SZKOŁA
Strona główna
O szkole
Nauczyciele
Dokumenty
Kalendarz
szkolny
Galeria
Kontakt
Archiwum
Wolontariat
DLA UCZNIA
I RODZICA
Samorząd
szkolny
Plan lekcji
Podręczniki
Egzamin
gimnazjalny
Rekrutacja
Pedagog szkolny
Świetlica
szkolna
Przywozy
i odwozy
Biblioteka

Rok szkolny 2016/2017

Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje
W czwartek - 22.06.2017 o godz. 9.00 w Gminnej Hali Sportowej przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym odbędzie się uroczyste wręczenie przez Panią Wójt stypendiów za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe.

Zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 23.06.2017 o godz. 8.00 w Gminnej Hali Sportowej przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Przywozy zgodnie z rozkładem, natomiast odwozy w dniu zakończenia roku szkolnego zgodnie z poniższym harmonogramem:
 1. 9.30 Mokrzeszów (GIMWIT) – Komorów (GIMWIT) – Słotwina (GIMWIT) – Świdnica (GIMWIT)
 2. 9.30 Witoszów Górny (GIMWIT) – Pogorzała (GIMWIT)
 3. 9.30 Witoszów Dolny (GIMWIT) – Modliszów (GIWMIT)

 1. 10.30 Komorów (SPWIT) – Słotwina (SPWIT)
 2. 10.30 Mokrzeszów (SPWIT) – Mokrzeszów Dolny (SPMOK) – Milikowice (GIMWIT) – Komorów (SPMOK)
 3. 10.30 Pogorzała (SPWIT) – Witoszów Górny (SPWIT) – Witoszów Dolny (SPWIT) –Modliszów (SPWIT)NIECH ŻYJE BAL...
09 czerwca 2017r. odbył się w naszej szkole Bal Gimnazjalny klas III. Ostatni bal w strukturze gimnazjum, więc bardzo szczególny. Uczniowie przygotowywali się do niego kilka tygodni, gdyż to bardzo ważne wydarzenia dla każdego trzecioklasisty. To przecież ostatnia zabawa w takim gronie, w takiej szkole...
Bal rozpoczął się tradycyjnie polonezem. W części oficjalnej, w imieniu wychowawców głos zabrała pani D. Grzeszczuk, następnie do uczniów zwrócił się dyrektor p. P. Dubiel, w imieniu Rady Rodziców głos zabrała p. Stankiewicz i p. Konior, a podziękowania od uczniów klas III i Samorządu Szkolnego złożyła Sandra Jaworska i Maciej Bednarz. Uczniowie podziękowali za przygotowanie uroczystości rodzicom, dedykując im piosenkę, która wywołała wiele wzruszeń.
Następnie o podniebienia i żołądki zadbała Restauracja „Kredens”, której właścicielowi p. P. Garbaciakowi serdecznie dziękujemy, a potem... potem już tylko zabawa, którą poprowadził DJ - Grzegorz Godula.
Niespodzianką był show, który przygotował dla trzecioklasistów Egipcjanin- Mizo. Super zabawa trwała do późnych godzin wieczornych...
„Szkoda, że koleje życia nie maja biletów powrotnych...” Bal III klas uświadomił wszystkim, jak szybko mija czas, jak bardzo będzie wszystkim brakować naszego Gimnazjum...

Dorota Grzeszczuk
Konkurs Plastyczny "Wędrówki szlakiem wartości"
Uczennice Agnieszka Balant i Kalina Szmit reprezentowały nasze Gimnazjum w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Wędrówki szlakiem wartości" w oparciu o myśl przewodnią: "Ziemia to najpiękniejszy Ogród. Gdybym nawet wiedział, że jutro świat przestanie istnieć, to jeszcze dziś zasadziłbym drzewko jabłoni."
Patronat honorowy nad konkursem objęli:
 • Prezydent Miasta Wrocławia
 • Dolnośląski Kurator Oświaty
 • Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski
 • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
 • Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Jury przyznało drugą nagrodę Agnieszce Balant z klasy II c i wyróżnienie dla Kamili Szmit.
Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 9 czerwca 2017 r. w auli PWT we Wrocławiu.
GRATULUJEMY
Opiekun: Lidia Bakalarczyk
Gminny Konkurs Wiedzy Samorządowej
"O Laur Młodego Samorządowca"
W Gminnym Konkursie Wiedzy Samorządowej "O Laur Młodego Samorządowca" w dniu 24 maja 2017 roku nasze Gimnazjum reprezentowała drużyna w składzie:
 • Krzysztof Wróblewski
 • Wiktoria Stamborska
 • Agata Sudomierska
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu samorządu terytorialnego na przykładzie Gminy Świdnica. Naszej drużynie udało się wywalczyć II miejsce.
BRAWO!
Opiekun: Lidia BakalarczykZ WIZYTĄ W OŚWIĘCIMIU I KRAKOWIE...

W dniach 1-2 czerwca klasy IIIC i IIIA wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Krakowa. To była wyprawa pt. „Kraków w pigułce”, gdyż 2 dni to zdecydowanie za mało, by zobaczyć najciekawsze miejsca. Nie narzekaliśmy jednak, gdyż zintensyfikowane zwiedzanie pozwoliło nam zobaczyć całkiem sporo. Zaczęliśmy Obozu Koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Zwiedzanie tego obiektu, wywołało w nas wiele emocji, które na długo pozostaną w pamięci. Następnie pojechaliśmy do Birkenau, by wraz z przewodnikiem jeszcze raz poznawać najtragiczniejsze karty II wojny światowej.
W ciszy wracaliśmy do autokaru i po godzinie dotarliśmy do Doliny Bolechowickiej, części Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Długi spacer dobrze nam zrobił. Wróciły humory i zmęczeni dojechaliśmy ok.18.30 do Januszowic na nocleg. Po obiadokolacji i zakwaterowaniu, znaleźliśmy jeszcze siłę na ognisko z kiełbaskami i śpiewy do północy.
Następnego dnia rano, wyruszyliśmy nieco zaspani na podbój Krakowa. Zwiedziliśmy:
 • Zamek Królewski na Wawelu,
 • Stare Miasto i Barbakan,
 • Katedrę i Dzwon Zygmunta,
 • Kościół Mariacki,
 • Planty,
 • Sukiennice,
 • Wystawę multimedialną w podziemiach Starego Miasta,
 • Smoka Wawelskiego.
Najważniejsze, że dopisywała pogoda i humory. Z łezką w oku będziemy wspominać nocne pieczenie kiełbasek, festiwal piosenki w autokarze, gołębie na Starym Rynku i..... kilometrowe korki w Krakowie. Wycieczka była bardzo udana. Szkoda, że to ostatni raz w takim gronie...
Dorota Grzeszczuk
NASZ UCZEŃ BRĄZOWYM MEDALISTĄ MISTRZOSTW POLSKI!
Na co dzień skromny i przemiły gimnazjalista, a także utalentowany zawodnik MKS Polonia Świdnica w sekcji akrobatyka sportowa, uczeń klasy I c, Szymon Wolano, odniósł wielki sukces na szczeblu krajowym. Mianowicie w dniach 25-28 maja br. na rozgrywanych w Warszawie Mistrzostwach Polski wraz ze swoimi kolegami zdobył brązowy medal w Akrobatyce Sportowej Seniorów – kategoria czwórka męska.
Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego ucznia! Gratulujemy Szymonowi i życzymy dalszych sukcesów!
Anna Jarzębicka
Schronisko „Azyl” – Drzwi Otwarte
27 maja przy pięknej, słonecznej pogodzie wolontariusze:
 • Agata Sudomierska
 • Jakub Tuński
 • Sandra Jaworska
 • Karolina Malinowska
 • Aleksandra Michalska
 • Aleksandra Mackiewicz
 • Oliwia Ruszkowska
 • Anna Węgłowska
 • Liliana Jachyra
pod opieką p. Sylwii Smok, p. Doroty Grzeszczuk i p. Doroty Penderak odwiedzili po raz kolejny schronisko „Azyl” w Dzierżoniowie.
Od rana czynnie pomagaliśmy w organizacji Dni Otwartych. Nasi uczniowie oprowadzali odwiedzających schronisko, promowali psiaki do adopcji i zajmowali się czworonogami. W ciągu trzech godzin aż 7 psów znalazło nowe domy, w tym nasz ukochany „Rudasek”, który pojechał aż do Piekar Sląskich.
Nasze wolontariuszki i nauczyciele upiekli ciasta, którymi częstowali się zwiedzających schronisko.
Goście mogli nie tylko przyglądać się pracy wolontariuszy i wybierać pieski, dla niezdecydowanych była loteria fantowa i kawiarenka. Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie zachęcać do adopcji zwierząt i podarować psom odrobinę miłości.

Dorota Grzeszczuk
POWRÓT Z TARCZĄ
Daleka podróż do Zgorzelca przebiegała w milczeniu, bo towarzyszyła jej obawa o końcowy rezultat w rywalizacji z najlepszymi lekkoatletami na Dolnym Śląsku zrzeszonych w klubach LZS. Powrót przebiegał już diametralnie inaczej, wszystkim nie zamykały się usta. Przyczyną radości były niewątpliwe sukcesy Liliany Kazimierskiej i Karoliny Malinowskiej, które wraz z piątką pozostałych reprezentantów naszej gminy znakomicie wystartowali w najważniejszej imprezie tego półrocza. Wszystkim udało się stanąć na podium. Liliana została wicemistrzynią Dolnego Śląska na dystansie 1500m, a Karolina po zaciętym finiszu obroniła trzecią lokatę w biegu na 800m. Sukcesy naszych dziewcząt, to znakomite zakończenie tegorocznych startów na arenach zewnętrznych.
Katarzyna Kalita
LEKKOATLETYCZNE SUKCESY

Lekkoatletyczna reprezentacja naszego gimnazjum zameldowała się 19 maja 2017 roku na starcie IV Crossu Mokrzeszowskiego w składzie: Liliana Kazimierska, Karolina Malinowska, Michał Mokros, Adam Kazimierski, Jakub Szczypiński, Maciej Banach, Kamil Guźliński, Dorian Łysoń, Maciej Kolasa, Sebastian Ciećko, Arkadiusz Panek i Maciej Dobosz.
Największy sukces odniosły dziewczęta: Liliana wygrała, a tuż za nią na podium znalazła się Karolina. Z chłopców najlepszy okazał się Michał Mokros - 6.miejsce, następnie Adam Kazimierski - 8.miejsce, Jakub Szczypiński - 9.miejsce, a Maciej Banach - 11.miejsce.
Nasi uczniowie zyskali kolejne doświadczenie w zmaganiach biegowych. Gratulujemy!
Anna JarzębickaLekkoatletycznych wrażeń ciąg dalszy

We wtorek, 16 maja, na stadionie tartanowym w Świdnicy odbył się finał strefy wałbrzyskiej w lekkiej atletyce. Skromna reprezentacja naszego Gimnazjum w składzie: Lilianna Kazimierska, Karolina Malinowska, Jan Strzelewicz oraz Michał Mokros, stawili czoła nowym wyzwaniom.
Niespodziankę sprawiła Lila, która w swoim biegu na dystansie 1000 m zajęła drugie miejsce, ustępując tylko swojej jeszcze niedoścignionej rywalce - Patrycji Taratucie.
Karolina Malinowska w biegu na dystansie 300 m zajęła 4 miejsce. Dziewczyny tym samym zakwalifikowały się do Finału Dolnośląskiego, który 6 czerwca odbędzie się we Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim.
Chłopcy udziałem w zawodach zyskali nowe doświadczenie oraz inspiracje do przyszłych sportowych zmagań.
Katarzyna KalitaSchronisko „Azyl” – kolejny wolontariat
13 maja przy pięknej, słonecznej pogodzie wolontariusze;
 • Julia Kacer
 • Jakub Tuński
 • Miłosz Skrzypczak
 • Karol Krowicki
pod opieką p. Sylwii Smok odwiedzili po raz kolejny schronisko „Azyl” w Dzierżoniowie.
Psiaki czekały w boksach na cotygodniową dawkę ruchu i wyjście poza klatki schroniska. Ponieważ było wielu wolontariuszy, prawie wszystkie czworonogi mogły, choć kilka godzin, cieszyć się wolnością.
Do „Azylu” zawieźliśmy kilka kartonów fantów, które zebrali nasi uczniowie, a które będą wykorzystane podczas loterii w dniach 27-28.05. Będą to Dni Otwarte Schroniska, na które serdecznie wszystkich zapraszamy. Dziękujemy wszystkim za okazane zwierzakom serce.

Dorota Grzeszczuk
Piłkarka Kadra Dziewcząt czeka

Czeka i to na pewno na Karolinę Malinowską, która wraz z koleżankami z Gimnazjum w Lutomii Dolnej 14 maja w niedzielę wywalczyła awans do finału dolnośląskiego piłki nożnej kobiet.
Dziewczyny wygrały z reprezentantkami z Czarnego Boru wynikiem 10:0, a tym samym nie pozostawiły złudzeń kto ma reprezentować gminę i powiat w Mieroszowie. Karolina została także dostrzeżona przez organizatorów imprezy zostając najlepszą zawodniczką turnieju.
Katarzyna KalitaWysypisko 2017
11 maja 2017 r. odbył się w Lutomi Dolnej XVIII Przegląd Twórczości Muzycznej Młodych Artystów "Wysypisko 2017".
Gimnazjum w Witoszowie reprezentował zespół wokalny w składzie:
 • Hanna Guźlińska
 • Wiktoria Stamborska
 • Olga Węgłowska
 • Karolina Malinowska,
który zaśpiewał piosenkę pt. "Bieszczady" oraz Marta Luterek w utworze pt. "Zagubiona cała ja".
Jury przyznało nagrodę główną dla zespołu wokalnego z naszego Gimnazjum, natomiast Marta Luterek otrzymała wyróżnienie.
Uczennice do konkursu przygotowywała p. Lidia Bakalarczyk.
GRATULUJEMY!NIEZAWODNI
W sobotę 6 maja, w Rogoźnicy odbyły się ,,Biegi Pamięci” więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Nie mogło zabraknąć tam ekipy „Niezawodnych” z Witoszowa, którzy jak zwykle wykazali się wolą walki i chęcią wygranych. Niespodzianki nie było w biegu dziewcząt rocznika 2003, w którym zwyciężyła faworyzowana Karolina Malinowska. Liliana Kazimierska, w grupie starszej również wywalczyła złoto, nie pozostawiając żadnych złudzeń rywalkom.
Sporą niespodziankę sprawił Jakub Szulc który w biegu OPEN na 10 km wywalczył srebro. Reszta dream-teamu w składzie: Michał Mokros, Dorian Łysoń, Sebastian Ciećko, Łukasz Rymkiewicz i Maciej Szelezin godnie reprezentowali nasze gimnazjum, plasując się na punktowanych miejscach
W biegu open kobiet wygrała Katarzyna Kalita entuzjastycznie witana na mecie przez swoich uczniów.
Katarzyna Kalita
„Witaj maj, trzeci maj…”
Dnia 28 kwietnia uczciliśmy w naszym gimnazjum 226 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja. W uroczystym apelu, przygotowanym przez uczniów klasy II a i zespół wokalny pod kierownictwem p. Lidii Bakalarczyk, wzięli udział goście, wśród nich Maria Jaworska – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty oraz p. Marian Kowalik - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód Świdnica.
Prezentacja multimedialna, piękne wiersze i pieśni patriotyczne wprowadziły młodzież naszej szkoły w podniosły nastrój. Po programie artystycznym głos zabrali goście, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie i rozwój kultury oraz tradycji wśród młodego pokolenia.
Następnie p. Maria Jaworska w imieniu Wójt Gminy Świdnica Teresy Mazurek, wręczyła śpiewniki patriotyczne dla uczestników Dolnośląskiego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Pieśń Ojczysta”.

Dorota Grzeszczuk
WITOSZÓW NA START

W dniu 25.04 odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w Biegach Przełajowych Zrzeszenia LZS. Na starcie nie mogło zabraknąć uczniów naszego gimnazjum. Reprezentacja w składzie: Karolina Malinowska, Lilianna Kazimierska, Patrycja Mika, Kuba Szulc, Michał Mokros, Dorian Łysoń, Arkadiusz Panek, Maciej Banach, Sebastian Ciećko, Dawid Bronikowski i Maciej Szelezin byli gotowi do walki o najwyższe laury.
Największy sukces zanotowała Karolina Malinowska, która pewnie wygrała rywalizację dziewcząt klas pierwszych, potwierdzając tym samym, że przez najbliższe lata będzie dużym kłopotem dla swoich rywalek.
Liliana Kazimierska uplasowała się na piątym miejscu wśród dziewcząt starszych. Pozostali nasi zawodnicy, po dzielnej walce również punktowali na rzecz pozycji gminy i powiatu – mieścili się w pierwszych dwudziestkach swoich biegów.
Opiekunem zespołu była Katarzyna Kalita, która również wystartowała i w biegu seniorek nie pozostawiła żadnych złudzeń swoim rywalkom prowadząc bieg od startu do mety.
Już 6 maja kolejne biegowe święto na trasach "Biegów Pamięci" więźniów obozu Gross Rosen w Rogoźnicy.
Katarzyna KalitaW IX edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Szkół Gimnazjalnych zorganizowanego przez II LO w Świdnicy, Magdalena Nowicka zajęła II miejsce, a Paula Kaczmarczyk otrzymała wyróżnienie.
Gratulujemy!
Anita Dybalska-GrzylINFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS I i II
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 19, 20 i 21 kwietnia 2017 roku (środa, czwartek, piątek) odbędzie się egzamin gimnazjalny dla uczniów klas III. Dlatego też w tych dniach uczniowie klas pierwszych i drugich zwolnieni są z zajęć szkolnych.INFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS III
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 19, 20 i 21 kwietnia 2017 roku (środa, czwartek, piątek) odbędzie się egzamin gimnazjalny, w związku z powyższym w tych dniach uczniowie zdający egzamin przyjeżdżają do szkoły o zwykłej porze, natomiast odwiezieni zostaną po egzaminie wg harmonogramu: pobierz.WSTAŃ! IDŹ! GŁOŚ!
W sobotę 8 kwietnia w Hali Aqua Zdrój w Wałbrzychu odbyło się Diecezjalne Spotkanie Młodzieży pod hasłem: „Wstań! Idź! Głoś!”, w którym wzięło udział kilkoro uczniów z naszej szkoły.
Młodzież dowiedziała się, kim była błogosławiona Karolina Kózkówna (wszyscy uczestnicy pielgrzymki otrzymali pamiątkowe różańce z jej wizerunkiem), ale również zamordowana niedawno misjonarka Helenka Kmieć.
Młodzież mogła również wysłuchać konferencji, pośpiewać i potańczyć razem z grupą Magnificat, posłuchać relacji misjonarzy salwatoriańskich, którzy pokazywali zdjęcia i filmy z najodleglejszych zakątków świata, gdzie pomagali i ewangelizowali zarazem.
Spotkanie skończyło się Mszą Świętą na stadionie, której przewodniczył ks. bp Ignacy Dec.
Katarzyna Halkowicz
XV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego
i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
I, II i VI miejsce wywalczyli uczniowie naszej szkoły w XV Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, zorganizowanym przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Konkurs jest organizowany od lat dla szkół ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy zorganizowano go także dla młodzieży gimnazjalnej.
Tematem dominującym w tegorocznej edycji konkursu było "Odkryj Marcina Lutra". Konkurs składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. W części ustnej uczniowie prezentowali w formie plakatu postać Marcina Lutra pod hasłem: "Entdecke Martin Luther".
Szkołę naszą reprezentowało troje uczniów: Marta Luterek, która zajeła I miejsce, Dominik Boesl wywalczył II miejsce a Wiktoria Pętal VI miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
WOLONTARIAT...z miłości do zwierząt
Piękna słoneczna pogoda stała się atutem, by 1.04 pojechać do Dzierżoniowa i zabrać psiaki ze schroniska „Azyl” na długi wiosenny spacer. Wolontariusze naszego gimnazjum:
 • Karolina Malinowska
 • Liliana Jachyra
 • Anna Węgłowska
 • Karol Krowicki
wraz z opiekunami p. D. Grzeszczuk i p. S. Smok pracowali w sobotnie przedpołudnie z podopiecznymi Schroniska dla zwierząt „Azyl”.
Psy zostały wyprowadzone na długie spacery, wyczesane i wygłaskane. Odwdzięczały się zabawą i nieustannym lizaniem rąk. Do schroniska zawieźliśmy również karmę, a teraz zbieramy fanty na dzień Drzwi Otwartych, który odbędzie się w maju. Dziękujemy p. Malinowskiemu, który razem z nami wyprowadzał psiaki.

Dorota Grzeszczuk
KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UTALENTOWANYCH JĘZYKOWO UCZNIÓW
Już po raz szósty w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie w Świdnicy odbył się 31-go marca 2017 r. Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych ”Wie weit bist du jetzt”. Konkurs odbywa się z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego III LO: pani Jolanty Wiktorko i pana Adriana Gnilki.
W konkursie wzięło udział 40 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich, a także powiatu świdnickiego. Uczestnicy konkursu zmagali się z testem leksykalno-gramatycznym, a także sprawdzianem wiadomości dotyczących geografii, historii, polityki, kultury i sportu Niemiec. Fundatorem nagród było Wydawnictwo LektorKlett.
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
II miejsce: MARTA LUTEREK
IV miejsce: DOMINIK BOESL
V miejsce: PAULA KACZMARCZYK
Dorota Penderak-Krzyśków
POJEDNANI W SPORCIE
"Pojednani w sporcie" to nazwa projektu szkolenia wolontariackiego z inspiracji GOKSiR-u, a zrealizowany przez GLKS „Świdnica”. Prowadzącymi cały projekt byli: Zuzanna Panek, Katarzyna Kalita, Edyta Zerka, Leszek Noworól i Ryszard Mydłowski.
Na ideę „Zaczynaj razem z dobrymi ludźmi. Wyłóż im reguły gry, bądź z nimi w ciągłym kontakcie, motywuj ich i nagradzaj. Jeżeli wszystko to będziesz czynił sprawnie, nie może się nie udać” pozytywnie odpowiedziało siedem naszych uczennic: Katarzyna Bober, Julia Pałczyńska, Justyna Stankiewicz, Anna Lechniuk, Lilianna Kazimierska oraz Katarzyna Baranowska.
23 marca, na uroczystym podsumowaniu projektu, odebrały zaświadczenia wręczane przez Panią Wójt Teresę Mazurek. Całemu spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera. Podczas omawiania wszystkich działań wolontariackich można było usłyszeć wiele cennych uwag, które mogą być przydatne w następnych działaniach na rzecz wolontariatu.
Katarzyna Kalita
XL Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej
09.03.2017r. w Świdnicy w Klubie "Bolko" odbyły się eliminacje gminno-miejskie do XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Młodzież zapobiega pożarom. Celem turnieju jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciw pożarniczej. W szczególności służy rozpowszechnianiu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice Olga Węgłowska III B i Aleksandra Kieruńczak z klasy II A. Dziewczyny pisały test wiedzy pożarniczej. III miejsce w kategorii gimnazja gminne zajęła Aleksandra Kieruńczak - zakwalifikowała się tym samym do kolejnego etapu.
29.03.2017 r. w Jaworzynie Śląskiej odbył się etap powiatowy Turnieju, w którym Ola zajęła II miejsce.
Wielkie Gratulacje!!!!
Sylwia Smok
Międzyklasowy Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły
Tradycyjnie 21.03.2017r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny w naszej szkole odbył się Międzyklasowy Turniej o Puchar Dyrektora Szkoły. Każda z klas wystawiła swoją drużynę składająca się z 3 chłopców i 3 dziewcząt i rywalizowali w 6 konkurencjach np.: skoki przez kręconkę, przeciąganie liny, biegi z piłką lekarska czy wyścigi minihockiem. Niepokonana okazała się klasa IA i zajęła I miejsce, a o II i III walczyły 3 drużyny z klas IIB, IIC i IIIB. Po zaciekłej walce IIIB zajęła II, a klasa IIC - III miejsce.
Imprezie towarzyszyła jak zawsze super zabawa i atmosfera.
Ogłoszono także wyniki głosowania na najsympatyczniejszą i najładniejszą dziewczynę w szkole. Tytuł MISS Szkoły otrzymała NATALIA ZDYBEL klasy I B, a najsympatyczniejszą okazała się JULIA WASZKIEWICZ z klasy III C.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę
SU
Olimpiada Biologiczna
Uczennice klas III: Justyna Stankiewicz, Maja Kucek, Lila Kazimierska i Julia Słobodzian po etapie szkolnym zakwalifikowały się do etapu - powiatowego kolejnej edycji Olimpiady Biologicznej, organizowanej przez 21 Gimnazjum z Wrocławia i Wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
18.03.2017r. w Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu dziewczyny pisały test wiedzy biologicznej.
Celem Olimpiady jest rozbudzanie i podtrzymywanie zainteresowań biologicznych, rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy na drodze pracy z tekstem popularnonaukowym, obserwacji i doświadczenia, stosowanie wiedzy biologicznej do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, przygotowanie do myślenia naukowego i zapoznanie z procedurą eksperymentu szkolnego.
Gratuluje i życzę dalszych sukcesów
Sylwia Smok
XII edycja Powiatowego Konkursu „Arsenał Pamięci”
22 marca w Bibliotece Miejskiej w Świdnicy, odbyła się XII edycja konkursu „Arsenał Pamięci” – wiedzy o bohaterach książki A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, oraz Szarych Szeregach. W tym roku do rywalizacji przystąpiło kilkanaście zespołów reprezentujących harcerzy i szkoły gimnazjalne. Naszą placówkę reprezentowały:
 1. Słobodzian Julia
 2. Nowicka Magdalena
 3. Balant Agnieszka
Organizatorem była Komenda Hufca ZHP. Konkurs uczcił 74. rocznicę akcji pod Arsenałem. Konkurs to nie tylko znajomość lektury „Kamienie na szaniec”. To również wiedza na temat historii Szarych Szeregów, Batalionów „Zośka” i „Parasol”, konspiracyjnych organizacji Wawer, PLAN czy Pet oraz znajomość biografii Alka, Rudego, Zośki i samego Aleksandra Kamińskiego. Wiedzę uczniów sprawdzano w pytaniach testowych, układankach, rebusach i krzyżówkach, wykorzystano również urywki filmu „Akcja pod Arsenałem”. Rywalizacja trwała ponad 3h, a ogłoszenie wyników dostarczyło mnóstwa emocji.
Wyniki
Kategoria gimnazja

I miejsce: Gimnazjum w Roztoce (gm. Dobromierz)
II miejsce: Gimnazjum w Marcinowicach (gm. Marcinowice}
III miejsce: Gimnazjum w Witoszowie Dolnym (gm. Świdnica)
Gratulujemy sukcesu naszym uczennicom oraz opiekunowi reprezentacji
p. D. Grzeszczuk
Szczególny gość w naszym gimnazjum.
10 marca, w ramach wizytacji parafii, zawitał do naszego gimnazjum specjalny gość – ksiądz biskup Adam Bałabuch.
Uczniowie naszej szkoły przywitali jego ekscelencję radosną pieśnią. Spotkanie na świetlicy dostarczyło wielu wspomnień i wzruszeń księdzu biskupowi. Uczniowie klasy IIc i IIIc pod kierunkiem p. Doroty Grzeszczuk przygotowali program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. O wrażenia muzyczne zadbał szkolny zespół wokalny pod kierunkiem p. Lidii Bakalarczyk.
Po programie artystycznym ksiądz biskup Adam Bałabuch podzielił się z uczniami swoimi wspomnieniami związanymi z osobą Jana Pawła II, a następnie udzielił wszystkim błogosławieństwa.
Dorota Grzeszczuk
XI Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej
W dniu 13 marca 2017 r. odbył się XI rejonowy Dolnośląski Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej "Pieśń Ojczysta".
Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym reprezentował zespół wokalny, który zaśpiewał pieśń pod tytułem "Niepodległa, niepokorna" do słów Janusza Szczepkowskiego, muzyki Szaniewskiej Elżbiety
Uczniów przygotowała p. Lidia Bakalarczk.
Skład zespołu:
 1. Olga Węgłowksa
 2. Stamborska Wiktoria
 3. Wróblewski Krzysztof
 4. Słobodzian Julia
 5. Szulc Jakub
 6. Luterek Marta
 7. Guźlińska Hanna
 8. Malinowska Karolina.
Zespół zakwalifikował się do kolejnego etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 8 kwietnia 2017 r. we Wrocławiu.
Lidia Bakalarczyk
Karolina Malinowska wraca z tarczą
W finale strefy wałbrzyskiej Turnieju Tenisa Stołowego Zrzeszenia LZS, który rozegrany został w niedzielę - 5 marca w Dobromierzu, Karolina Malinowska zdobyła srebrny medal w kategorii kadetek, a Anna Paździora zajęła 5 lokatę.
W tej samej kategorii wiekowej u chłopców Bartosz Twardzicki był dziesiąty, Sebastian Ciećko – jedenasty, a Łukasz Rymkiewicz trzynasty. Wśród juniorów – Michał Mokros ostatecznie uplasował się na 9 pozycji. Dla Karoliny Malinowskiej, to kolejne w tym roku stypendium sportowe.
Katarzyna Kalita
SUKCES LITERACKI NASZYCH UCZENNIC


Uczennice naszego gimnazjum Julia Słobodzian i Magdalena Nowicka z klasy IIIc, pod kierunkiem p. Doroty Grzeszczuk, odniosły sukces na polu literackim. Wzięły udział w Powiatowym Konkursie „Lir…rodzaj różny” organizowanym przez III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Julia po raz kolejny w kategorii „Poezja”, Marta po raz pierwszy w kategorii „Proza”.
Jury konkursu w składzie:
 1. mgr Aleksandra Kulak
 2. dr Barbara Elmanowska
 3. mgr Anna Wojtek – Morawska
 4. mgr Wojciech Koryciński
po przeczytaniu wszystkich konkursowych prac postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia:
W KATEGORII POEZJA:
I miejsce – Julia Słobodzian – Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
W KATEGORII PROZA:
II wyróżnienie – Magdalena Nowicka – Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
To ogromny sukces naszych uczennic, które rywalizowały tekstami literackimi z uczniami szkół średnich. Gratulujemy sukcesu.
Dorota GrzeszczukSUKCES NASZYCH UCZNIÓW
W GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
„PEGAZIK 2017”
Dnia 02 marca 2017 roku uczennice naszego Gimnazjum w składzie Martyna Czerniec, Hanna Szalecka i Justyna Stankiewicz, wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”, który odbywał się w Szkole Podstawowej w Bystrzycy.
Jury w składzie: Małgorzata Braniecka, Teresa Wagilewicz i Mariusz Kozłowski postanowiło przyznać nagrody: Hannie Szaleckiej i Justynie Stankiewicz, które tym samym zostały zakwalifikowane do kolejnego, powiatowego etapu.
Trzymamy kciuki i życzymy kolejnych sukcesów!
Joanna Marciszyn
KOLEJNY SUKCES NASZYCH BOKSERÓW
W dniach 24-26.02.2017 r. w Pieszycach odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska w boksie. Świetnie zaprezentowali się na nich młodzi pięściarze Boks Polonii Świdnica, wśród nich czworo uczniów naszego gimnazjum:
 • Kamil Guźliński
 • Eryk Skirgajłło
 • Magdalena Sochowicz
 • Jakub Szczypiński
W zawodach wystartowało łącznie 128 zawodników i zawodniczek. Zmagania na ringu trwały trzy dni. Wspaniała atmosfera i gorący doping towarzyszyły wszystkim walkom. Nasi uczniowie okazali się wspaniałymi sportowcami.
Magdalena Sochowicz i Kamil Guźliński przywieźli złote medale, zajmując I miejsca w swoich kategoriach wagowych.
II miejsca i srebrne medale zdobyli: Eryk Skirgajłło i Jakub Szczypiński.
Gratulujemy naszym uczniom sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne walki.NASI UCZNIOWIE NAJLEPSI W TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ
W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym wzięli udział w rozgrywkach sportowych piłki siatkowej organizowanych przez Gminę Świdnica.
W czwartek 16 lutego 2017 roku odbyły się zawody w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. W rozgrywkach wzięły udział reprezentacje gminnych gimnazjów. Mecze rozgrywano do trzech wygranych setów.
Młodzież naszego gimnazjum nie miała sobie równych i zarówno dziewczęta jak i chłopcy pokonali reprezentacje Gimnazjum z Pszenna oraz z Lutomi Dolnej.
Reprezentacje GimWit wystąpiły w składzie:
 • dziewczęta: Sandra Jaworska, Aleksandra Michalska, Karolina Malinowska, Zuzanna Pietrukiewicz, Małgorzata Węgłowska, Olga Węgłowska, Weronika Zając i Katarzyna Reich.
 • chłopcy: Jakub Szulc, Sebastian Terka, Bartosz Jaworski, Igor Beker, Michał Uroda, Michał Mokros.
Zespół zakwalifikował się do kolejnego etaph wojewódzkiego, który odbędzie się w dniu 15 kwietnia
Anna Jarzębicka

Finał Wojewódzkiego X Dolnośląskiego
Konkursu Języka Niemieckiego
zDolny Ślązak Gimnazjalista

W finale wojewódzkim X Dolnośląskiego Konkursu Języka Niemieckiego "zDolny Ślązak Gimnazjalista", wśród 56-ciu uczestników znalazło się sześcioro z powiatu świdnickiego, w tym dwóch uczniów z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym: Dominik Boesl i Jakub Krzyśków. Finał językowy składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Część pisemna odbyła się 13.01.2017 roku Do części ustnej, która odbyła się 10.02.2017 roku zakwalifikował się Jakub Krzyśków, który ostatecznie został laureatem tego konkursu.
Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego powiatowego i finału wojewódzkiego. Finał wojewódzki przeprowadziła Wojewódzka Komisja Konkursowa w siedzibie Wyższej Szkoły Filologicznej we Wrocławiu, ul. Sienkiewicza 32. Do etapów powiatowych zakwalifikowało się ok 360-ciu uczniów, do części pisemnej finału wojewódzkiego 56-ciu uczniów. Do części ustnej finału wojewódzkiego 32 osoby. W finale część pisemna konkursu sprawdzała rozumienie tekstu słuchanego, rozumienie tekstu czytanego, znajomość struktur leksykalno-gramatycznych,
wiedzę o krajach niemieckojęzycznych. Część ta obejmowała także wypowiedź pisemną na jeden temat wybrany z trzech. Część ustna składała się z prezentacji tematu związanego z materiałem stymulującym połączonego z elementami dyskusji, a także z rozmowy z innym uczestnikiem na jeden wspólnie wylosowany temat. Uczestnicy finału byli także zobowiązani do przeczytania lektury w oryginalnej wersji językowej.
W związku z uzyskaniem tytułu laureata wojewódzkiego finału Dolnośląskiego Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista Jakub Krzyśków z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym zostanie zwolniony z części językowej egzaminu gimnazjalnego uzyskując maksymalną liczbę punktów za tę część.
Serdecznie gratulujemy!
NIEDZIELNE PRZEBIŚNIEGI


To nic że środek zimy, ponieważ jak wykazał miniony weekend , skutecznie można biegać też na śniegu. Nasza jesienna gwiazdeczka biegów przełajowych – Karolina Malinowska udowodniła to na niedzielnym Świdnickim Biegu Noworocznym, gdzie na dystansie 2 km gimnazjalistek zajęła doskonałe 2 miejsce, ustępując jedynie starszej o 2 lata i bardziej doświadczonej Patrycji Taratuta.
Pozytywnie zaskoczył również Jakub Szczypiński, który na tym samym dystansie zajął również 2 miejsce. Oboje nie kryli ogromnej radości ze swoich pierwszych noworocznych sukcesów.
Gratulacje dla obojga naszych uczniów.
Katarzyna Kalita
TENISOWY NEWS
W miniony piątek, 27 stycznia nasi uczniowie rywalizowali w ostatnim już - drużynowym turnieju tenisa stołowego gimnazjalistów naszej gminy. Chłopcy w składzie: Sebastian Ciećko, Bartosz Twardzicki oraz Łukasz Rymkiewicz, po zaciętych meczach zajęli trzecie miejsce.
Lepiej zaprezentowały się dziewczęta, które w składzie: Karolina Malinowska oraz Anna Paździora uplasowały się na drugim miejscu. Ciąg dalszy zmagań tenisowych już 5 marca na indywidualnym turnieju w Dobromierzu.
Katarzyna Kalita
XX GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH
W dniach 17 i 18 stycznia w świetlicy wiejskiej w Bystrzycy Górnej odbył się XX Gminny Przegląd Zespołów Kolędniczych. Wzięło w nim udział 15 zespołów, wśród nich uczniowie naszego gimnazjum pod kierunkiem p. Doroty Grzeszczuk i p. Lidii Bakalarczyk z przedstawieniem „Jasełka na wesoło”. Mimo choroby, która zdziesiątkowała aktorów, uczniowie stanęli na wysokości zadania i zgrali na 100%. Grupę aktorską stanowili uczniowie klasy III c i II c, a oprawę muzyczną zapewnił zespół wokalny. Przedstawienie nagrodzono gromkimi brawami.
Tegoroczny Przegląd Kolędniczy oceniało jury w składzie:
 1. Elżbieta Chlebowska – Przewodnicząca,
 2. Krzysztof Jas,
 3. Mariusz Kozłowski,
 4. Teresa Kmera.
W ocenie prezentacji jury zwracało uwagę na:
 • dobór scenariusza dla odpowiedniej grupy wiekowej,
 • wyrazistość mowy i kulturę słowa,
 • scenografię, kostiumy i umiejętność odnajdowania się aktorów w przestrzeni teatralnej,
 • śpiew i aranżacje muzyczne,
 • umiejętność wejścia w rolę oraz ogólny wyraz kolędniczej prezentacji,
 • nawiązanie do tradycji i kultury polskich widowisk bożonarodzeniowych.
Po obejrzeniu 15 zespołów kolędniczych Jury postanowiło przyznać NAGRODY w 4 kategoriach.
W kategorii gimnazja:
 1. Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie za widowisko pt: „Kolędnicy z dzielnicy”
 2. Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym za widowisko pt: „Jasełka na wesoło”.
Gratulujemy sukcesu naszym uczniom, którzy pokazali, że potrafią sobie poradzić w każdej sytuacji.
Dorota Grzeszczuk
WIELKIE BRAWA DLA NASZYCH SIATKAREK!
Żeńska reprezentacja naszego gimnazjum osiągnęła duży sukces podczas powiatowych zawodów w piłce siatkowej, które odbyły się 4 stycznia 2017 roku w Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Dziewczęta wygrały z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu 2:1, w drugim meczu pokonały Gimnazjum z Żarowa 2:0 i tylko w trzecim meczu uległy Gimnazjum nr 3 ze Świdnicy 0:2. Ostatecznie zajęły II miejsce w powiecie świdnickim.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Olga Węgłowska, Małgorzata Węgłowska, Magdalena Sochowicz, Patrycja Mika, Karolina Malinowska, Maria Michalik, Aleksandra Michalska, Emilia Frankowska, Zuzanna Pietrukiewicz. Opiekunem i trenerem druzyny była Pani Anna Jarzębicka.ELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO „PEGAZIK”
Dnia 4.01.2017r. odbył się etap szkolny XXII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. W eliminacjach wzięło udział 7 uczniów z klas I, II i III. Wystąpili oni w wybranym przez siebie repertuarze. Jury w składzie: Joanna Marciszyn i Dorota Grzeszczuk oceniało występy według następujących kryteriów:
 • dobór repertuaru,
 • interpretację,
 • kulturę słowa,
 • ogólny wyraz artystyczny.
Po podsumowaniu punktacji do kolejnego etapu zakwalifikowały się następujące uczennice:
 1. Czerniec Martyna
 2. Stankiewicz Justyna
 3. Szalecka Hanna
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu.
Dorota Grzeszczuk, Joanna Marciszyn
Świątecznie w naszym gimnazjum…
Czwartek 23.12.2016 był wyjątkowym dniem w naszej szkole. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia na czwartej godzinie lekcyjnej odbyły się szkolne jasełka pt. „Dziś w stajence Jesus Chrystus się narodził…”, które pod okiem p. Doroty Grzeszczuk przygotowali uczniowie klas IIIc i IIc. Aktorom towarzyszył szkolny zespół wokalny pod kierownictwem p. Lidii Bakalarczyk. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało i zakończyło gorącymi brawami.
Na 5 i 6 godzinie lekcyjnej odbyły się wigilie, do których wszystkie klasy przygotowywały się od samego rana. W tym dniu przeszła również po klasach komisja konkursowa, które oceniła dekorację świąteczną. Wyniki zostaną ogłoszone podczas zabawy karnawałowej w styczniu.
Wszystkim uczniom, nauczycielom pracownikom szkoły i rodzicom życzymy zdrowych, wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2017.
Dorota Grzeszczuk
GMINNE ZAWODY SPORTOWE W PIŁCE SIATKOWEJ
We wtorek 13 grudnia 2016 roku w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym odbyły się Gminne Zawody Sportowe Szkół Gimnazjalnych w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Udział wzięły reprezentacje gimnazjów z Pszenna, Lutomi Dolnej i Witoszowa Dolnego.
W kategorii dziewcząt uzyskano następujące wyniki:
Witoszów - Lutomia 2:0
Witoszów – Pszenno 2:0
Lutomia – Pszenno 1:2
 1. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
 2. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej
 3. miejsce - Gimnazjum w Pszennie.
W kategorii chłopców uzyskano wyniki:
Witoszów – Lutomia 0:2
Witoszów – Pszenno 0:2
Lutomia – Pszenno 1:2
 1. miejsce - Gimnazjum w Pszennie
 2. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej
 3. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
Zwycięska drużyna dziewcząt awansowała do rozgrywek powiatowych i wystąpiła w składzie: Karolina Malinowska, Zuzanna Pietrukiewicz, Maria Michalik, Emilia Frankowska , Wiktoria Wcisło, Aleksandra Michalska, Patrycja Mika, Magdalena Sochowicz, Małgorzata Węgłowska, Olga Węgłowska, Justyna Stankiewicz, Liliana Kazimierska.
Opiekunem reprezentacji była Pani Anna Jarzębicka.
zDolny Ślązak Gimnazjalista
Gratulujemy Dominikowi Boesl i Jakubowi Krzyśków zakwalifikowania się do Finału X Edycji Konkursu Języka Niemieckiego zDolny Ślązak Gimnazjalista.Wywiadówka
Przypominamy, że w dniu 15 grudnia 2016 r. (czwartek) o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z wychowawcami klas.
Prosimy o niezawodne przybycie.Gminny Konkurs
„Bezpieczna praca w gospodarstwach rolnych”
W dniu 9 grudnia 2016 roku o godzinie 9.00 w świetlicy wiejskiej „Leśniczówka” w Witoszowie Dolnym odbył się Gminny Konkurs „Bezpieczna praca w gospodarstwach rolnych” organizowany przez nasze Gimnazjum.
Konkurs wiedzy dla gimnazjalistów był podsumowaniem organizowanych wcześniej szkoleń z zakresu bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych przeprowadzonych przez inspektorów PIP i KRUS panią Justynę Rogulską i panią Lucynę Jabłonkę, którymi objęli byli uczniowie wszystkich gminnych gimnazjów.
Pytania konkursowe przygotowały panie inspektor, które również weszły w skład komisji sędziowskiej i oceniały odpowiedzi, a wcześniej szkoliły uczniów.
Wśród gości nie zabrakło:
 • Dyrektora Gminnego Zespołu Oświaty pani Marii Jaworskiej
 • Przedstawiciela Okręgowego Inspektora Pracy pani Wioletty Florczyk
 • Kierownika PT KRUS Świdnica pani Urszuli Dembińskiej
 • Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji pana Krzysztofa Jasa
 • Dyrektorów Gimnazjów Gminy Świdnica pani Elżbiety Marcińskiej i pana Piotra Dubiela
 • Radnej Gminy Świdnica pani Jadwigi Wicher
Wszystkim gościom i organizatorom serdecznie dziękujemy za uświetnienie i wsparcie naszego przedsięwzięcia, szczególnie za ufundowanie cennych nagród w postaci tabletów, kamer sportowych i powerbanków.
I miejsce w konkursie zdobyła reprezentacja Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym w składzie: Agata Sudomierska i Michał Kubiński, opiekun pani Dorota Penderak-Krzyśków.
II miejsce w konkursie zdobyła reprezentacja Gimnazjum im. Unii Europejskiej w Lutomi Dolnej w składzie: Michał Hajdrych i Kamil Hajdrych, opiekun pani Edyta Zerka.
III miejsce w konkursie zdobyła reprezentacja Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie w składzie: Krystian Łukasiewicz i Piotr Kanecki, opiekun pan Marcin Łoś.
XII DOLNOŚLĄSKI LITERACKI KONKURS
O LAUR ZŁOTEGO PIÓRA
8 grudnia 2016r. w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala XII DOLNOŚLĄSKIEGO LITERACKIEGO KONKURSU O ZŁOTE PIÓRO noszącego miano „My Polacy – my Dolnoślązacy”.
W konkursie tym wzięły udział uczennice klasy III C
 • Paula Kaczmarczyk
 • Magdalena Nowicka
 • Wiktoria Pętal
 • Julia Słobodzian
Nadesłano około 160 prac. Uczniowie mogli wybierać spośród dwóch tematów:
Pierwszy:
Henryk Sienkiewicz tworzył „dla pokrzepienia serc”. Czy w Twoich czasach potrzebny jest ktoś taki? Do jakich wartości mógłby sięgnąć?
Drugi:
„Sądzimy, że abyśmy byli szczęśliwi, potrzebujemy dobrej kanapy. Kanapy, która pomoże nam żyć wygodnie, spokojnie, całkiem bezpiecznie”. Twoja odpowiedź na słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży.

Po analizie wypracowań Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wśród finalistów znalazła się Julia Słobodzian, uczennica naszego Gimnazjum, która otrzymała wyróżnienie. Galę rozpoczęła młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Po powitaniu gości, sponsorów i uczestników Gali, ogłoszono wyniki konkursu, wręczono nagrody i dyplomy. Po części oficjalnej odbył się wyjątkowy koncert. Piosenki z programu Perły Polskiej Piosenki wykonała Anna Majkut Polańska przy akompaniamencie Andrzeja Walusa, a własne wersje znanych przebojów światowych sław zaśpiewała Joanna Kwaśnik.
Gratulujemy sukcesu Julii i p. Dorocie Grzeszczuk
ŚWIĄTECZNIE W SCHRONISKU „AZYL”
Korzystając z łaskawej aury, wolontariusze naszego gimnazjum:
 • Agata Sudomierska
 • Dorian Łysoń
 • Julia Pałczyńska
 • Justyna Stankiewicz
 • Magdalena Marciniszyn
 • Karol Krowicki
wraz z opiekunami p. D. Grzeszczuk i p. K. Kalitą odwiedzili po raz kolejny schronisko „Azyl” w Dzierżoniowie, ofiarując psiakom odrobinę miłości i trochę kilometrów w łapach.
Pogoda dopisywała, więc wiele czworonogów zaliczyło przedpołudniowy spacer., okazując swoją radość merdającymi ogonami i mokrymi jęzorami. Poczucie dobrego uczynku i aktywnie spędzonej soboty i radość psiaków, to dla nas największa nagroda.
Dorota Grzeszczuk
ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W NASZYM GIMNAZJUM
Dnia 7 grudnia br. Samorząd Uczniowski, jak co roku zorganizował Orszak Świętego Mikołaja. „Uroczy staruszek” roznoszący prezenty zawędrował do każdej klasy, by zapytać o zachowanie uczniów i nauczycieli. Mikołajowi towarzyszyły renifery i urocze Śnieżynki. Każda klasa miała przygotować kolędę lub pastorałkę, za które otrzyma worek słodyczy.
Niestety, nie wszyscy uczniowie podeszli do sprawy z poczuciem humoru i nie wszystkie klasy śpiewały. Nie wiadomo, czy Mikołaj odwiedzi je za rok. Tym, którzy włączyli się do zabawy, serdecznie dziękujemy za radość, uśmiech i oklaski. Mikołaj odwiedził również nauczycieli, którzy zapewnili Go, że byli grzeczni i zasługują na prezenty.
Opiekun Samorządu składa serdeczne podziękowania D. Ratajowi, K. Wróblewskiemu, D Ratajowi, M. Monecie i J. Bogacz za przygotowanie i poprowadzenie Orszaku św. Mikołaja
Opiekun SU Dorota Grzeszczuk
Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
W dniu 29.11.2016 r. w III LO w Świdnicy odbyły się kolejne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół gimnazjalnych, w których uczestniczyło 6 szkół. Nasze gimnazjum reprezentowały: Agata Sudomierska, Marcelina Moneta, Magdalena Nowicka, Julia Słobodzian i Łucja Bańkowska.
Celem konkursu było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania. Każda drużyna miała za zadanie napisanie testu wiedzy o pierwszej pomocy i PCK, jak również wykonanie praktycznych zadań na 4 stacjach.
Nasza wspaniała drużyna zajęła I miejsce w tych ciężkich zmaganiach. Wielkie gratulacje!!!
Opiekun: Sylwia Smok

BERLIN ZDOBYTY!!

25 listopada 2016r. uczniowie klas II B i III C wraz z opiekunami: p. S. Smok, p. D. Penderak-Krzyśków i p. D. Grzeszczuk udali się na jednodniową wycieczkę do stolicy dawnej NRD – Berlina. Wyjazd miał charakter edukacyjny, w ramach którego kilkoro uczniów realizowało projekt z j. niemieckiego.
Pierwszym etapem zwiedzania było wspaniałe Muzeum Sztuki Egipskiej, znajdującego się na Wyspie Muzealnej, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Szczególnie piękny był posąg Nefretete, sarkofagi, ozdoby i biżuteria. Na ostatnim piętrze Muzeum oglądaliśmy prezentację multimedialną dotyczącą odkryć archeologicznych z najdawniejszych czasów. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Aleja Unter den Linden, na której podziwialiśmy gmach Opery, Uniwersytet Humboldta, Arsenał, katedrę katolicką. W drodze na Potsdamerplatz oglądaliśmy pozostałości muru berlińskiego.
Nie wiemy ile przeszliśmy kilometrów, ale po 6-godzinnym zwiedzaniu byliśmy zmęczeni i udaliśmy się do ogromnej galerii handlowej, by odpocząć i zjeść ciepły posiłek.
Po godzinnej przerwie udaliśmy się pod Bramę Brandenburską, a następnie gmach Reichstagu. Wszystko pięknie oświetlone, sprawiało ogromne wrażenie.
O godz. 17.00 ruszyliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który był niesamowitą atrakcją. W licznych kolorowych budkach można było zaopatrzyć się we wszystkie ozdoby świąteczne, skosztować tradycyjnej strucli drezdeńskiej, wypić gorące kakao, czekoladę, delektować się pieczonymi kasztanami, winogronem i truskawkami w czekoladzie i wieloma innymi smakołykami, których woń rozciągała się po całym placu. Wszystkiemu towarzyszyły pięknie udekorowane choinki, postaci Mikołajów, krasnali, żłóbki betlejemskie i kolędy. Poczuliśmy magię świąt i po 1,5 godzinnym spacerze udaliśmy się do autokaru.
Mimo późnej godziny, wróciliśmy pełni wrażeń. Wycieczka była bardzo udana i już czekamy na następną.
Dorota Grzeszczuk
GMINNE ZAWODY SPORTOWE W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ
W poniedziałek 22 listopada 2016 roku w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym odbyły się Gminne Zawody Sportowe Szkół Gimnazjalnych w piłce nożnej halowej. Udział wzięły reprezentacje gimnazjów z Pszenna, Lutomi Dolnej i Witoszowa Dolnego.
Uzyskano następujące wyniki:
       Witoszów – Pszenno 1:4
       Pszenno – Lutomia 4:1
       Witoszów – Lutomia 7:2
 1. miejsce - Gimnazjum w Pszennie
 2. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
 3. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej.
Reprezentacja Gimnazjum z Witoszowa Dolnego wystąpiła w składzie:
Maciej Banach, Maciej Bednarz, Krzysztof Cegielski, Kamil Dereń, Dorian Łysoń, Michał Mokros, Eryk Skirgajło, Jakub Suława, Jakub Tuński.
Najwięcej bramek w turnieju zdobył Maciej Bednarz z klasy III a.
Anna Jarzębicka
Budowa basenu w Witoszowie Dolnym
W czwartek 17 listopada 2016 roku na terenie hali sportowej w Witoszowie Dolnym Wójt Gminy Świdnica pani Teresa Mazurek otrzymała z rąk Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja – Lidera Aglomeracji Wałbrzyskiej – dotację na zakup wyposażenia oraz rozbudowę infrastruktury przy Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
Realizacja projektu obejmuje rozbudowę łącznika między Gimnazjum a halą sportową w celu powstania dwóch pracowni (przyrodniczej i matematyczno-informatycznej) wyposażonych w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz rozbudowę kompleksu sportowego poprzez budowę basenu i wielofunkcyjnego boiska sportowego dostosowanego do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i tenis.
Całkowita wartość projektu to 16 883 190,72 zł.
Dyskoteka Andrzejkowa
Dnia 17 listopada 2016r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa poprowadzona kolejny raz przez naszego absolwenta P. Kaczmarczyka, który zawsze gwarantuje super zabawę przy najnowszych i nieco starszych hitach.
W imprezie wzięło udział około 115 uczniów, którzy z świetnie się bawili. Na utrudzonych szaleństwami na parkiecie, czekały zastawione wspaniałymi ciastami stoły. Przebojem dyskoteki stało się kolejny raz „merenque”, zatańczone przez wszystkich uczestników.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę i już dziś zapraszamy na pełną niespodzianek imprezę karnawałową.
opiekun SU Dorota Grzeszczuk
Powiatowy Turniej Piłki Koszowej w Żarowie
W dniu 14 listopada nasze ,,złotka” wystąpiły na Powiatowym Turnieju Piłki Koszowej w Żarowie.
Przypomnę, że wcześniej udanie zakończyły rywalizację gminną, gdzie ambicja, charakter i wola walki zdecydowały o zajęciu przez nie pierwszego miejsca, co dało awans do rozgrywek wyższego szczebla. Tych cech nie zabrakło im również w konfrontacji powiatowej. Na miejscu miały do rozegrania trzy mecze. Pierwszy przegrały z gospodarzami. Żarowskie dziewczyny wykorzystały przywilej własnej hali i ewidentne, zbyt liberalne podejście sędziego do ich, jak na koszykówkę - zbyt brutalnej gry. Kolejny pojedynek rozegrały na złości sportowej i nie pozostawiły cienia wątpliwości, kto zostanie zwycięzcą? Wygrały z Jaroszowem 29:2!!! Walkę z Gimnazjum ze Świdnicy też rozpoczęły imponująco. Prowadziły do połowy spotkania. Druga odsłona należała jednak do Świdniczanek, które ostatecznie wygrały 10:6.
Dla naszych dziewczyn to niewątpliwy sukces. Trzecie miejsce w Powiecie! Pierwszy raz zaszły tak daleko i pozostawiły po sobie bardzo dobre wrażenie. Walczyły fair play i z szacunkiem dla rywalek. Pozostało trochę niedosytu, ale za to wzrósł apetyt na kolejne sportowe przygody…
Katarzyna Kalita
GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
12 listopada 2016 władze samorządowe, radni, delegacje, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy wspólnie uczcili 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się po raz kolejny na hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
Zaproszenie od władz gminy przyjęli m.in. J.E. Ks. Bp prof. dr hab. I. Dec, parlamentarzyści: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Wojciech Murdzek, senator RP Wiesław Kilian, starosta Piotr Fedorowicz, radni powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica oraz mieszkańcy gminy. Podczas obchodów obecni byli także przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionego miasta Lampertheim i Maldegem oraz Nowej Uszycy.
W tym dniu wójt gminy wręczyła najważniejsze tytuły przyznane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowy Obywatel Gminy oraz Zasłużony dla Gminy Świdnica.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym, w krótkim programie słowno-muzycznym pod kierunkiem Doroty Grzeszczuk i Lidii Bakalarczyk.
Uroczystość była wspaniała i na pewno na długo pozostanie w pamięci. To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły, móc zaprezentować się przed tak szeroką publicznością.
Po części oficjalnej rozpoczął się koncert orkiestry dętej OSP w Nadarzyna, której założycielem i dyrygentem jest Mirosław Chilmanowicz. Orkiestra powstała w 1998 r. i koncertowała na scenach Europy i świata. Występ został nagrodzony owacjami na stojąco.
Dziękujemy pani wójt Teresie Mazurek za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałej imprezie.
Źródło: Gmina Świdnica
Dorota Grzeszczuk
Sukcesy naszych gimnazjalistów
Nasi uczniowie odnieśli kolejny sukces, kwalifikując się do etapu powiatowego Dolnośląskiego Konkursu dla Gimnazjalistów zDolny Ślązak Gimnazjalista 2016/2017.
Blok humanistycznyBańkowska Łucja
Kaczmarczyk Paula
Słobodzian Julia
Blok matematyczno - przyrodniczyBeker Igor
Banach Maciej
Kuczek Maja
Język niemieckiBoesl Dominik
Krzyśków Jakub
Język angielskiKaczmarczyk Paula
Luterek MartaBezpieczna praca w gospodarstwach rolnych
W dniu 08 listopada 2016 roku w Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym rozpoczął się cykl szkoleń dotyczących „Bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych”. Szkoleniami objęte zostaną wszystkie gimnazja Gminy Świdnica, a prowadzić je będą pani Justyna Rogulska przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy z Wrocławia oraz pani Lucyna Jabłonka przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego placówki ze Świdnicy.
Podsumowaniem i sprawdzeniem wiedzy w powyższym zakresie będzie zorganizowany w dniu 09 grudnia 2016 roku Gminny Konkurs „Bezpieczna praca w gospodarstwach rolnych”, w którym to udział wezmą reprezentacje gminnych gimnazjów wytypowane przez koordynatorów w poszczególnych szkołach.
Konkurs jest już organizowany od kilkunastu lat przez Gimnazjum w Witoszowie Dolnym przy współudziale przedstawicieli PIP i KRUS, a główną wartością tego przedsięwzięcia jest możliwość przeszkolenia w zakresie bhp całej młodzieży Gminy Świdnica.WOLONTARIAT NASZĄ PASJĄ...
5 listopada po raz kolejny udaliśmy się do schroniska „Azyl”, by podarować psiakom odrobinę miłości.
Pod opieką p. S. Smok i p. L. Hoszowskiej uczniowie:
 • Agata Sudomierska
 • Dorian Łysoń
 • Marcelina Moneta
 • Łucja Bańkowska
 • Natalia Gołowkin
spacerowali ze schroniskowymi psiakami. Było zimno i wietrznie, ale ciepłe nosy i merdające ogony wygrały z niesprzyjającą aurą. Każdy pobyt w Azylu, to dla nas wielkie przeżycie. Zwierzęta czują tak, jak ludzie. Ofiarujmy im odrobinę ciepła. Zachęcamy uczniów do udziału w zbiórce karmy, koców i innych akcesoriów.
Wkrótce kolejny wyjazd.
Dorota GrzeszczukNASZE ZŁOTKA
Pierwszą, tegoroczną imprezą halową, zgodnie z kalendarzem startów gimnazjalistów był Gminny Turniej Piłki Koszowej Dziewcząt i Chłopców, który odbył się w poniedziałek 7.11.2016 w naszej hali. Pierwszą, tegoroczną imprezą halową, zgodnie z kalendarzem startów gimnazjalistów był Gminny Turniej Piłki Koszowej Dziewcząt i Chłopców, który odbył się w poniedziałek 7.11.2016 w naszej hali.
Początek zdecydowanie należał do dziewcząt z Lutomi, ale ogromna wola walki i determinacja oraz rewelacyjna skuteczność w końcówce meczu pozwolił cieszyć się ze zwycięstwa naszym zawodniczkom. W poniedziałek 14.11.2016 reprezentować będą naszą gminę w turnieju powiatowym.
Chłopcy rywalizację zakończyli na trzecim miejscu.
Zwycięski skład dziewcząt :
 • Ola Węgłowska
 • Małgorzata Węgłowska
 • Karolina Malinowska
 • Sandra Jaworska
 • Nikola Popa
 • Patrycja Mika
 • Magdalena Sochowicz
 • Hania Slatan
 • Hania Szalecka
 • Lila Kazimierska
 • Magda Nowicka
 • Łucja Bańkowska
 • Ola Michalska
Katarzyna Kalita
„Jeśli człowiek ratuje jedno życie, ratuje cały świat”
O niezwykłej sile dobra w nieludzkich czasach, młodzież naszej szkoły mogła usłyszeć dzięki nadzwyczajnym gościom.
Pani Stella Zylbersztajn - Tzur, pani Krystyna Budnicka oraz ks. Jarosław M. Lipniak dnia 26.10.2016 roku zaszczycili swoją wizytą uczniów Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. To wyjątkowe spotkanie prowadził ks. Jarosław Lipniak, który na wstępie zaznaczył, że czynienie dobra nie jest sprawą zarezerwowana dla wybranej religii. O tym, ile znaczy ludzka życzliwość i wsparcie przekonała się pani Krystyna Budnicka, która w chwili wybuchu II wojny światowej miała zaledwie 7 lat. O życiu w bunkrze i kanałach opowiadała bardzo sugestywnie, wprowadzając młodzież tutejszego Gimnazjum w niecodzienny nastrój i zdecydowanie inny świat. Świat, w którym rządziły okrutne prawa. Właśnie dlatego poczucie godności i człowieczeństwa powinno być tak ważną i uniwersalną wartością.
Pani Stella Zylbersztajn - Tzur podkreśliła, że sama otrzymując dobro od innych ludzi wie, że nie trzeba wiele, aby to dobro nieść. Uczestniczka dzisiejszego spotkania jest także bohaterką filmu dokumentalnego „Stella” w reżyserii Macieja Pawlickiego, który uczniowie naszej szkoły mogli oglądać przed spotkaniem. Film przedstawia portret pani Stelli, jej ucieczkę z getta oraz ocalenie przed Holocaustem, dzięki pomocy kilkudziesięciu Polaków. Autobiograficzną opowieść pani Stelli rozpoczyna interpretacja jakże cennej sentencji w dzisiejszych czasach: „res sacra miser” (”bieda jest rzeczą świętą”). W chwili obecnej, dzięki inicjatywie Stelli Zylbersztajn - Tzur, 23 Polaków otrzymało medale Yad Vashem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
Nasi wyjątkowi goście w prosty i przystępny sposób opowiadali o sobie, bez wzniosłości i zbędnego patosu, uświadamiając naszej młodzieży, ile znaczy zwykłe, czyste i prawdziwe człowieczeństwo.„Ziemia pod innym Słońcem”
Muzeum Okręgowe w Sieradzu oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w okresie od 16 maja do 15 września 2016 roku przeprowadziło Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży szkolnej „Słońce – najbliższa gwiazda” oraz towarzyszący mu konkurs plastyczny pt.: „Ziemia pod innym Słońcem”. Konkursy były przeznaczone dla uczniów klas szóstych szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów.
Celami Konkursu było m.in. rozbudzenie zainteresowania wśród młodzieży szeroko rozumianą dziedziną badań kosmicznych i astronomicznych, popularyzacja wiedzy o kosmosie, o ESA, o Słońcu i pogodzie kosmicznej, ze szczególnym uwzględnieniem polskich badań i budowy urządzeń kosmicznych do badania Słońca oraz o polskim badaczu Kosmosu z Sieradza – Arym Sternfeldzie.
Konkurs został objęty patronatem honorowym Łódzkiego Kuratora Oświaty Grzegorza Wierzchowskiego.
Pytania do konkursu układali pracownicy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk – prof. dr hab. Janusz Sylwester, dr Beata Dziak-Jankowska oraz mgr Paweł Z. Grochowalski.
W ogólnopolskim konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży „Ziemia pod innym Słońcem” 2016 r. przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii Junior:
III nagrodę otrzymała Wiktoria Pętal z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym
wyróżnienia otrzymała:
Julia Słobodzian z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym
WOLONTARIAT W SCHRONISKU „AZYL”
15 października 2016r. wreszcie pogoda pozwoliła na odwiedziny w schronisku dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie. Uczennice:
 • A. Sudomierska
 • N. Gołowkin
 • H. Szalecka
pod opieką p. Doroty Grzeszczuk i Luizy Hoszowskiej zawiozły do schroniska zebrane przez uczniów naszego gimnazjum koce, kołdry, ręczniki i płyny do mycia naczyń. Korzystając z pięknej pogody nabiłyśmy wiele kilometrów z pełnymi energii psiakami, które nie mogły się doczekać wyjścia z boksów.
Natalia po raz kolejny spacerowała z Mecenasem – najstarszym i najbardziej schorowanym psem…nie każdy może dostąpić takiego zaszczytu. Nasze serca skradła tym razem Piratka – najmłodszy szczeniak, suczka gotowa do adopcji.
Po trzech godzinach i wielu kilometrach w nogach, pożegnaliśmy nasze czworonogi i już szykujemy się do kolejnej wizyty.
Opiekun SU Dorota Grzeszczuk
ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
Dnia 14 października 2016r. obchodziliśmy w naszej szkole święto Komisji Edukacji Narodowej, zwane Dniem Nauczyciela. W naszym gimnazjum to podwójne święto, gdyż od lat, w tym właśnie dniu, odbywa się również pasowanie pierwszoklasistów na gimnazjalistów.
Uroczystość poprowadziła przewodnicząca SU Paula Kaczmarczyk oraz zastępca Hanna Szalecka. Były życzenia dla nauczycieli, podziękowania, kwiaty i piosenka w wykonaniu M. Luterek.
Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I. To szczególne wydarzenie, gdyż przyjęcie do grona gimnazjalistów odbyło się po raz ostatni….Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom i stał się pełnoprawnym członkiem społeczności gimnazjalnej.
Po części oficjalnej głos zabrał pan dyrektor, który ogłosił wyniki wyborów na „Super Nauczyciela”, po raz trzeci zorganizowane w naszej szkole przez Samorząd Szkolny. Oddano ponad 200 głosów. Na podium znaleźli się:
III miejsce – pani Dorota Grzeszczuk
II miejsce – pan Grzegorz Mikołajczyk
I MIEJSCE I TYTUŁ „SUPER NAUCZYCIELA” w roku szkolnym 2016/2017 – PANI SYLWIA SMOK Gratulujemy sukcesu!
Na zakończenie uroczystości, klasa II C zaprezentowała krótki program artystyczny, a O. Węgłowska i W. Stamborska pożegnały wszystkich piosenką Jeszcze raz życzymy nauczycielom sukcesów w pracy, uśmiechu na co dzień i cierpliwości każdego dnia.KOLEJNY SUKCES KAMILA GUŹLIŃSKIEGO
W dniach 1-2.10.2016 blisko 80 pięściarzy z Polski, Niemiec, Czech, Włoch i Ukrainy wzięło udział w X Międzynarodowym Turnieju Bokserskim pamięci Wiesława Rudkowskiego, wicemistrza olimpijskiego i mistrza Europy, wśród nich był uczeń naszego Gimnazjum – Kamil Guźliński.
Przez dwa dni utalentowani pięściarze walczyli w Galerii Świdnickiej. Walki stały na bardzo wysokim poziomie. Gospodarzami byli zawodnicy Boks Polonii Świdnica, którzy walczyli ze zmiennym szczęściem. Kamil osiągnął kolejny sukces zdobywając II miejsce w wadze +81kg.
Kamilowi gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Dorota Grzeszczuk
TEMATYCZNY PIĄTEK……ZACZYNAMY
Samorząd Uczniowski postanowił kontynuować w tym roku szkolnym „tematyczne piątki”. Zabawa polega na dostosowaniu ubioru do wybranego tematu.
30 września 2016 – wygrał dres! Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do zabawy. Wielu z nich przyszło do szkoły w ulubionych dresach, by na długiej przerwie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.
Dziękujemy za włączenie się do zabawy i już obmyślamy temat na następny miesiąc……
Opiekun SU Dorota Grzeszczuk
DYSKOTEKA I WYBORY MISTERA
Dnia 28.09.2016r. roku odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Tradycyjnie była to pierwsza integracyjna zabawa dla klas pierwszych, które upiekły na nią pyszne ciasta.
Dyskotekę poprowadził nasz absolwent Dj Accent, czyli Paweł Kaczmarczyk. Od pierwszych minut wszyscy bawili się doskonale.
Podczas dyskoteki zostały ogłoszone wyniki głosowania na Mistera i Najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. W głosowaniu wzięło udział prawie 100 dziewcząt.
Tytuł Mistera Gimnazjum na ro szkolny 2016/2017 zdobył Maciej Bednarz, a Najsympatyczniejszym chłopakiem w szkole został Eryk Skirgajłło. Po raz drugi przedstawiciele jednej klasy zdobyli oba tytuły. Zwycięzcom gratulujemy!!! Po rozdaniu nagród i pamiątkowych zdjęciach, wszyscy zatańczyli integracyjną merenque.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę!!!
Opiekun SU Dorota Grzeszczuk
Międzypokoleniowe Otwarte Biegi Przełajowe -
"Bieg Pojednania" Krzyżowa 2016
Krzyżowa stała się w czwartek - 29 września areną rywalizacji uczniów szkół z naszego powiatu i spoza, oraz osób dorosłych, w biegach przełajowych, z lokalizacją na terenach Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Trzecia edycja tych zawodów miała uczcić historyczne pojednanie polsko-niemieckie, dla którego Krzyżowa stała się symbolem. Tegoroczne wydarzenie przebiegło pod hasłem "Pojednani w sporcie".
Wszystkich uczestników przywitała piękna pogoda, zbliżona bardziej do letniej, niż wczesnojesiennej. Wolontariusze z Gimnazjum w Lutomi Dolnej i Gimnazjum w Witoszowie, realizujący projekt "Pojednani w sporcie", rozdzielili między przybyłych okolicznościowe koszulki i znaczki, a następnie pomogli organizatorom w realizacji imprezy. Uczyli się w praktyce, jak służyć pomocą, współpracować w małych zespołach, tworzyć..., coś zacząć i skończyć, etc. Dzięki nim zawody przebiegły bardzo sprawnie, podobnie jak ceremonie dekoracji i uporządkowanie tras biegowych z oznakowań.
W odróżnieniu do wolontariatu, sport to rywalizacja, która uczy wygrywania, radzenia sobie z porażkami, szacunku dla rywali, pokonywania własnych słabości, itp. To wielkie emocje, tak przed startem, jak i w trakcie walki sportowej. Najlepiej z emocjami i rywalizacją na trasie poradziła sobie Karolina Malinowska, wygrywając już po raz drugi na ważnych zawodach w tym miesiącu. Miłą niespodziankę sprawili chłopcy Jakub Szczypiński, Michał Mokros oraz Maciej Banach zajmując kolejno czwarte piąte i siódme miejsce. Chłopcy podkreślili, że z zawodów na zawody są w coraz lepszej formie. Reszta naszej ekipy w składzie: Arkadiusz Panek, Jakub Szulc, Maciej Wilmanowicz, Sebastian Ciećko, Łukasz Rymkiewicz, Maciej Szelezin, Dawid Bronikowski wykazali się niezwykłą wolą walki. Niebagatelne znaczenie miał również ich doping w trakcie biegów ich koleżanek i kolegów. Wzorem startów wcześniejszych (w Dobrocinie i Roztoce) w biegu głównym wzięła udział nasza nauczycielka - Katarzyna Kalita, deklasując wszystkie rywalki.
Na koniec, usatysfakcjonowani biegacze i wolontariusze mogli usmażyć sobie przy ognisku kiełbaski i poczuć magię dobrej zabawy i aktywnego wypoczynku dużych społeczności.
WOLONTARIAT SCHRONISKO „AZYL”
24 września, przy pięknej słonecznej pogodzie, uczniowie naszego Gimnazjum:
 1. A. Michalska
 2. N. Gołowkin
 3. M. Moneta
 4. K. Krowicki
 5. W. Majka
 6. E. Chrapek
pod opieką p. D. Grzeszczuk i p. S. Smok pracowali w ramach wolontariatu w schronisku dla zwierząt „Azyl”. Pogoda dopisywała, więc chcieliśmy wyprowadzić na spacer, jak najwięcej psów. Wybiegane i radosne, zostały porządnie wyczesane i grzecznie wróciły do boksów. Ogromnym zaszczytem była możliwość wyprowadzenia Mecenasa – najstarszego, schorowanego psa. Ten spacer dostarczył nam wielu wzruszeń.
Do schroniska wybieramy się za 2 tygodnie. Zwracamy się z apelem do wszystkich uczniów, by włączyli się do akcji zbierania koców, kołder, ręczników, wszystkiego, czym można ocieplić budy na zimę oraz środków czystości do mycia boksów.
Opiekun SU Dorota GrzeszczukKOBIETY LUBIĄ BRĄZ
W czwartek 22.09 sześcioosobowa reprezentacja naszej szkoły ruszyła na bój o medale Z Finału dolnośląskich jesiennych biegów przełajowych zrzeszenia LZS z dwoma medalami. W biegu pierwszych klas bardzo ładnie zaprezentowała się Karolina Malinowska, która po morderczym finiszu wywalczyła niczym lwica walcząca o pożywienie dla swoich młodych brązowy medal. Tym samym Karolina pokazała niezwykła wole walki, której pozazdrościć mogą zaprawione biegaczki. W biegu klas drugich i trzecich najlepiej zaprezentowali się Liliana Kazimierska, która zajęła 5 miejsce oraz Jakub Szczypiński, który uplasował się na miejscu 10. Walczyli do samego końca mijając przeciwników niczym ferrari mija fiata 126p. Na wielkie brawa zasługuje reszta ekipy: Arkadiusz Panek, Michał Mokros, Jakub Szulc którzy uplasowali się w pierwszej 20 kończących bieg.
Katarzyna Kalita dorzuciła się do sukcesów młodych talentów i wygrała bieg open na 2000 m, podkreślając rolę naszego gimnazjum na arenach sportowych. Wszyscy zasługują na podziw oraz wielkie brawa za stworzenie wspaniałej atmosfery biegającym kolegom i koleżankom.
WARSZTATY WOKALNE
Uczennice naszego Gimnazjum: Hanna Guźlińska, Martyna Hołdys, Aleksandra Kieruńczak, Marta Luterek, Karolina Malinowska, Julia Słobodzian i Olga Węgłowska uczestniczyły w tegorocznej edycji Warsztatów Wokalnych pod patronatem wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek, odbywających się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Podczas wakacyjnego wypoczynku nagrały kolejną (piątą) płytę pt. „Ty i ja – razem”.
Wokalistki pod kierunkiem instruktorów i opiekunów (Anny Lutz, Dariusza Jarosa, Tadeusza Szarwaryna, Lidii Bakalarczyk, Joanny Jaros), przygotowały 10 piosenek w klimatach turystyczno – balladowych, w aranżacji D. Jarosa do tekstów T.Szarwaryna.
Nasze uczennice miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas występu zespołu „Rozśpiewane Dzieciaki Gminy Świdnica” na tegorocznych Dożynkach Wojewódzkich w Krzyżowej.
Nasze talenty wokalne będą mogły nadal rozwijać się podczas kolejnych warsztatów muzycznych, zaplanowanych w trakcie ferii zimowych.Festiwal Nauki we Wrocławiu
19.09.2016 r. uczniowie kl. Ic uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w ramach odbywającego się tam Festiwalu Nauki. Podczas zajęć poznawali świat bakterii i grzybów. Wykonywali preparaty mikroskopowe a także posiewy na szalkach Petriego bakterii z rąk i grzybów pleśniowych pobranych z serów.
Ponadto poznali rodzaje sztucznych barwników znajdujących się w produktach spożywczych.PIERWSZE TEGOROCZNE SUKCESY SPORTOWE
Trzynastoosobowa reprezentacja naszej szkoły, w czwartek 15 września, wróciła ze Strefowych Jesiennych Biegów Przełajowych Zrzeszenia LZS z trzema medalami. Już w pierwszej rywalizacji gimnazjalistów - w biegu na dystansie 800 m dziewcząt klas pierwszych, talentem i ogromną wolą walki błysnęła Karolina Malinowska z klasy Ia. Do ostatnich metrów toczyła zażarty i zwycięski bój. Chłopcy, mimo niewątpliwych starań, nie uzyskali aż tak spektakularnego sukcesu, jak Karolina, ale plasując się w pierwszej dziesiątce stawek, dwóch z nich (Arek Panek i Jakub Szczypiński oraz Natalia Zdybel z biegu Karoliny) zakwalifikowali się do przyszłotygodniowego Finału Dolnośląskiego Jesiennych Biegów Przełajowych, które odbędą się w czwartek 22 września w Roztoce.
Wisienką na torcie był bieg najstarszych gimnazjalistek, w którym profesjonalny pojedynek o prymat na dystansie 1400 m stoczyły odwieczne rywalki, ale też bardzo dobre koleżanki: Liliana Kazimierska i Patrycja Taratuta z GLKS "Świdnica". Tym razem minimalnie lepsza była Patrycja. Ale jak będzie za tydzień w Roztoce, pokaże czas. Obie wystąpią tam w roli faworytek. Katarzyna Kalita - nasza nowa wuefistka nie pozostała bierna i dorzuciła do osiągnięć dziewcząt swój złoty medal z biegu kobiet na dystansie 3000 metrów. Podkreśliła też, że cały zespól zasłużył na brawa za walkę i pokonywanie własnych słabości oraz stworzenie wspaniałej atmosfery do walki wszystkim koleżankom i kolegom.
"Moja Ekojczyzna"
11-12. 09. 2016 r. uczniowie klas Ib i Ic brali udział projekcie ekologicznym " Moja Ekojczyzna",który jak co roku odbył się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Uczniowie podczas zajęć poznawali region m.in.: Elektrownię Wodną i Tamę w Lubachowie, Jezioro Bystrzyckie - wycieczka krajoznawcza. Ponadto przeprowadzali doświadczenia badając wodę, powietrze, rozpoznawali rośliny.
Wieczorem uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i sportowych. Drugi dzień projektu to wyjazd do palmiarni w Wałbrzychu, a także zajęcia przeprowadzone przez pracownika Książańskiego Parku Krajobrazowym na ścieżce edukacyjnej "Aleja różaneczników". Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi w nową wiedzę.Flash MOVE 2016
Świdnica, jako jedno z dwóch miast w Polsce dołączyła do kampanii promującej Europejski Tydzień Ruchu. Wśród tańczących były dzieci i młodzież związane ze świdnickimi zespołami tanecznymi oraz uczniowie Gimnazjów z Witoszowa, Lutomi Dolnej i G4 ze Świdnicy. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili, a na pamiątkę otrzymali pamiątkowe koszulki.
Wcześniej, przez tydzień uczyli się kilkuminutowego układu, dlatego roztańczona widownia, licząca ponad 200 osób świetnie skoordynowana była z pokazem ze sceny.
Wydarzenie tak się podobało, że konieczny był bis. Z naszego gimnazjum zatańczyło 30 dziewczyn, często przy aplauzie swoich rodziców!!! Tak liczna reakcja na propozycję atrakcyjnego spędzenia sobotniego przedpołudnia zaskoczyła nawet Katarzynę Kalitę - propagatorkę tego wydarzenia wśród naszych uczniów i współdemonstrującą układ ze sceny.Terminy związane z pierwszymi dniami września 2016 roku
 1. Rozpoczęcie roku szkolnego w hali sportowej przy Gimnazjum - 01.09.2016 (czwartek) o godz. 8.00
  W dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się krótki apel, po którym uczniowie rozejdą się do sal na spotkania z wychowawcami klas, postaramy się przekazać Państwa dzieciom podstawowe informacje.
 2. Odwozy uczniów po rozpoczęciu roku szkolnego odbędą się od godziny 9.00.
 3. Pierwsze zebranie Państwa z wychowawcami klas - 08.09.2016 (czwartek)
  • o godz. 16.00 dla klas I
  • o godz. 17.00 dla klas II i III
  Podczas zebrania z Państwem przekażemy Państwu plany pracy i regulaminy oraz harmonogramy działalności Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
  Prosimy o niezawodne przybycie.


Archiwum