SZKOŁA
Strona główna
O szkole
Nauczyciele
Dokumenty
Kalendarz
szkolny
Galeria
Kontakt
Archiwum
Wolontariat
DLA UCZNIA
I RODZICA
Samorząd
szkolny
Plan lekcji
Podręczniki
Egzamin
gimnazjalny
Rekrutacja
Pedagog szkolny
Świetlica
szkolna
Przywozy
i odwozy
Biblioteka
 „AZYL” – KOLEJNY WOLONTARIAT.......
16 kwietnia 2016r. uczennice naszej szkoły:
 1. Katarzyna Bober
 2. Karolina Malinowska
 3. Marcelina Moneta
 4. Sylwia Miroszniczenko
 5. Agata Sudomierska
wraz z p. Dorotą Grzeszczuk i p. Sylwią Smok udały się na wolontariat do schroniska „Azyl”.
Pogoda dopisała więc prawie 3 godziny spacerowałyśmy z psiakami, które były bardzo szczęśliwe, bo mogły zobaczyć trochę więcej niż boks w schronie. Spragnione zabawy, biegania i skakania, wymagają od nas także dobrej kondycji, by biegać razem z nimi. Nie czułyśmy zmęczenia, widząc radosne psiaki. Serdeczne podziękowania składamy p. Miroszniczenko, która dzielnie nas wspierała w wyprowadzaniu zwierząt.
Dorota GrzeszczukKIERMASZ WIELKANOCNY
Szkolny Klub Wolontariatu w okresie wielkanocnym włączył się do pomocy w zbieraniu funduszy na przyjazd wychowanków Domu Dziecka w Betlejem, prowadzonym przez Siostry Elżbietanki.
Wolontariusze we współpracy z uczniami i nauczycielami przygotowywali palmy oraz ozdoby wielkanocne, które zostały sprzedane na kiermaszu parafialnym w Niedzielę Palmową, a dochód przeznaczony zostanie na pobyt wakacyjny dla dzieci z Betlejem, który organizuje Ksiądz Proboszcz J. Lipniak, na terenie Parafii w Witoszowie Dolnym.
Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w to wielkie dzieło pomocy dzieciom.
SZKOLENIE WOLONTARIUSZY
Wolontariat uczy przede wszystkim tego, żeby nie patrzeć na innych, tylko robić to, co lubimy - pod takim hasłem odbyło się szkolenie wolontariuszy.
Uczniowie naszego gimnazjum mięli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu wolontariuszy, zorganizowanym przez koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariatu, panią Lidię Bakalarczyk i panią Joannę Jaros, a przeprowadzonym przez pana Radosława Bednarskiego z Centrum Wolontariatu w Wałbrzychu.
Nasz wolontariat nie jest przypisany do jednego obszaru działań. Jest on tak różnorodny, jak pomysły, które rodzą się w głowach naszych uczniów aktywnych społecznie. Niezależnie od formy wolontariatu, do każdej z nich dobrze jest się przygotować. Czego warto dowiedzieć się jeszcze o wolontariacie?
Podczas spotkania uczniowie mogli poznać wolontariat z różnych perspektyw – od strony prawnej, przez korzyści i trudności z jakimi wiąże się praca wolontariusza, po organizacje realizujące różne projekty we współpracy z wolontariuszami. Dodatkowym atutem było spotkanie w gronie osób zapalonych do działania i już działających.
Na zajęciach mieliśmy możliwość pogłębić swoją wiedzę o prawach wolontariusza, dowiedzieliśmy się na czym polega wolontariat i w jaki sposób można w nim działać. Oprócz tego w wykonaliśmy w grupach dwa plakaty. Na jednym z nich zrobiliśmy mapę myśli związaną ze słowem „wolontariat”, a na drugim stworzyliśmy „idealnego wolontariusza”. Udział w zajęciach dał nam dużo motywacji do pracy wolontariackiej, zintegrowaliśmy się w naszym Klubie Wolontariatu i czujemy się gotowi do dalszego działania – mówią uczestniczki szkolenia Natalia Adamczewska i Malwina Milak, uczennice klasy trzeciej.
Nie ważne ile masz lat, nieważne ile masz czasu, Ty też możesz pomóc – ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!

Wszystkim wolontariuszom życzymy powodzenia w podejmowanych działaniach i satysfakcji z wykonywanych zadań!Klub Wolontariatu zorganizował Kiermasz Świąteczny
Zebranie z rodzicami było doskonałą okazją do zaprezentowania przez naszą zdolną młodzież oryginalnych i własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych. Od początku listopada cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami zajęć technicznych i artystycznych, pod patronatem Klubu Wolontariusza z panią Lidią Bakalarczyk na czele, sumiennie pracowała nad wykonaniem przez siebie ozdób i wypiekiem ciasteczek.
Gwiazdki, aniołki, choinki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, stroiki, ciasteczka, pierniczki, a nawet sianko i kojarzące się ze świętami akcesoria można było znaleźć na kiermaszu, jaki wystawiono w holu gimnazjum. Wolontariusze mieli bardzo dużo pracy, gdyż rodzice wiedząc, że takich rzeczy nie dostaną w sklepie, wykazali się ogromnym zainteresowaniem i licznie „szturmowali” stoisko.
Nie zabrakło także na stoisku nagrodzonych stroików świątecznych, które wygrały konkurs ogłoszony przez Klub Wolontariatu. Najpiękniejsze stroiki wykonała: Aleksandra Michalska, Karolina Malinowska i Justyna Stankiewicz. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Kiermasz świąteczny został zorganizowany po raz pierwszy i cieszył się wielkim powodzeniem, w związku z tym mamy nadzieję, że wpisał się już na stałe w kalendarz uroczystości naszej szkoły.
Klub WolontariatuWolontariusze podsumowują zbiórkę darów dla Kresowian
Na Kresach Wschodnich żyje wielu naszych Rodaków, tysiące polskich dzieci, które w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To najważniejsza chwila w roku kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Kuratorium Oświaty wraz z Telewizją Wrocław od kilkunastu lat organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. W tym roku Klub Wolontariusza wraz z innymi gimnazjalistami, rodzicami i nauczycielami naszej szkoły postanowił się przyłączyć do akcji „PODARUJCIE PACZKĘ NA KRESY”.
Zebraliśmy słodycze, konserwy, makaron, kaszę, ryż i inne podobne produkty żywnościowe, kawę, herbatę, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości oraz artykuły codziennego użytku, a na Wileńszczyznę także wyprawki szkolne i zabawki. Mamy świadomość, że każdy artykuł, w tym tabliczka czekolady, baton, garść cukierków, kilogram ryżu, konserwa pomidorów, groszku, kukurydzy, mleka w proszku, czy piękna książka z polskimi bajkami albo misiek, mają szczególną wagę i znaczenie dla naszych najmłodszych i tych starszych rodaków na Wschodzie.
Po zakończeniu zbiórki wszystkie dary zawiezione zostały przez przedstawicieli naszego gimnazjum: Malwinę M., Natalię A. oraz Roksanę G. z klasy IIIc pod opieką pani Joanny Jaros, do PSP nr 28 w Wałbrzychu, gdzie odbyło się segregowanie i pakowanie. Zebrane upominki trafią do polskich wsi, szkół i parafii na Ukrainie i Wileńszczyźnie wszędzie tam, gdzie biją stęsknione, polskie serca…
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszym gimnazjum do akcji na rzecz Kresowian.
Klub Wolontariatu„AZYL” PO RAZ TRZECI.......
14 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły:
 1. Urszula Walerowicz
 2. Olga Borkowska
 3. Katarzyna Kuriata
 4. Wiktoria Siennica
 5. Emil Ryż
 6. Mikołaj Schwartz
wraz z panią Sylwią Smok udali się na wolontariat do schroniska „Azyl”.
Ponad 2 godziny spacerowali z psiakami, które są bardzo szczęśliwe z każdej naszej wizyty, bo mogą wówczas zobaczyć trochę więcej niż boks w schronie. Spragnione są zabawy, biegania i skakania, dlatego trzeba mieć dobrą kondycję, by biegać razem z nimi.
W pracy wolontariatu pomagała również p. Marciniszyn z córką, która postanowiła wolną sobotę spędzić na pracy ze zwierzakami. Bardzo serdecznie dziękujemy.
Prosimy wszystkich uczniów o pomoc dla schroniska: karmę, smycze i koce!!!
Dorota GrzeszczukI Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki

Dnia 7 listopada 2015r uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu (Karolina O; Malwina M; Natalia A; Wiktoria B; Remigiusz M; Klaudia T; Mateusz R; Paulina O.) pod opieką pani Jaros mieli okazję pomóc w organizacji biegowego święta Świdnicy, jakim był I Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki.
Bieg odbył się ulicami Świdnicy i w okolicznych miejscowościach. My udaliśmy się do Bystrzycy Górnej. Pomimo deszczowej aury humory nam dopisywały i gorąco dopingowaliśmy uczestników półmaratonu(a było ich ok. 1200).
Wszystkim życzyliśmy pomyślnego ukończenia biegu.WOLONTARIAT W „AZYLU” PO RAZ DRUGI
7 listopada 2015r. po raz kolejny uczennice naszego gimnazjum:
 • M. Marciniszyn
 • K. Moś
 • S. Jóźwik
 • S. Miroszniczenko
pod opieką p. Doroty Grzeszczuk pracowały w schronisku dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie.
Nawet padający deszcz nie przeszkodził im w okazaniu psiakom odrobiny miłości. Zwierzaki merdając ogonami, radośnie biegły na spacer, skakały, szczekały, lizały i na wszelkie sposoby pokazywały, jak bardzo są szczęśliwe, że ktoś poświęca im uwagę.
Zawieźliśmy do schroniska koleją turę środków do mycia naczyń, karmę, koce i smycze, ale potrzeby tego miejsca są ogromne.
Zachęcamy więc wszystkich uczniów do pomocy, liczy się każda puszka, każda smyczka czy kocyk. NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI!!!
Serdeczne podziękowania przekazujemy p. Marciniszyn, która wraz uczennicami wyprowadzała psiaki na spacer.
Kolejny wyjazd już za tydzień - 14 listopada.
Dorota Grzeszczuk28 i 29 października 2015 roku osoby zaangażowane w Szkolny Klub Wolontariatu sprzątały cmentarz w Świdnicy przy Alei Brzozowej oraz parafialny cmentarz w Witoszowie Dolnym. Uprzątnęliśmy kilkanaście pomników, zgrabiliśmy liście i pomodliliśmy się nad grobami dawnych pracowników naszej szkoły. Zapaliliśmy też znicze, które zebraliśmy we wcześniejszej akcji "Znicz".
W akcji wzięli udział:
Świdnica:
Kasia B.
Malwina M.
Natalia A.
Mateusz K.
Remigiusz M.
Witoszów:
Klaudia T.
Hania G.
Michalina G.
Sylwia M.
Kasia B.
PIERWSZY WOLONTARIAT W SCHRONISKU „AZYL”
Dnia 3.10.2015r. 10-osobowa grupa uczniów z klasy IIIc, pod opieką p. D.Grzeszczuk i p. S.Smok, udała się do schroniska dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie. Celem wizyty była praca wolontariusza, która polegała na wyprowadzaniu psów na spacer, opiekowaniu się nimi i czesaniu. Po schronisku oprowadziła nas p. Grażyna Knychas, która zajmuje się, jak sama mówi „zwierzęcą geriatrią”.
Następnie uczniowie dobrali się w pary i wyprowadzali przydzielone im pieski na spacer. Pogoda dopisywała, a czworonogi były przeszczęśliwe. Do schroniska przywieźliśmy puszki z karmą, koce, ręczniki na posłania i „przysmaczki” dla psów i kotów. Byliśmy bardzo ciepło przyjęci, a zwierzaki na każdym kroku okazywały swoją miłość za poświęcony im czas.
Mimo, że był to dzień wolny (sobota), czas spędzony w schronisku dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Czekamy na kolejny wyjazd na początku listopada, a do tego czasu zachęcamy wszystkich uczniów do przynoszenia karmy mokrej, koców, zabawek i smyczy.
Dorota Grzeszczuk