SZKOŁA
Strona główna
O szkole
Nauczyciele
Dokumenty
Kalendarz
szkolny
Galeria
Kontakt
Archiwum
Wolontariat
DLA UCZNIA
I RODZICA
Samorząd
szkolny
Plan lekcji
Podręczniki
Egzamin
gimnazjalny
Rekrutacja
Pedagog szkolny
Świetlica
szkolna
Przywozy
i odwozy
Biblioteka

Rok szkolny 2015/2016

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
24 czerwca uczniowie w całej Polsce świętowali zakończenie roku szkolnego 2015/2016. W naszej szkole również odbył się uroczysty apel, podczas którego dyrektor Piotr Dubiel dziękował za 10 miesięczną pracę wszystkim uczniom. Podkreślał, ze rok ten, był rokiem wielu sukcesów i bardzo wysokich wyników egzaminu gimnazjalnego. Następnie wręczył nagrody uczniom, którzy otrzymali świadectwo z paskiem, czyli mogli się poszczycić średnią co najmniej 4,75. Wśród nich znalazło się 38 stypendystów, ze średnią, co najmniej 5,00.
Prymusem Szkoły i jednocześnie Prymusem Gminy została Paula Kaczmarczyk z klasy IIc, która uzyskała średnią ocen 6,00.
Osobowością szkoły za działalność charytatywną, pracę w samorządzie klasowym i bezinteresowną pomoc wielu uczniom został wybrany Paweł Panek.
Dyrektor uhonorował również uczniów z najwyższą frekwencją, oraz wręczył nagrody za pracę w Samorządzie Szkolnym.
Opiekun Samorządu Szkolnego p. D. Grzeszczuk przedstawiła wyniki wyborów do SU na rok 2016/2017. Przewodniczącą Samorządu została Paula Kaczmarczyk uczennica klasy IIc, jej zastępcą została Hanna Szalecka z klasy Ic, a członkiniami Samorządu wybrano Julię Stankiewicz z klasy IIc i Sylwię Borkowską z klasy Ic. Gratulujemy
Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele klas III, którzy podziękowali za 3 wspólne lata i przedstawili prezentacje pokazujące ich początki, sukcesy i radosne chwile przeżyte w gimnazjum.
Dyrektor życzył wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły radosnych, udanych i bezpiecznych wakacji.
Opiekun SU Dorota GrzeszczukŚWIĘTO PATRONA W NASZEJ SZKOLE
21 czerwca 2016 Samorząd Szkolny po raz drugi zorganizował Święto Patrona, przypominając całej społeczności uczniowskiej, że 2 czerwca 2014 roku szkoła otrzymała sztandar oraz imię Książąt Świdnickich.
Uroczystości rocznicowe miały charakter Turnieju Rycerskiego, podczas którego dyrektor P. Dubiel wręczył nagrody za działalność artystyczną, charytatywną, osiągnięcia sportowe oraz nagrody za udział w konkursach, projektach i za czytelnictwo. Gratulujemy!
Następnie każda klasa prezentowała przygotowane podczas godziny z wychowawcą godło lub herb oraz wybrała osobę prezentującą strój średniowieczny. Mieliśmy, więc damy dworu, księżniczki, rycerzy i księcia.
Uczniowie podczas turnieju zmagali się nie tylko w konkurencjach sprawnościowych, ale również tanecznych i plastycznych. Niełatwym zadaniem było narysowanie z pamięci zamku Grodno – tu bezapelacyjną zwyciężczynią była Katarzyna Kuriata z klasy IIIc.
Świetną konkurencją, dostarczającą ogromnych emocji, były rzutki, ubijanie piany z białek czy przedmuchiwanie piłeczki pingpongowej. Super zabawę uświetnił pokaz marenque, który wraz z grupą taneczną przygotowała p. Luiza Hoszowska. Po podsumowaniu punktacji dyrektor ogłosił wyniki Turnieju:
I miejsce zajęła klasa IIIc
II miejsce klasa IIa
III miejsce klasa Ib
Na zwycięzców czekał wspaniały tort ufundowany przez Samorząd Uczniowski, a ponieważ był to ostatni dzień nauki szkolnej na zakończenie opiekun samorządu życzyła uczniom udanego wypoczynku.
Wszystkim za wspaniałą, emocjonującą zabawę i zaangażowanie DZIĘKUJEMY!!
Opiekun SU Dorota Grzeszczuk i Sylwia SmokKomunikat nr 07/2016 z dnia 20 czerwca 2016 roku
Dyrektora Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
dla uczniów
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w bieżącym tygodniu:
 • we wtorek o godz. 8.30 odbędzie się uroczysta msza z okazji zakończenia roku szkolnego, 3 lekcja odbędzie się zgodnie z planem, na 4 godzinie lekcyjnej klasy wraz z wychowawcami przygotują się do turnieju z okazji Dnia Patrona, na 5 i 6 godzinie lekcyjnej odbędzie się turniej z okazji Dani Patrona, po którym młodzież zostanie rozwieziona zgodnie z rozkładem jazdy;
 • środa i czwartek są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych za wyłączeniem osób nagrodzonych stypendiami za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, którzy przyjeżdżają w czwartek do szkoły na godzinę 800, żeby uczestniczyć w uroczystym wręczeniu stypendiów w hali sportowej w Witoszowie Dolnym od godz. 9.00;
 • piątek jest dniem uroczystego zakończenia roku szkolnego, po uroczystym apelu odbędą się spotkania w klasach, gdzie wychowawcy rozdadzą świadectwa; przywozy w tym dniu odbędą się zgodnie z rozkładem na godzinę 8.00, natomiast pierwsze odwozy rozpoczną się już od godziny 9.30.Jak co roku odwiedziliśmy przytulisko dla zwierząt we Włókach. Podopieczni p. Eli otrzymali od nas karmę, koce, akcesoria dla kotów i psów. Radości i szczęścia nie było końca, z czego i my bardzo się cieszymy. Mogąc pomagać zwierzakom wzbogacamy siebie i uczymy się odpowiedzialności.Schronisko „Azyl” – kolejny wolontariat
18 czerwca przy pięknej, słonecznej pogodzie wolontariusze:
 • Julia Kacer
 • Agata Sudomierska
 • Marcelina Moneta
 • Karolina Malinowska
 • Katarzyna Kuriata
 • Wiktoria Siennica
 • Mikołaj Schwartz
 • Alicja Grzeszczuk
pod opieką p. Sylwii Smok i p. Doroty Grzeszczuk odwiedzili po raz kolejny schronisko „Azyl” w Dzierżoniowie.
Od rana czynnie pomagaliśmy w organizacji Dni Otwartych. Nasi uczniowie oprowadzali odwiedzających schronisko, promowali psiaki do adopcji i zajmowali się czworonogami. W ciągu trzech godzin aż 9 psów znalazło nowe domy.
Goście mogli nie tylko przyglądać się pracy wolontariuszy i wybierać pieski, dla niezdecydowanych była loteria fantowa i słodki poczęstunek. Cieszymy się, że mogliśmy aktywnie zachęcać do adopcji zwierząt i podarować psom odrobinę miłości.
Dorota GrzeszczukWyniki egzaminu gimnazjalnego w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
kwiecień 2016
  j. polski historia
i WOS
matematyka przyroda j. angielski
podstawowy
j. angielski
rozszerzony
j. niemiecki
podstawowy
Gimnazjum
w Witoszowie Dolnym
74,9 63,7 57,1 59,2 73,9 56,5 66,6
Gmina Świdnica 67,9 54,8 48,2 52,4 62,9 43,5 53,8
Powiat świdnicki 65,5 53,9 44,7 50,1 61,9 41,4 51,8
Województwo
dolnośląskie
66,7 55,0 47,0 50,3 64,3 46,3 56,1NA MORAWSKIM KRASIE......

Dnia 14 czerwca uczniowie klas IIb i IIc pod opieką p. Joanny Marciszyn, p.Doroty Grzeszczuk i p. Renaty Jaworskiej, udali się na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą na Morawski Kras.
Po 4,5-godzinnej jeździe autokarem, dotarliśmy wreszcie na miejsce. Pogoda i humory dopisywały, więc z ogromnym zaciekawieniem zwiedziliśmy jako pierwszą - Jaskinię Katarzyńską. Wspaniałe nacieki skalne, oświetlenie i muzyka tworzyły niesamowity klimat.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był przejazd kolejką retro do stacji Linovki, a następnie wjazd kolejką linową na punkt widokowy. Przejazd dostarczył niesamowitych wrażeń.
Na górze delektowaliśmy się czeską kuchnią i podziwialiśmy niesamowitą panoramę na Przepaść Macochę. Następnie zwiedziliśmy Jaskinię Punkievną, w której widoki zapierały dech w piersiach. Bardzo podobało nam się podziemne pływanie łodziami rzeką Punkvią. Wszystko, co dobre, jednak szybko się kończy i pełni wrażeń wróciliśmy do Witoszowa.
Już planujemy następne wycieczki!!!
Dorota GrzeszczukWIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Klub Wolontariatu działający na terenie naszego Gimnazjum włączył się do Wielkiej Zbiórki Książek wyposażania bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka, przychodniach i hospicjach, w ramach akcji organizowanej przez Fundację Zaczytani.org.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu naszych uczniów i rodziców udało nam się zebrać książki, dzięki którym każde dziecko przyjęte na oddział dziecięcy lub odwiedzające przychodnię będzie mogło zabrać swoją ulubioną książkę ze sobą do domu, a każde dziecko przebywające w domu dziecka będzie miało do dyspozycji biblioteczkę pełną ciekawych pozycji.
Dziękujemy wszystkim bardzo gorąco za udział w akcji. W czerwcu zebrane książki trafią do szpitali, przychodni i domów dziecka w całym kraju.
Zachęcamy wszystkich do udziału w Wielkich Zbiórkach Książek. Razem możemy pomóc najmłodszym pacjentom przetrwać ciężki czas spędzony w szpitalu oraz zwalczyć towarzyszącą nudę.NOC Z BIOLOGIĄ
10. 06. 2016 r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II edycji "Nocy z biologią". Po uroczystym rozpoczęciu uczestniczyli w pięciu zajęciach prowadzonych przez studentów, pracowników Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego:
 • Makro zajęcia z mikroskopowania,
 • Niezwykły świat owadów,
 • Jak przeżyć na Marsie?
 • Zadomowione bakterie.
Najbardziej podobały im się warsztaty z Marsa i Oszukiwanie mózgu, chociaż wszystkie wykłady przekazywały wiele ciekawych informacji. Dzięki takim spotkaniom, w których uczniowie chętnie uczestniczą, młodzież ma możliwość poszerzenia, pogłębienia swojej wiedzy biologicznej.Schronisko „Azyl” – kolejny wolontariat
4 czerwca przy pięknej, słonecznej pogodzie wolontariuszki:
 • Julia Kacer
 • Agata Sudomierska
 • Marcelina Moneta
 • Karolina Malinowska
pod opieką p. Sylwii Smok i p. Doroty Grzeszczuk odwiedziły po raz kolejny schronisko „Azyl” w Dzierżoniowie.
Psiaki czekały w boksach na cotygodniową dawkę ruchu i wyjście poza klatki schroniska. Ponieważ było wielu wolontariuszy, prawie wszystkie czworonogi mogły, choć kilka godzin, cieszyć się wolnością.
Do „Azylu” zawiozłyśmy 6 kartonów fantów, które zebrali nasi uczniowie, a które będą wykorzystane podczas loterii w dniach 18-19.06. Będą to Dni Otwarte Schroniska, na które serdecznie wszystkich zapraszamy. Dziękujemy wszystkim za okazane zwierzakom serce.
Dorota GrzeszczukKonkurs fotograficzny
"Sacrum Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska"
03.06.2016 r. został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny "Sacrum Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska". Należało wykonać fotografię przedstawiającą obiekt sakralny z terenu lub okolicy jednego spośród 12 Parków Krajobrazowych Dolnego Śląska. Poza stroną techniczną fotografii oceniano przede wszystkim oryginalność obiektu, ciekawy sposób ujęcia tematu, emocje przekazane odbiorcy za pomocą aparatu fotograficznego…
W etapie szkolnym wzięło udział 8 osób, z których Julia Kot, Kalina Szmit i Karolina Malinowska przeszły do kolejnego etapu. Spośród stu kilkudziesięciu pięknych prac nadesłanych do Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Oddział Wałbrzych - zdjęcie Julki zajęło III miejsce! Gratuluję wielkiego sukcesu!!!
Sylwia SmokSpotkanie z przedstawicielem PTTK
25.05.2016 r. klasy I i II brały udział w spotkaniu z przedstawicielem PTTK-u p. Pawłem Kurantem. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji nt. aktywnych metod spędzania wolnego czasu (wycieczki górskie, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe). Pan Paweł opowiadał o ciekawych miejscach w Polsce i za granicą, które warto odwiedzić, jak również prezentował gatunki zwierząt, które spotyka podczas swoich wypraw.
W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się jak należy zachowywać się w górach, a także w jaki sposób przygotować się do wędrówek, wspinaczek i spływów. Dziękujemy za miłe i ciekawe spotkanie.
Sylwia Smok„VII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Gimnazjalistów”
W dniu 24 maja 2016 r. w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy odbył się „VII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla Gimnazjalistów”. W konkursie wzięło udział 61 uczniów z gimnazjów powiatu świdnickiego. Przez 3 godziny uczniowie rozwiązywali 12 niełatwych zadań.
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali cenne nagrody ufundowane przez świdnicką firmę Sonel S.A. oraz Świdnicką Fabrykę Urządzeń Przemysłowych. Nasi gimnazjaliści zajęli:
II miejsce - Natalia Adamczewska,
III miejsce - Paula Kaczmarczyk.
Gratulujemy!IX Gminny Konkurs o Laur Młodego Samorządowca
W dniu 24.05.2016 odbył się coroczny IX Gminny Konkurs o Laur Młodego Samorządowca w świetlicy wiejskiej "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym. Celem konkursu jest popularyzacja i upowszechnienie wiedzy samorządowej oraz wiedzy o Gminie Świdnica, poszerzanie wiadomości na temat naszego regionu, jego piękna i walorów turystycznych, ksztacenie umiejętności pracy zespołowej i kreatywnego działania i rozwijanie umiejętności prezentowania wiedzy i opini.
W tym roku naszą szkołę reprezentowali:
 1. Paweł Panek
 2. Roksana Wysoczańska
 3. Michał Somala
Uczniowie wywalczyli I miejsce, a uroczyste wręczenie statuetki "Laur Młodego Samorządowca" będzie miało miejsce podczas uroczystej sesji Rady Gminy w dniu 02.06. 2016.
Drużynę do konkursu przygotowali:
 • Lidia Bakalarczyk,
 • Ewa Ślusarczyk,
 • Sylwia Smok,
 • Luiza Hoszowska.
Gratulujemy!Wycieczka na Śnieżkę
W dniu 23.05.2016 r. uczniowie klas I a, b, c i II a uczestniczyli w wycieczce na Śnieżkę. W planach był wjazd na Kopę wyciągiem krzesełkowym i zejście jednym ze szlaków. Na miejscu okazało się, że ze względu na warunki pogodowe, wyciąg był nieczynny i czekało nas zdobycie szczytu pieszo. Wędrowaliśmy więc szlakami niebieskim, zielonym i na samym konicu czarnym. Chociaż było ciężko, jednak piękne górskie widoki, wspaniała przyroda zrekompensowały nam nasz trud i wielki wysiłek.
Po drodze oczywiście nie zabrakło kilku przystanków m.in. w schroniskach Samotni i Strzesze Akademickiej. Pomimo wiatru i zmęczenia na Śnieżę z przewodnikami zdecydowała się wejść większa część uczniów, a pozostali odpoczywali w "Domu Śląskim". Wycieczkę uważamy za udaną, dziękujemy za wsparcie i opiekę panom przewodnikom i p. Marcie z biura "Kubuś-Marta".
Sylwia SmokKONCERT DLA RODZICÓW
17 maja 2016 przed ostatnia w tym roku wywiadówką, odbył się w naszej szkole koncert dla rodziców. W wypełnionej po brzegi sali świetlicy, pachnącej i ukwieconej bzem, zaprezentowaliśmy zebrane w pigułce talenty muzyczne, wokalne, recytatorskie, taneczne i literackie. Był to przegląd osiągnięć i sukcesów naszych uczniów z całego roku szkolnego
Na scenie zaprezentował się Zespół Wokalny prowadzony przez p. Lidię Bakalarczyk, Grupa Taneczna prowadzona przez p. Luizę Hoszowską, recytatorzy, instrumentaliści.
Koncertem tym włączyliśmy się w akcję charytatywną „Dla Krystiana”, zbierając pieniądze na kolejną operację dla chłopca. Rodzice gromkimi brawami nagradzali każdy występ, a taki sposób pokazania sukcesów bardzo im się podobał. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w jego zorganizowaniu.
Dorota GrzeszczukUczniowie: Roksana Wysoczańska, Wojciech Dobrzański, Paweł Panek i Mateusz Dziakowicz stworzyli gry komputerowe na temat Gminy Świdnica, które dostępne są na portalu www.learningapps.org
 • Czy znasz władze gminy Świdnica?
  Kliknij
 • Milionerzy w gminie Świdnica
  KliknijKonkurs fotograficzny dla uczniów Gimnazjum
w Witoszowie Dolnym
Organizator: Grupa zajęć teatralno-filmowa z klas III
Termin:
 • Wysyłanie bądź składanie prac do 30 maja;
 • Ogłoszenie wyników 13 czerwca;
Forma dostarczenia prac:
 • E-mailem na adres: fotografiagimnazjum@wp.pl;
 • Na płycie cd-rom/dvd lub w wersji papierowej (do p. Renaty Mickiewicz);
Zasady:
 • Zgłaszający/a zdjęcia oznajmia, że zostało ono zrobione osobiście w terminie 10.05.2016 r. do 30.05.2016 r.;
 • Każdy uczestnik konkursu musi nadesłać lub dostarczyć po trzy zdjęcia z dwóch wybranych kategorii (podpisując zdjęcie danej kategorii);
Kategorie:
 • „Takie jest życie, taki jest świat”
 • „Głębia spojrzenia”
 • „Tajemnice Gminy Świdnica i miasta Świdnica”
 • „Detale”INFORMACJA DO RODZICÓW
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym przypomina, że w dniu 17 maja 2016 roku, tj. we wtorek, o godz. 1700 odbędzie się wywiadówka - spotkanie wychowawców z rodzicami.Finał konkursu "Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki
Aglomeracji Wałbrzyskiej"
9 maja 2016 roku w pięknym Muzeum Porcelany w Wałbrzychu miało miejsce podsumowanie trzeciej edycji konkursu "Najpiękniejsze zamki, pałace, dworki Aglomeracji Wałbrzyskiej" zorganizowanego przez Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu we współpracy z Pałacem Struga i Zamkiem Książ.
Uczeń klasy trzeciej Mateusz Kaczmarzyk zdobył drugie miejsce za pracę plastyczną przedstawiającą Zamek Książ.
Gratulacje i nagrody ufundowane przez patronów konkursu: Posła na Sejm RP Izabelę Mrzygłocką, Agnieszkę Kołacz - Leszczyńską, Tomasza Siemioniaka, Senatora RP Pana Wiesława Kiliana i Przewodniczącą Rady Miasta Wałbrzycha Panią Marię Romańską.
Nagrody wręczono w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, gdzie zorganizowano wystawę prac.
Opiekunem Mateusza jest Pani Lidia Bakalarczyk.
Gratulujemy Mateusz!SUKCES NASZEJ UCZENNICY W „BIEGU PAMIĘCI” W ROGOŹNICY
W sobotę 7 maja 2016 roku na terenie Parku w Rogoźnicy odbyły się jak co roku XXX Biegi Przełajowe pod nazwą „Bieg Pamięci” Rogoźnica- Gross Rosen 2016. Mieliśmy tam swoją skromną reprezentację. W swoich kategoriach wiekowych wystartowali: Liliana Kazimierska z klasy II oraz Michał Mokros z klasy II.
Liliana wystartowała w dwóch konkurencjach: na 1000 m w swojej kategorii wiekowej oraz w kategorii open na dystansie 10 km. W obu konkurencjach zajęła II miejsce. To wielki sukces naszej uczennicy! Tym bardziej, że Liliana nie jest zawodniczką żadnego klubu, a swoją pasję do biegania traktuje amatorsko i rekreacyjnie. Gratulujemy Lilianie!Finał VIII edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji „Białe Noce”
W dniach 27 i 28 kwietnia 2016 odbył się w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu finał VIII edycji Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji „Białe Noce”. Wzięło w nim udział 42 uczniów z 18 dolnośląskich gimnazjów. Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. dr hab. Izabelli Malej wyłoniła 20 laureatów, których prezentacje o życiu i twórczości wybitnych pisarzy rosyjskich zostały ocenione najwyżej.
Z naszego Gimnazjum tytuł laureata uzyskała Natalia Adamczewska, której opiekunem był nauczyciel historii Pan Grzegorz Mikołajczyk. Nagrodą dla laureata jest kilkudniowy pobyt w Rosji. Uroczysta Gala Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce" odbędzie się 10 maja 2016 roku w Auli Ossolineum we Wrocławiu.
Gratulujemy!Gala Finałowa X Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej
Zespół wokalny z Gimnazjum w dniu 28 kwietnia brał udział w Gali Finałowej X Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej pt. "Barwy miłości do Ojczyzny". Organizatorem tego wydarzenia było Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Jak co roku poziom talentów był bardzo wysoki. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i zaświadczenie wraz z podziękowaniami.
Naszą szkołę reprezentowali w piosence M. Grechuty Wolność uczniowie:
 1. Wiktoria Stamborska
 2. Olga Węgłowska
 3. Michał Pfanhauser
 4. Wojciech Dobrzański
 5. Malwina Milak
 6. Roksana Glińska
 7. Krzysztof Wróblewski
Uczniów przygotowała Lidia Bakalarczyk.VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM
Marysia Michalik zajęła II miejsce w VII MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PIOSENKI W JĘZYKU ANGIELSKIM, zorganizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Świdnicy, który odbył się 28 kwietnia.
Marysia pięknie zaprezentowała się w piosence Sabriny Carpenter Can't Blame A Girl For Trying.„AZYL” – KOLEJNY WOLONTARIAT.......
16 kwietnia 2016r. uczennice naszej szkoły:
 1. Katarzyna Bober
 2. Karolina Malinowska
 3. Marcelina Moneta
 4. Sylwia Miroszniczenko
 5. Agata Sudomierska
wraz z p. Dorotą Grzeszczuk i p. Sylwią Smok udały się na wolontariat do schroniska „Azyl”.
Pogoda dopisała więc prawie 3 godziny spacerowałyśmy z psiakami, które były bardzo szczęśliwe, bo mogły zobaczyć trochę więcej niż boks w schronie. Spragnione zabawy, biegania i skakania, wymagają od nas także dobrej kondycji, by biegać razem z nimi. Nie czułyśmy zmęczenia, widząc radosne psiaki. Serdeczne podziękowania składamy p. Miroszniczenko, która dzielnie nas wspierała w wyprowadzaniu zwierząt.
Dorota GrzeszczukWyjazd do Opery we Wrocławiu
Dnia 14 kwietnia 2016 roku uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w spektaklu „Straszny dwór”, który odbywał się w Operze we Wrocławiu. Była to dość liczna grupa 45 uczniów nad którymi opiekę sprawowały pani Lidia Bakalarczyk, Joanna Jaros i Joanna Marciszyn.
„Od strony muzycznej jest „Straszny dwór” z pewnością najdoskonalszym spośród operowych dzieł Moniuszki, a tym samym wysuwa się na czoło całej polskiej twórczości operowej XIX w. Główne jego walory to pomysłowość harmoniczna, świetna konstrukcja scen zespołowych, subtelna i zarazem barwna instrumentacja, przede wszystkim zaś inwencja melodyczna o wyjątkowej szlachetności, logika wypracowanego przez Moniuszkę indywidualnego stylu dramaturgii operowej i wreszcie urzekająca atmosfera polskości, osiągana nie tylko przez taneczne rytmy i intonacje zbliżone do rodzimego folkloru” (www.opera.wroclaw.pl).
Uczestnicy tego wyjazdu byli bardzo zadowoleni z możliwości obcowania z tak piękną kulturą. Niektórzy z nich stwierdzili nawet, że był to w ich mniemaniu najlepszy spektakl teatralny, w którym uczestniczyli.
J. MarciszynINFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS I i II
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 18, 19 i 20 kwietnia 2016 roku (poniedziałek, wtorek, środa) odbędzie się egzamin gimnazjalny, w związku z powyższym w tych dniach uczniowie zdający egzamin przyjeżdżają do szkoły o zwykłej porze, natomiast odwiezieni zostaną po egzaminie wg harmonogramu: pobierz.INFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS I i II
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 18, 19 i 20 kwietnia 2016 roku (poniedziałek, wtorek, środa) odbędzie się egzamin gimnazjalny dla uczniów klas III. Dlatego też w tych dniach uczniowie klas pierwszych i drugich zwolnieni są z zajęć szkolnych.III Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy dla Gimazjalistów
12 kwietnia 2016r. w I LO w Świdnicy odbył się finał III Powiatowego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego dla Gimazjalistów.
Do konkursu przystąpiło 107 uczniów z 10 gimnazjów Powiatu Świdnickiego. Najlepsza dwudziestka dostała się do finału. Wśród nich znalazło się 4 naszych uczniów:
Natalia Adamczewska, Malwina Milak, Roland Struzik i Klaudia Tuńska.
Zadania sprawdzały wiadomości z 5 przedmiotów: matematyki, fizyki, chemii, geografii i biologii. Finał zawodów składał się z dwóch części: pisemnej i ustnej, w której wystąpiło dziesięciu gimnazjalistów z najlepszymi wynikami z trzech etapów.
Uczennica naszego Gimnazjum w Witoszowie Dolnym -
Natalia Adamczewska
zajęła pierwsze miejsce.FINAŁ III DIECEZJALNEGO KONKURSU MISYJNEGO DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH
W dniu 7 kwietnia 2016 r. w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej, odbył II etap Diecezjalnego Konkursu Misyjnego „Świadkowie nadziei”- polscy męczennicy z Pariacoto” dla szkół gimnazjalnych. Konkurs został zorganizowany przez Referat PDM Diecezji Świdnickiej.
Z trójki uczniów, którzy reprezentowali naszego Gimnazjum Wiktoria Pętal zdobyła wyróżnienie.
Dziękujemy za pogłębianie wiedzy misyjnej, a także dzielną walkę w konkursie:)
Opiekun: katechetka Renata MickiewiczVIII Konkurs Historyczny Wiedzy o Rosji "Białe Noce"
etap międzyszkolny

W dniu 06 kwietnia 2016 roku odbył się etap międzyszkolny VIII Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce". W etapie tym wzięło udział 99 uczniów. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 43 uczestników, którzy uzyskali minimum 16,5 punktów (38%). Z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym do finału konkursu, który odbędzie się 27 kwietnia 2016 roku w DODN we Wrocławiu, zakwalifikowało się dwóch uczniów: Natalia Adamczewska i Michał Pfanhauser.
Gratulujemy.Byliśmy na Diecezjalnym Dniu Młodzieży w Wałbrzychu
2 kwietnia w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego młodzież diecezji świdnickiej spotkała się w Wałbrzychu w hali sportowej Aqua – Zdrój, aby modlić się wspólnie.
Cały dzień był wypełniony wspaniałym programem. Na początku młodzież przy wspólnym śpiewie integrowała się i przygotowywała do modlitwy. Następnym punktem dnia było przywitanie symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i obrazu Matki Bożej – przy których nastąpiła modlitwa młodzieży. Kolejnym punktem spotkania była konferencja Dobromiła Maka Makowskiego. Młodzi byli zasłuchani w słowa świadectwa osoby tak młodej, a tak pokrzywdzonej przez życie. Mimo trudnej przeszłości - rodzice alkoholicy, kradzieże i narkotyki, Dobromił spotkał Boga w swoim życiu, który pomógł mu się zmienić i to była nadzieja dla młodych - żeby nie przegrali życia, ale walczyli o siebie! Po konferencji wszyscy przeszli na stadion, gdzie już po raz dwunasty odbyła się Msza święta. Koncelebrowało ją blisko stu kapłanów, a uczestniczyło około 3,5 tys. wiernych z Wałbrzycha i całej diecezji świdnickiej. Wśród przybyłych na stadion nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych oraz parlamentarzystów.
Po mszy wszyscy wzmocnili się ciepłym posiłkiem, a następnie wrócili do hali, aby bawić się na koncercie zespołu New Life Music. Młodzież bawiła się wspaniale - tańcząc i śpiewając z zespołem.
Opiekunowie: Renata Mickiewicz i Joanna JarosV edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego
Dnia 01.04.2016 r. odbyła się V-ta edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla szkół gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt?" zorganizowana przez III LO w Świdnicy. W konkursie wzięli udział gimnazjaliści ze szkół świdnickich i powiatu świdnickiego.
V miejsce uzyskała Paula Kaczmarczyk, a wyróżnienie Natalia Adamczewska. Wręczenie nagród odbędzie się 09.04.2016 r. podczas Dnia Otwartego w III Liceum Ogólnokształcącym.
Dorota Penderak-KrzyśkówXI edycja Powiatowego Konkursu „Arsenał Pamięci”
30 marca 2016r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się XI edycja konkursu o bohaterach książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego – Arsenał Pamięci. Organizatorem była Komenda Hufca ZHP. Konkurs uczcił 73. rocznicę akcji pod Arsenałem.
W tym roku do rywalizacji przystąpiło 18 zespołów: 7 reprezentujących harcerzy i 11 ze szkół gimnazjalnych. Naszą placówkę reprezentowały:
 1. Adamczewska Natalia
 2. Nowicka Magdalena
 3. Słobodzian Julia
Konkurs to nie tylko znajomość lektury „Kamienie na szaniec”. To również wiedza na temat historii Szarych Szeregów, Batalionów „Zośka” i „Parasol”, konspiracyjnych organizacji Wawer, PLAN czy Pet oraz znajomość biografii Alka, Rudego, Zośki i samego Aleksandra Kamińskiego. Wiedzę uczniów sprawdzano w pytaniach testowych, układankach, rebusach i krzyżówkach, wykorzystano również urywki filmu „Akcja pod Arsenałem”.
Rywalizacja trwała ponad 3h, a ogłoszenie wyników dostarczyło mnóstwa emocji.
Wyniki
Kategoria gimnazja

I miejsce: Gimnazjum w Roztoce (gm. Dobromierz)
II miejsce: Gimnazjum w Witoszowie Dolnym (gm. Świdnica)
III miejsce: Gimnazjum w Marcinowicach
Gratulujemy sukcesu naszym uczennicom oraz opiekunowi reprezentacji p. D. Grzeszczuk
„Młodzież zapobiega pożarom”
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Oddziału Powiatowego w Świdnicy w dniu 22 marca 2016 roku zorganizował Eliminacje Powiatowe 39. Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.
Z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym do eliminacji powiatowych zakwalifikował się Paweł Panek, który w kategorii Szkół Gimnazjalnych zajął III miejsce.
Gratulujemy!TURNIEJ SPORTOWY O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
21 marca br. po raz kolejny odbył się w naszej szkole, organizowany przez Samorząd Szkolny, z okazji Dnia Wiosny, turniej sportowy o puchar dyrektora szkoły. Do rywalizacji stanęło 9 klas. Każda konkurencja, to walka o punkty. Zawody rozpoczęły się przeciąganiem liny dziewcząt i chłopców. Najwytrwalej walczyły dziewczyny z klas Ia i Ib, oraz chłopcy z klas IIIc i IIIb.
Następnie rozpoczęły się sztafety, które powoli wyłaniały zwycięzców. Zadecydowała konkurencja potocznie zwana „kręconką”. Ilość osób na skakance, to ilość punktów. Tu równych sobie nie miały klasy IIb i IIIc. Rywalizacja trwała do końca, a ogłoszeniu wyników towarzyszyły niemałe emocje.
I miejsce i puchar przechodni zdobyła klasa II B - wych. p. J. Marciszyn
II miejsce klasa III C – wych. p. L. Hoszowska
III miejsce klasa I C – wych. p. A. Malczewska
Tradycyjnie organizacji Dnia Wiosny towarzyszyły również wybory Miss Gimnazjum i Najsympatyczniejszej Dziewczyny. Na 9 kandydatek w każdej kategorii głosy oddawała męska część gimnazjum.
Tytuł Najsympatyczniejszej Dziewczyny na rok 2015/2016 zdobyła:
Oliwia Pająk
Miss Szkoły na rok 2015/2016 została po raz drugi
Julia Stankiewicz
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!
Opiekun SU Dorota GrzeszczukNiedziela w Palmowa w parafii Nawiedzenia NMP
w Witoszowie Dolnym


Dnia 20 marca w Niedzielę Palmową w parafii Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym uczniowie naszego Gimanjzum rozprowadzali własnoręcznie wykonane pisanki oraz palmy. Przez ponad dwa tygodnie młodzież z grupy wolontariatu, który działa w naszym Gimanzjum zakasała rękawy i wykonała piękne palmy wielkanocne oraz pisanki. Ofiary otrzymane za rękodzieło przekazane zostały na rzecz Domu Dziecka w Betlejem.
Dziękujemy Wam za bezinteresowne zaangażowanie!
Renata MickiewiczX PRZEGLĄD PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ
W dniu 17 marca odbył się X Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej.
W regionalnych przesłuchaniach udział wzięli uczniowie naszej szkoły:
 1. Wiktoria Stamborska
 2. Michał Pfanhauser
 3. Malwina Milak
 4. Roksana Glińska
 5. Wojciech Dobrzański
 6. Olga Węgłowska
 7. Krzysztof Wróblewski
Do konkursu uczniów przygotowywała pani Lidia Bakalarczyk.
Po wysłuchaniu 67 solistów oraz 24 duetów i zespołów uczniowie naszego Gimnazjum zakwalifikowali się do koncertu Galowego, który odbędzie się 28 kwietnia we Wrocławiu.
Gratulujemy!XII GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
Dnia 16 marca 2016 r. w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie odbył się kolejny Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym udział wzięli uczniowie klas podstawowych oraz gimnazjów. Naszą szkołę reprezentowali:
 1. Natalia Adamczewska
 2. Michał Pfanhauser
 3. Julia Waszkiewicz
O tytuł Mistrza Ortografii walczyło 28 uczniów. Gimnazjaliści zmagali się z bardzo trudnym tekstem pt. „Na paryskim bruku”. Musieli wykazać się znajomością zasad pisowni w choćby takim zdaniu, jak:" „Dla niespełna osiemnastoipółletniej Halszki, nazywanej supermodnisią, priorytetem było kupienie za półdarmo prążkowanej sukienki z żorżety i trzewiczków z niby-skórki”.
Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja przyznała następujące miejsca:
w grupie wiekowej gimnazjum:
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla ucz. Michała Phanhausera
II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla ucz. Natalii Adamczewskiej
Wyróżnienie dla: ucz. Julia Waszkiewicz

Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów. Gratulujemy!!!
opiekun Dorota GrzeszczukNASI UCZNIOWIE NA WARSZTATACH RECYTATORSKICH
Dnia 14 marca 2016 roku recytatorzy naszej szkoły w składzie: Hania Szalecka, Paweł Panek i Michał Pfanhauser wzięli udział w warsztatach recytatorskich organizowanych przez Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach projektu Alchemia Teatralna. Konsultacje poprowadził Juliusz Chrząstowski- aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, twórca projektów edukacyjnych.
Zajęcia były niezwykle inspirujące, dynamiczne i ciekawe. Nasi młodzi recytatorzy otrzymali narzędzia do pracy artykulacyjnej w postaci zestawu ćwiczeń. Od prowadzącego otrzymali także wiele cennych wskazówek dotyczących recytacji konkretnych tekstów konkursowych.

Dorota Grzeszczuk i Joanna MarciszynOLIMPIADA BIOLOGICZNA
W sobotę 12.03.2016r. we Wrocławiu w Gimnazjum nr 21 odbył się etap powiatowy Olimpiady Biologicznej, do której zakwalifikowało się dwoje uczniów z naszej szkoły: Klaudia Tuńska i Michał Pfanhauser. Uczniowie pisali test wiedzy biologicznej.
Kolejny etap wojewódzki odbędzie się w maju.
Klaudii i Michałowi gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.
Sylwia SmokTurniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”
W dniu 10 marca 2016 roku uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym: Bartłomiej Łach, Paweł Panek i Jakub Tuński wzięli udział w eliminacjach miejsko-gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega Pożarom”.
Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowane umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
Uczeń Paweł Panek został zakwalifikowany do kolejnego etapu. Bartkowi i Jakubowi gratulujemy, a za Pawła trzymamy kciuki i życzymy kolejnego sukcesu.Rozmodlona i twórcza młodzież:)
W piękną słoneczną sobotę 5 marca 2016r. grupka uczniów naszego Gimnazjum spotkała się przed Katedra świdnicką aby wspólnie udać się do domu Sióstr Klawerianek. Od godziny 15 aż do 19 młodzież przezywała wielkopostny dzień skupienia. Młodzi w mniejszych grupkach zastanawiali się nad znaczeniem milczenia, następnie wykonali bardzo twórcze scenki. Była też przerwa na podwieczorek podczas, którego nastąpiła integracja z koła misyjnego i naszych uczniów. Spotkanie zakończyło się msza świętą.
Katechetka:
Renata Mickieiwcz
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
W GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
PEGAZIK
Dnia 04 marca 2016 roku uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”, który odbywał się w Szkole Podstawowej w Bystrzycy. Jury w składzie: M. Braniecka, T. Wagilewicz i M. Kozłowski postanowiło przyznać wyróżnienia: Martynie Jasińskiej i Pawłowi Pankowi. Uczennica Hanna Szalecka została zakwalifikowana do kolejnego etapu.
Martynie i Pawłowi gratulujemy a za Hanię trzymamy kciuki i życzymy kolejnego sukcesu.
Dorota Grzeszczuk i Joanna MarciszynPowiatowa Gimnazjada Młodzieży Szkolnej
Tenis Stołowy Chłopców
W dniu 25 lutego 2016 roku uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym: Michał Somala, Tomasz Paździora, Maciej Krystyniak, Mikołaj Schwartz zajęli 1 miejsce w Zawodach Powiatowych Gimnazjady Młodzieży Szkolnej Tenis Stołowy Chłopców. Dzięki temu sukcesowi zostali zakwalifikowani do Finału Strefy Wałbrzyskiej.
Finał Strefy Wałbrzyskiej w Tenisie Stołowym Chłopców odbył się w Krosnowicach w dniu 02 marca 2016 roku. Drużyna chłopców zajęła podczas tych rozgrywek 5 miejsce.VIII Konkurs Historyczny Wiedzy o Rosji "Białe Noce"
W dniu 24 lutego 2016 roku odbył się etap szkolny VIII Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji "Białe Noce". Organizatorami konkursu są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań kulturą i historią rosyjską oraz popularyzowanie wiedzy o Rosji. Ogółem w etapie szkolnym wzięło udział 283 uczniów z 38 dolnośląskich gimnazjów. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 101 uczestników, którzy uzyskali minimum 16 punktów (56%).
Z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym do kolejnego etapu zakwalifikowało się dwóch uczniów: Natalia Adamczewska i Michał Pfanhauser.
Uczniom dziękujemy za udział, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY – eliminacje szkolne

Dnia 19 lutego 2016r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do Gminnego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Gimnazjum w Pszennie. Do ortograficznych zmagań przystąpiło 25 uczniów ze wszystkich klas. Nasi gimnazjaliści musieli sobie poradzić z trudnymi wyrażeniami takimi, jak „unurzany nurzyk”, „chimeryczny hipochondryk” czy „oberżysta skądinąd znany jako górzysto – lesisty lichwiarz”.
Po sprawdzeniu prac, do finału, który odbędzie się 9 marca 2016 w Pszennie zakwalifikowali się:
 1. Michał Pfanhauser
 2. Natalia Adamczewska
 3. Julia Waszkiewicz
 4. Paweł Panek - uczeń rezerwowy
Wszystkim uczniom dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dorota Grzeszczuk, Joanna MarciszynSZKOLENIE WOLONTARIUSZY
Wolontariat uczy przede wszystkim tego, żeby nie patrzeć na innych, tylko robić to, co lubimy - pod takim hasłem odbyło się szkolenie wolontariuszy.
Uczniowie naszego gimnazjum mięli możliwość wzięcia udziału w szkoleniu wolontariuszy, zorganizowanym przez koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariatu, panią Lidię Bakalarczyk i panią Joannę Jaros, a przeprowadzonym przez pana Radosława Bednarskiego z Centrum Wolontariatu w Wałbrzychu.
Nasz wolontariat nie jest przypisany do jednego obszaru działań. Jest on tak różnorodny, jak pomysły, które rodzą się w głowach naszych uczniów aktywnych społecznie. Niezależnie od formy wolontariatu, do każdej z nich dobrze jest się przygotować. Czego warto dowiedzieć się jeszcze o wolontariacie?
Podczas spotkania uczniowie mogli poznać wolontariat z różnych perspektyw – od strony prawnej, przez korzyści i trudności z jakimi wiąże się praca wolontariusza, po organizacje realizujące różne projekty we współpracy z wolontariuszami. Dodatkowym atutem było spotkanie w gronie osób zapalonych do działania i już działających.
Na zajęciach mieliśmy możliwość pogłębić swoją wiedzę o prawach wolontariusza, dowiedzieliśmy się na czym polega wolontariat i w jaki sposób można w nim działać. Oprócz tego w wykonaliśmy w grupach dwa plakaty. Na jednym z nich zrobiliśmy mapę myśli związaną ze słowem „wolontariat”, a na drugim stworzyliśmy „idealnego wolontariusza”. Udział w zajęciach dał nam dużo motywacji do pracy wolontariackiej, zintegrowaliśmy się w naszym Klubie Wolontariatu i czujemy się gotowi do dalszego działania – mówią uczestniczki szkolenia Natalia Adamczewska i Malwina Milak, uczennice klasy trzeciej.
Nie ważne ile masz lat, nieważne ile masz czasu, Ty też możesz pomóc – ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM!

Wszystkim wolontariuszom życzymy powodzenia w podejmowanych działaniach i satysfakcji z wykonywanych zadań!Laureatka konkursu zDolny Ślązak!!

Natalia Adamczewska, uczennica klasy trzeciej naszego Gimnazjum zdobyła tytuł laureata konkursu zDolny Ślązak z fizyki. Natalia będzie zwolniona z końcowego egzaminu gimnazjalnego z części przyrodniczej, uzyskując za niego maksymalną ilość punktów, a także ma zapewniony wstęp do wybranej szkoły średniej.
Gratulujemy!!!Klasy II na pokazach doświadczeń z fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim!
Dnia 16.02.2016r. 45 uczniów z klas II wzięło udział już po raz drugi w tym roku szkolnym w lekcjach otwartych z fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Tematem przewodnim tego spotkania były doświadczenia z „Prądem elektrycznym”. Zobaczyliśmy wyładowania elektrostatyczne, mikroskop elektronowy, działanie „klatki Faradaya”. Nasza koleżanka Julka zgłosiła się do jednego doświadczenia – elektryzowano jej włosy, a wykładowca pokazał się w zabawnej „bibułowj czapce”.
W drodze powrotnej, podczas posiłku spotkaliśmy ekipę serialu „Policjanci i policjantki” z ATM, którzy chętnie pozowali nam do zdjęć. Był więc to bardzo udany wyjazd, zarówno pod względem naukowym jak i rozrywkowym. Dziękujemy tacie K. Kowalskiego, panu Bogusławowi, który nam towarzyszył za opiekę.
Opiekunowie:
Ewa Ślusarczyk i Luiza Hoszowska
ZAJĘCIA SPORTOWO- REKREACYJNE W CZASIE FERII ZIMOWYCH
W pierwszym tygodniu ferii zimowych uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym wzięli udział w rozgrywkach sportowych organizowanych przez Gminę Świdnica.
We wtorek 2 lutego 2016 roku odbyły się zawody w piłce nożnej halowej. W rozgrywkach wzięli udział reprezentacje gminnych gimnazjów . Każde gimnazjum wystawiło po dwie drużyny. Czas gry wynosił 10 minut.
W przeprowadzonych meczach uzyskano następujące wyniki:
Witoszów I – Lutomia I2:1Witoszów II – Pszenno II2:1
Witoszów I – Lutomia II0:0Witoszów II – Pszenno I3:1
Witoszów I – Pszenno II1:0Witoszów II – Lutomia I1:2
Witoszów I – Witoszów II2:0Witoszów II – Lutomia II0:1
Witoszów I – Pszenno I2:0
I tak pierwsza drużyna GimWit, która nie miała sobie równych, zajęła I miejsce. Natomiast druga drużyna zajęła III miejsce.
W Rymkiewicz, Mateusz Jarosiewicz, Emil Ryż oraz dziewczęta: Weronika Kilanowska, Daria Błądzińska i Patrycja Mika.pierwszej drużynie zagrali: Tomasz Paździora, Maciej Krystyniak, Michał Panek.
W drugiej drużynie zagrali: Igor Beker, Sebastian Terka, Jakub Rosiak, Jakub Tuński i Emil Ryż (w obu drużynach jako bramkarz).

Najwięcej bramek zdobył Jakub Tuński- 4, następnie Mateusz Rymkiewicz - 3, Michał Panek, Tomasz Paździora po 2 oraz Maciej Krystyniak i Igor Beker po 1.
W czwartek 4 lutego 2016 roku przeprowadzono rozgrywki w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Mecze rozgrywano do trzech wygranych setów.
Uzyskano następujące wyniki:
w kategorii dziewcząt w kategorii chłopców 
Pszenno – Lutomia0:3Witoszów – Pszenno3:0
Witoszów – Lutomia1:3Witoszów – Lutomia3:1
Witoszów – Pszenno3:0Pszenno – Lutomia1:3
Gimnazjum w Lutomi DolnejI miejsceGimnazjum w Witoszowie DolnymI miejsce
Gimnazjum w Witoszowie DolnymII miejsceGimnazjum w Lutomi DolnejII miejsce
Gimnazjum w PszennieIII miejsceGimnazjum w PszennieIII miejsce
Reprezentacje GimWit wystąpiły w składzie:
- dziewczęta: Sandra Jaworska, Aleksandra Michalska, Karolina Malinowska, Wiktoria Wcisło, Wiktoria Rawska, Magdalena Błaszczyk, Olga Węgłowska, Klaudia Moś, Karolina Jerzyk, Weronika Kilanowska i Wiktoria Baranowska.
- chłopcy: Tomasz Paździora, Mateusz Jarosiewicz, Maciej Krystyniak, Michał Panek, Igor Beker, Emil Ryż, Daniel Rataj.I Konkurs Kolęd i Pastorałek pt.: "Zaśpiewajmy kolędę"
Uczennice Gimnazjum w Witoszowie Dolnym Wiktoria Stamborska i Olga Węgłowska zajęły I miejsce w konkursie Kolęd i Pastorałek 2015/2016.
W konkursie brały udział szkoły z Powiatu Świdnickiego. Konkurs zorganizował Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy.
Opiekunem dziewcząt była pani Lidia Bakalarczyk.DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Dnia 27 stycznia 2015r. odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa. Poprowadził ją dla naszych uczniów, tradycyjnie już, Paweł Kaczmarczyk. Wspaniałą zabawę umilały słodkości przygotowane przez klasy i Samorząd Uczniowski.
W rytmie najnowszych przebojów bawiło się około 90 uczniów. Niektórzy zadbali o karnawałowe przebrania i maski. Podczas dyskoteki Samorząd ogłosił wyniki konkursu na dekorację świąteczną klas
I miejsce zdobyła klasa I B - wych. p. S. Smok
II miejsce – klasa III C – wych. p. L. Hoszowska
III miejsce – klasa II C – wych. p. D. Grzeszczuk
każda klasa otrzymała pamiątkową statuetkę i worek słodyczy.
Samorząd Szkolny wręczył specjalną nagrodę za największą ilość przyniesionej karmy dla zwierząt, akcesoriów, smyczy i pracę w schronisku „Azyl”. Nagrodę tę otrzymała uczennica klasy III – Sylwia Miroszniczenko.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Opiekun SU Dorota GrzeszczukELIMINACJE SZKOLNE KONKURSU RECYTATORSKIEGO „PEGAZIK”
Dnia 8.01.2016 odbył się w naszej szkole pierwszy etap konkursu recytatorskiego „Pegazik”.W eliminacjach wzięło udział 8 uczniów z klas I, II i III. Wystąpili oni w wybranym przez siebie repertuarze. Jury w składzie: Joanna Marciszyn i Dorota Grzeszczuk oceniało cztery kategorie:
 • dobór repertuaru
 • interpretację
 • kulturę słowa
 • ogólny wyraz artystyczny
Po podsumowaniu punktacji do kolejnego etapu zakwalifikowali się uczniowie:
 1. Jasińska Martyna
 2. Panek Paweł
 3. Szalecka Hanna
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnym etapie konkursu.
Dorota Grzeszczuk, Joanna MarciszynGMINNE ZAWODY SPORTOWE W PIŁCE SIATKOWEJ
W poniedziałek 11 stycznia 2016 roku w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym odbyły się Gminne Zawody Sportowe Szkół Gimnazjalnych w piłce siatkowej. Udział wzięły reprezentacje gimnazjów z Pszenna, Lutomi Dolnej i Witoszowa Dolnego.
W kategorii dziewcząt uzyskano następujące wyniki:
Lutomia - Witoszów 2:1
Witoszów – Pszenno 2:0
Lutomia – Pszenno 2:0
 1. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej
 2. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
 3. miejsce - Gimnazjum w Pszennie.
W kategorii chłopców uzyskano wyniki:
Pszenno - Witoszów 2:1
Lutomia - Witoszów 2:0
Pszenno - Lutomia 2:0
 1. miejsce - Gimnazjum w Pszennie
 2. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej
 3. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
Reprezentacje Gimnazjum z Witoszowa Dolnego wystąpiły w składzie:

dziewczęta: Aleksandra Dylikowska, Kazimierska Liliana, Olga Węgłowska, Patrycja Mika, Magdalena Sochowicz, Aleksandra Michalska, Agnieszka Balant, Wiktoria Wcisło, Justyna Stankiewicz, Paulina Fudali, Karolina Jerzyk i Maria Michalik.

chłopcy: Tomasz Paździora, Marek Kardyś, Maciej Krystyniak, Emil Ryż, Igor Beker, Michał Panek, Roland Struzik, Dawid i Daniel Rataj.
Anna JarzębickaNasza młodzież kolęduje!

Zapraszamy serdecznie na koncert kolęd, który będzie miał miejsce 17 stycznia 2016 r. w kościele parafialnym Nawiedzenia NMP w Witoszowie Dolnym.
Rozpoczynamy modlitwą podczas mszy świętej o godz. 9:45 a następnie odbędzie się koncert kolęd uczniów Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej i uczniów Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym.
Zapraszamy społeczność szkolną - uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców i wszystkich chętnych!
Renata Mickieiwcz„Wolontariusze na Orszak Trzech Króli”
6 stycznia 2016r. w Święto Ofiarowania Pańskiego inaczej Święto Trzech Króli jak co roku wyruszył spod Katedry Świdnickiej Orszak Trzech Króli. Wzięło w nim udział kilka tysięcy mieszkańców Świdnicy i okolic. W przygotowaniu do Orszaku zaangażowały się różne grupy np. Wspólnoty Parafialne, młodzież harcerska, uczniowie i nauczyciele szkół i przedszkoli.
Uczniowie naszego Gimnazjum stworzyli grupę 20 wolontariuszy, którzy zaopatrywali uczestników Orszaku w korony, naklejki i śpiewniki. Wolontariusze prócz wolnego czasu poświęcili również wygodę rozdają akcesoria w śniegu i mrozie. Mimo aury typowo zimowej panowała gorąca atmosfera kolędowania i integracji. Wszystkim zaangażowanym w dzieło:
Dziękujemy!
Renata Mickieiwcz
Małgorzata MałekRadości, która dostrzega piękno małych rzeczy.
Nadziei, która nie gaśnie gdy marzenia wydają się zbyt dalekie.
Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi
oraz
Wiary, która daje oparcie kiedy bezradność przeraża.
Tylko dobrych wiadomości w 2016 roku
życzy
Dyrekcja
Grono Pedagogiczne
i Społeczność Uczniowska
Gimnazjum„Kolęda płynie z wysokości i uczy miłości”
Dzień 22 grudnia w naszym gimnazjum był dniem bardziej świątecznym. Po kilku lekcjach społeczność szkolna spotkała się na świetlicy szkolnej, by obejrzeć przedstawienie świąteczne przygotowane przez uczniów z grupy teatralnej pod opieką p. Renaty Mickiewicz. Scenariusz powstał spod ręki Dominiki Pacek- uczennicy klasy 2c. Zespół gimnazjalny pod opieką p. Lidii Bakalarczyk przepięknie urozmaicił przedstawienie śpiewem kolęd i pieśni świątecznych. Natomiast kontrastu i energetyczności nadała nam choreografia taneczna pani Luizy Hoszowskiej. Przedstawienie pokazywało jak współczesny człowiek biegnie, spieszy się, poszukuje pieniędzy, urody, mody, władzy a nie prawdziwie przeżytych Świąt Narodzenia Jezusa. Poszukuje czego innego niż pragnie jego serce -pokoju, miłości, pojednania, życzliwości, wsparcia, bezinteresowności.
Podczas kolęd i życzeń Pan Dyrektor wręczył nagrody za najładniejszy stroik świąteczny, przywitał z radością naszą szkolną podopieczną panią Iwonę …? Gościnnie pojawiła się również pani Elżbieta Suchy - emerytowany nauczyciel historii, która została przywitana z ogromnym entuzjazmem. Po zakończonym przedstawieniu klasy przeniosły się do swoich sal, by tam przeżywać swoje klasowe wigilie.
Katechetka: Renata MickieiwczKlub Wolontariatu zorganizował Kiermasz Świąteczny
Zebranie z rodzicami było doskonałą okazją do zaprezentowania przez naszą zdolną młodzież oryginalnych i własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych. Od początku listopada cała społeczność szkolna wraz z nauczycielami zajęć technicznych i artystycznych, pod patronatem Klubu Wolontariusza z panią Lidią Bakalarczyk na czele, sumiennie pracowała nad wykonaniem przez siebie ozdób i wypiekiem ciasteczek.
Gwiazdki, aniołki, choinki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe, stroiki, ciasteczka, pierniczki, a nawet sianko i kojarzące się ze świętami akcesoria można było znaleźć na kiermaszu, jaki wystawiono w holu gimnazjum. Wolontariusze mieli bardzo dużo pracy, gdyż rodzice wiedząc, że takich rzeczy nie dostaną w sklepie, wykazali się ogromnym zainteresowaniem i licznie „szturmowali” stoisko.
Nie zabrakło także na stoisku nagrodzonych stroików świątecznych, które wygrały konkurs ogłoszony przez Klub Wolontariatu. Najpiękniejsze stroiki wykonała: Aleksandra Michalska, Karolina Malinowska i Justyna Stankiewicz. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Kiermasz świąteczny został zorganizowany po raz pierwszy i cieszył się wielkim powodzeniem, w związku z tym mamy nadzieję, że wpisał się już na stałe w kalendarz uroczystości naszej szkoły.
Klub WolontariatuWolontariusze podsumowują zbiórkę darów dla Kresowian
Na Kresach Wschodnich żyje wielu naszych Rodaków, tysiące polskich dzieci, które w czasie Świąt Bożego Narodzenia czekają na prezent z Ojczyzny. To najważniejsza chwila w roku kiedy łączą się ludzie, których rozdzieliła historia. Kuratorium Oświaty wraz z Telewizją Wrocław od kilkunastu lat organizuje zbiórkę świątecznych darów dla Polaków mieszkających za wschodnią granicą. W tym roku Klub Wolontariusza wraz z innymi gimnazjalistami, rodzicami i nauczycielami naszej szkoły postanowił się przyłączyć do akcji „PODARUJCIE PACZKĘ NA KRESY”.
Zebraliśmy słodycze, konserwy, makaron, kaszę, ryż i inne podobne produkty żywnościowe, kawę, herbatę, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości oraz artykuły codziennego użytku, a na Wileńszczyznę także wyprawki szkolne i zabawki. Mamy świadomość, że każdy artykuł, w tym tabliczka czekolady, baton, garść cukierków, kilogram ryżu, konserwa pomidorów, groszku, kukurydzy, mleka w proszku, czy piękna książka z polskimi bajkami albo misiek, mają szczególną wagę i znaczenie dla naszych najmłodszych i tych starszych rodaków na Wschodzie.
Po zakończeniu zbiórki wszystkie dary zawiezione zostały przez przedstawicieli naszego gimnazjum: Malwinę M., Natalię A. oraz Roksanę G. z klasy IIIc pod opieką pani Joanny Jaros, do PSP nr 28 w Wałbrzychu, gdzie odbyło się segregowanie i pakowanie. Zebrane upominki trafią do polskich wsi, szkół i parafii na Ukrainie i Wileńszczyźnie wszędzie tam, gdzie biją stęsknione, polskie serca…
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszym gimnazjum do akcji na rzecz Kresowian.
Klub WolontariatuKonkurs KRUS
Dnia 11 grudnia 2015 roku w świetlicy "Leśniczówka" w Witoszowie Dolnym odbył się konkurs pn. "Bezpieczna praca w gospodarstwach rolnych".
Konkurs organizowany był przez naszą szkołę - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, a także przez placówkę terenową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Świdnicy przy współudziale Okręgowego Inspektoratu Pracy PIP we Wrocławiu oraz Urzędu Gminy Świdnica.
Celem powyższego konkursu było przede wszystkim wyposażenie gimnazjalistów w niezbędną im wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.
O niezwykle cenne nagrody w postaci tabletów, zestawów do gry Dart a także słuchawek, walczyły dzielnie dwuosobowe zespoły - reprezentacje gimnazjów z Lutomi Dolnej, Pszenna, a także z Witoszowa. Odpowiadali oni na pytania przygotowane przez pracowników KRUS , zdobywając tym samym zróznicowaną liczbę punktów (3, 2 lub 1) w zależności od precyzji odpowiedzi.
Gratulujemy naszej drużynie w składzie: Wiktoria Stamborska i Jakub Krzyśków za zajęcie pierwszego miejsca w tym konkursie!!!
Opiekun: Dorota Penderak – Krzysków
Prowadząca konkurs: Joanna MarciszynUWAGA!
W zakładce Plan lekcji znajduje się do pobrania harmonogram zajęć pozalekcyjnych (I semestr, rok szkolny 2015/2016).ZAJĘCIA TANECZNE

Od września 2015 roku w Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, w ramach dodatkowej oferty edukacyjnej szkoły, odbywają się zajęcia taneczne. Jak do tej pory uczęszczają na nie tylko dziewczęta. Uczą się tańców latynoamerykańskich solo. Mamy nadzieję, że dołączą do nich odważni chłopcy.
Opiekunem grupy i prowadzącą zajęcia jest p. Luiza Hoszowska, nauczyciel historii i geografii.ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
PRZEMASZEROWAŁ PRZEZ GIMNAZJUM

Dnia 7 grudnia br. Samorząd Uczniowski, jak co roku zorganizował Orszak Świętego Mikołaja. „Uroczy staruszek” roznoszący prezenty zawędrował do każdej klasy, by zapytać o zachowanie uczniów i nauczycieli. Mikołajowi towarzyszyły renifery i urocze Śnieżynki. Każda klasa przygotowała piosenkę lub wiersz, za które otrzymywała worek słodyczy.
W tym roku uczniowie podeszli do sprawy bardzo ambicjonalnie i wszystkie klasy śpiewały kolędy, piosenki związane ze świętami lub recytowały wiersze. Ne pewno Mikołaj odwiedzi je za rok.
Opiekun Samorządu składa serdeczne podziękowania P. Pankowi, R. Struzikowi, W. Dobrzańskiemu, W. Bednarczyk i D. Miście za przygotowanie i poprowadzenie Orszaku św. Mikołaja.
opiekun SU Dorota GrzeszczukSukces w Mistrzostwach Polski Młodzików
w Boksie

Uczniowie naszej szkoły Kamil Guźliński i Eryk Skirgajłło pod kierunkiem TRENERA I KLASY WŁADYSŁAWA WOŁOSZA zajęli III miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików w Boksie w Poznaniu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Wycieczka na Wielką Sowę
W sobotę 28.11.2015r. grupa uczniów kl. III wraz z p. Renatą Mickiewicz, p. Sylwią Smok i p. Pawłem Kurantem - przewodnikiem górskim udali się na wycieczkę na Wielką Sowę. Wyprawa udała się, chociaż śniegu było po kolana.
Trasa prowadziła z Walimia szlakiem żółtym przez Małą Sowę, natomiast z powrotem szlakiem czerwonym do Rzeczki. Po drodze oczywiście gorąca herbata w schronisku Sowa.
Dziękujemy za wsparcie Panu Pawłowi i liczymy na więcej.
Sylwia SmokWYCIECZKA DO DREZNA
27 listopada 2015r. uczniowie klas I C i II C wraz z opiekunami: p. A. Malczewską, p. R. Mickiewicz, p. D. Penderak-Krzyśków i p. D. Grzeszczuk udali się na jednodniową wycieczkę do stolicy Saksonii – Drezna. Wyjazd miał charakter edukacyjny, w ramach którego kilkoro uczniów realizowało projekt z j. niemieckiego.
Pierwszym etapem zwiedzania był zabytkowy Zwinger, który wywarł na nas ogromne wrażenie. W Galerii Starych Mistrzów oglądaliśmy obrazy z epoki średniowiecza, renesansu, baroku i oświecenia. Kolejnym celem był Salon matematyczno- fizyczny z niesamowitą kolekcją dawnych przyborów i przyrządów. Złote linijki, cyrkle i zegary wzbudziły nasz zachwyt.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Zamek Rezydencyjny, a w nim „Zielone sklepienie”, czyli skarbiec królewski. Precjoza królewskie wykonane z ogromnej ilości kamieni szlachetnych, złota, srebra, pereł i kości słoniowej zapierały dech w piersiach, a dziewczyny przyprawiały o zawrót głowy, gdyż każda chciałaby być posiadaczką takiej biżuterii.
Niesamowite wrażenie wywarły eksponaty z pestek wiśni. W jednej z nich wyrzeźbiono 185 głów indiańskich. Można je było zobaczyć dzięki ogromnemu szkłu powiększającemu.
Uwagę chłopców przykuwało uzbrojenie, szable szpady i miecze, a w Salonie Tureckim naturalnej wielkości konie z uprzężami oraz namiot wojenny.
Nie wiemy ile przeszliśmy kilometrów, ale po 6-godzinnym zwiedzaniu byliśmy zmęczeni i udaliśmy się do ogromnej galerii handlowej, by odpocząć i zjeść ciepły posiłek.
O godz. 17.00 podzieleni na 4 grupy ruszyliśmy na Jarmark Bożonarodzeniowy, który był niesamowitą atrakcją. W tysiącach kolorowych budek można było zaopatrzyć się we wszystkie ozdoby świąteczne, skosztować tradycyjnej strucli drezdeńskiej, wypić gorące kakao, czekoladę, delektować się pieczonymi kasztanami, winogronem i truskawkami w czekoladzie i wieloma innymi smakołykami, których woń rozciągała się po całym placu. Wszystkiemu towarzyszyły pięknie udekorowane choinki, postaci Mikołajów, krasnali, żłóbki betlejemskie i kolędy. Poczuliśmy magię świąt i po 2 godzinnym spacerze udaliśmy się do autokaru.
Mimo późnej godziny, wróciliśmy pełni wrażeń. Wycieczka była bardzo udana i już czekamy na następną.
Dorota GrzeszczukKonferencja "Moja EKOjczyzna"
25.11.2015 r. w Szkolnym Młodzieżowym Schronisku w Lubachowie odbyła się Konferencja Podsumowująca Projekt Ekologiczny "Moja EKOjczyzna", w którym uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych gminy Świdnica brali udział we wrześniu i październiku 2015 r. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół, jak również zaproszeni goście.
Uczniowie gimnazjów prezentowali prezentacje multimedialne na temat zajęć i wycieczek, natomiast uczniowie szkół podstawowy makiety jeziora Bystrzyckiego.
Efektem pracy gimnazjalistów był także kalendarz na rok 2016.
Sylwia SmokŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA ORAZ DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
25 listopada 2015r. po raz drugi nasi gimnazjaliści włączyli się w obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia. Pluszaki towarzyszyły uczniom przez cały dzień.
Według źródeł historycznych w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy.
W 2002, w 100 rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Na wszystkich uczniów, którzy przyłączyli się do zabawy i przynieśli swoje maskotki czekały słodycze i wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Tego samego dnia odbyła się również dyskoteka andrzejkowa poprowadzona kolejny raz przez naszego absolwenta P. Kaczmarczyka, który zawsze gwarantuje super zabawę przy najnowszych i nieco starszych hitach. W imprezie wzięło udział około 90 uczniów, którzy z pewnością świetnie się bawili. Na utrudzonych szaleństwami na parkiecie, czekały zastawione wspaniałymi ciastami stoły. Przebojem dyskoteki stała się kolejny raz „belgijka”, zatańczona przez wszystkich uczestników.
Dziękujemy za wspaniałą zabawę i już dziś zapraszamy na pełną niespodzianek imprezę karnawałową.
opiekun SU Dorota GrzeszczukV Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
19.11.2015r. w III LO w Świdnicy zorganizowane zostały V Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół gimnazjalnych.
Konkurs skladał się z części teoretycznej w postaci testu i części praktycznej - 4 stacji urazowych. Nasze gimnazjum reprezentowały ucz. kl. II : Marcelina Moneta, Magdalena Nowicka, Agata Sudomierska, Łucja Bańkowska i Paula Kaczmarczyk z opiekunem Sylwią Smok. Dziewczyny zajęły III miejsce.
Gratulacje!!
Sylwia SmokVI OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJALISTÓW
Malwina Milak zakwalifikowała się do II etapu VI OLIMPIADY JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJALISTÓW organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu.„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”
17 listopada 2015 r. przeżyliśmy prawdziwą ucztę duchową… Nasz udział w musicalu „ Trzej muszkieterowie ” w Teatrze Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu zdecydowanie należał do udanych. Wyjazd zorganizowany był przez panią Joannę Jaros, Lidię Bakalarczyk i Joannę Marciszyn. Uczestniczyło w nim 45 uczniów naszej szkoły.
„Trzej muszkieterowie” to widowisko na podstawie powieści Aleksandra Dumasa w reżyserii Konrada Imieli z doskonałą muzyką Krzesimira Dębskiego.
Uczestnicząc w przygodach dzielnych muszkieterów doświadczyć można było niemal wszystkich ważnych emocji takich jak: miłość, śmierć czy zdrada. To spektakl ważny nie tylko ze względów literackich. Zachwycała nie tylko wartka akcja ale także głęboka refleksja na temat takich wartości jakimi są: odwaga, braterstwo, przyjaźń, lojalność czy honor…
Co dziś oznacza tak popularne: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”? Jakie niesie ze sobą konsekwencje? To niespełna czterogodzinne przedstawienie, nie pozostawia widza bez odpowiedzi na to pytanie a także inspiruje i wzrusza do refleksji na temat prawdziwej przyjaźni.
Z zachwytem oglądaliśmy doskonałe pojedynki szermiercze, pokaz sztucznych ogni czy wspaniałą imitację deszczu.
Zachęcam, polecam, namawiam, przekonuję… – musical ten zapada na długo w pamięć nie tylko miłośnikom płaszcza i szpady.

Już dziś planujemy następny wyjazd, by zapewnić naszym uczniom kolejne, niezapomniane wrażenia.
Joanna Marciniszyn, Joanna Jaros, Lidia Bakalarczyk„AZYL” PO RAZ TRZECI.......
14 listopada 2015r. uczniowie naszej szkoły:
 1. Urszula Walerowicz
 2. Olga Borkowska
 3. Katarzyna Kuriata
 4. Wiktoria Siennica
 5. Emil Ryż
 6. Mikołaj Schwartz
wraz z panią Sylwią Smok udali się na wolontariat do schroniska „Azyl”.
Ponad 2 godziny spacerowali z psiakami, które są bardzo szczęśliwe z każdej naszej wizyty, bo mogą wówczas zobaczyć trochę więcej niż boks w schronie. Spragnione są zabawy, biegania i skakania, dlatego trzeba mieć dobrą kondycję, by biegać razem z nimi.
W pracy wolontariatu pomagała również p. Marciniszyn z córką, która postanowiła wolną sobotę spędzić na pracy ze zwierzakami. Bardzo serdecznie dziękujemy.
Prosimy wszystkich uczniów o pomoc dla schroniska: karmę, smycze i koce!!!
Dorota Grzeszczuk
POZNAJEMY NASZ REGION
12.11.2015r. uczniowie klas pierwszych a i b wraz z wychowawcami i p. psycholog brali udział w wyjeździe szkolnym do Świdnicy w ramach poznawania regionu. Zwiedzili Kościół Pokoju i przyległy mu cmentarz podziwiając jego historię i przepiękne wnętrze.
Uczestniczyli również w projekcji filmu "Spectre" w kinie Cinema 3D, rozwijając ciekawość poznawczą, wrażliwość i aktywną postawę społeczną.
Sylwia SmokGMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 2015 władze samorządowe, radni, delegacje, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy wspólnie uczcili 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się na hali sportowej w Witoszowie Dolnym.
Zaproszenie od władz gminy przyjęli m.in. J.E. Ks. Bp Adam Bałabuch, parlamentarzyści: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, senator RP Wiesław Kilian, wicestarosta Zygmunt Worsa, Beata Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci, honorowi i zasłużeni dla gminy Świdnica oraz mieszkańcy gminy. Podczas obchodów obecni byli także przedstawiciele delegacji z zaprzyjaźnionego miasta Adrii we Włoszech oraz konsul honorowa Republiki Włoskiej - Monika Kwiatosz.
W tym dniu wójt gminy wręczyła najważniejsze tytuły przyznane przez Radę Gminy Świdnica: Honorowy Obywatel Gminy oraz Zasłużony dla Gminy Świdnica.
Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się uczniowie Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym, w krótkim programie słowno-muzycznym pod kierunkiem Doroty Grzeszczuk i Lidii Bakalarczyk.
Uroczystość była wspaniała i na pewno na długo pozostanie w pamięci. To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły, móc zaprezentować się przed tak szeroką publicznością. Po części oficjalnej rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, nagrodzony owacjami na stojąco.
Dziękujemy pani wójt Teresie Mazurek za możliwość uczestnictwa w tak wspaniałej imprezie.
źródło: Gmina Świdnica
Dorota GrzeszczukŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI W NASZEJ SZKOLE
Już dnia 10 listopada świętowaliśmy w naszej szkole uroczystości 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbył się na świetlicy szkolnej uroczysty apel przygotowany przez klasę II C pod kierunkiem p. Doroty Grzeszczuk. Gościnnie wystąpili również M. Pfanhauser, P. Panek i R. Struzik. Oprawę muzyczna uroczystości przygotował szkolny zespół wokalny pod kierunkiem p. L. Bakalarczyk.
Uroczystość była bardzo podniosła i została nagrodzona gorącymi brawami. Wszystkim uczniom dziękujemy za wzorową postawę podczas apelu.
Dorota GrzeszczukI Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki

Dnia 7 listopada 2015r uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariatu (Karolina O; Malwina M; Natalia A; Wiktoria B; Remigiusz M; Klaudia T; Mateusz R; Paulina O.) pod opieką pani Jaros mieli okazję pomóc w organizacji biegowego święta Świdnicy, jakim był I Międzynarodowy Półmaraton Świdnicki.
Bieg odbył się ulicami Świdnicy i w okolicznych miejscowościach. My udaliśmy się do Bystrzycy Górnej. Pomimo deszczowej aury humory nam dopisywały i gorąco dopingowaliśmy uczestników półmaratonu(a było ich ok. 1200).
Wszystkim życzyliśmy pomyślnego ukończenia biegu.WOLONTARIAT W „AZYLU” PO RAZ DRUGI
7 listopada 2015r. po raz kolejny uczennice naszego gimnazjum:
 • M. Marciniszyn
 • K. Moś
 • S. Jóźwik
 • S. Miroszniczenko
pod opieką p. Doroty Grzeszczuk pracowały w schronisku dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie.
Nawet padający deszcz nie przeszkodził im w okazaniu psiakom odrobiny miłości. Zwierzaki merdając ogonami, radośnie biegły na spacer, skakały, szczekały, lizały i na wszelkie sposoby pokazywały, jak bardzo są szczęśliwe, że ktoś poświęca im uwagę.
Zawieźliśmy do schroniska koleją turę środków do mycia naczyń, karmę, koce i smycze, ale potrzeby tego miejsca są ogromne.
Zachęcamy więc wszystkich uczniów do pomocy, liczy się każda puszka, każda smyczka czy kocyk. NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI!!!
Serdeczne podziękowania przekazujemy p. Marciniszyn, która wraz uczennicami wyprowadzała psiaki na spacer.
Kolejny wyjazd już za tydzień - 14 listopada.
Dorota GrzeszczukGMINNE ZAWODY SPORTOWE W PIŁCE KOSZYKOWEJ
W czwartek 5 listopada 2015 roku w Hali Sportowej w Witoszowie Dolnym odbyły się Gminne Zawody Sportowe szkół gimnazjalnych w piłce koszykowej. Udział wzięły reprezentacje gimnazjów z Pszenna, Lutomi Dolnej i Witoszowa Dolnego.
W kategorii dziewcząt uzyskano następujące wyniki:
Pszenno – Lutomia
Lutomia – Witoszów
Pszenno – Witoszów
4:26
17:6
13:34
 1. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej
 2. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
 3. miejsce - Gimnazjum w Pszennie.
W kategorii chłopców uzyskano następujące wyniki:
Pszenno – Lutomia
Lutomia – Witoszów
Pszenno – Witoszów
7:9
11:2
19:10
 1. miejsce - Gimnazjum w Lutomi Dolnej
 2. miejsce - Gimnazjum w Pszennie
 3. miejsce - Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.
dziewczęta: Aleksandra Dylikowska, Kazimierska Liliana, Olga Węgłowska, Patrycja Mika, Magdalena Sochowicz, Aleksandra Michalska, Sandra Jaworska, Wiktoria Rawska, Wiktoria Baranowska i Dominika Miśta.
chłopcy: Tomasz Paździora, Emil Ryż, Jakub Pietraszek, Dawid Rawski, Igor Beker, Michał Panek, Krzysztof Cegielski i Maciej Krystyniak.
nauczyciel wychowania fizycznego, Anna JarzębickaXX DNI GÓR
4.11.2015 r. uczniowie klas II naszego gimnazjum wzięli udział w spotkaniu z himalaistą Piotrem Snopczyńskim. Odbyło się ono w Świdnickim Ośrodku Kultury, w ramach obchodów XX Dni Gór.
Podczas prelekcji, ilustrowanej ciekawymi filmami, nasz gość inspirował wszystkich do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zachęcał do spełniania marzeń, wiary w siebie i zrobienia czegoś, by życie nie stało się tylko korzystaniem z telefonu i Internetu. Wspaniałe filmy prezentowane przez himalaistę pokazywały, że nie ma rzeczy niemożliwych i tylko od nas zależy czy będziemy mieć siłę i motywację do realizacji „niemożliwego”.
opiekun SU Dorota Grzeszczuk
Dziękujemy za spotkania.Uwaga!
W zakładce Plan lekcji znajduje się rozkład zajęć fakultatywnych przygotowujących do egzaminu gimnazjalnego dla klas trzecich.SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTÓW
Nasi uczniowie odnieśli kolejny sukces, kwalifikując się do etapu powiatowego XVI Dolnośląskiego Konkursu dla Gimnazjalistów zDolny Ślązak Gimnazjalista 2015/2016. Jesteśmy niezmiernie dumni, że tak małą szkołę, jak nasze gimnazjum, będzie reprezentować na etapie powiatowym 9 uczniów.
BLOK HUMANISTYCZNY
 1. Adamczewska Natalia
 2. Kaczmarczyk Paula
 3. Milak Malwina
 4. Pfanhauser Michał
BLOK MATEMATYCZNO – FIZYCZNY
 1. Adamczewska Natalia
 2. Krystyniak Maciej
 3. Panek Paweł
 4. Tuńska Klaudia
BLOK PRZYRODNICZY
 1. Adamczewska Natalia
 2. Dziakowicz Mateusz
 3. Milak Malwina
 4. Pfanhauser Michał
JĘZYK NIEMIECKI
 1. Boesl Dominik
JĘZYK ANGIELSKI
 1. Adamczewska Natalia
 2. Kaczmarczyk PaulaPiątek w spódnicy i krawacie:)
Pragniemy, aby w naszym gimnazjum były co jakiś czas tematyczne piątki, jak ten ostatni- dzień w spódnicy i krawacie bądź muszce:)
Uczniowie, którzy ubrali się odpowiednio mieli przywilej - w tym dniu nie byli pytani.
30 października bowiem obchodzimy Dzień Spódnicy. Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków.

Renata Mickiewicz
Dolnośląski Festiwal Nauki
W dniu 20 października 2015 r. uczniowie drugich klas naszego gimnazjum wzięli udział w XVIII Dolnośląskim Festiwalu Nauki.
Zajęcia odbywały się w Zespole Szkół Politechnicznych w Wałbrzychu.
Tematyka zajęć, to: "Spotkanie z fizyką, chemią i matematyką". Uczniowie rozwiązywali łamigłówki i gry rozwijające myślenie logiczne i umiejętności matematyczne.
Gimnazjaliści przystąpili do sesji zdjęciowej, a następnie, korzystając z graficznych programów komputerowych, dokonywali artystycznej przeróbki otrzymanych fotografii.
Uczestniczyli w warsztatach i zobaczyli napięcie powierzchniowe, nienewtonowską ciecz, jak działa poduszkowiec oraz silnik elektryczny. Sprawdzili jak wybrane roztwory przewodzą prąd elektryczny, jak działają zabawki fizyczne i kula plazmowa oraz zobaczyli jak zrobić próżnię

Bogumiła Podczasiak
SUKCES NASZYCH BOKSERÓW
W dniach 17-18.10.2015r. w Rybniku odbył się XV Międzynarodowy Turniej Bokserski o Puchar Prezydenta Miasta Rybnika im. Józefa Cyrana w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w boksie. Wzięli w nich udział nasi uczniowie: Kamil Guźliński, Eryk Skirgajłło i Miłosz Skrzypczak. Chłopcy, na co dzień trenują w MKS Polonia pod kierunkiem Pana Władysława Wołosza. Turniej w Rybniku miał charakter międzynarodowy, wzięli w nim udział również zawodnicy z Czech, Słowacji i Kosowa – razem 124 uczestników.
Podczas tego turnieju najmłodsi pięściarze walczyli również o zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbędą się w Poznaniu. Nasi uczniowie odnieśli ogromny sukces reprezentując Dolny Śląsk.
Kamil Guźliński I miejsce waga 76+ kg i zakwalifikowanie się MPM
Eryk Skirgajłło I miejsce waga 65 kg
Miłosz Skrzypczak III miejsce waga 56 kg

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
Dnia 13 października 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole święto Komisji Edukacji Narodowej, potocznie zwane Dniem Nauczyciela. W naszym gimnazjum to podwójne święto, gdyż od lat, w tym właśnie dniu, odbywa się również pasowanie pierwszoklasistów na gimnazjalistów.
Uroczystość poprowadził przewodniczący SU Roland StruzikPaula Kaczmarczyk – członek SU. Były życzenia dla nauczycieli, podziękowania, kwiaty i piosenka w wykonaniu W. Stamborskiej i O. Węgłowskiej. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I. Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i stał się pełnoprawnym członkiem społeczności gimnazjalnej.
Po części oficjalnej głos zabrał pan dyrektor, który ogłosił wyniki wyborów na „Super Nauczyciela”, które po raz drugi w naszej szkole przeprowadził Samorząd Uczniowski. Na podium znaleźli się:
III miejsce – pan Grzegorz Mikołajczyk
II miejsce – pani Joanna Marciszyn
I MIEJSCE I TYTUŁ „SUPER NAUCZYCIELA” w roku szkolnym 2015/2016 –
PANI DOROTA GRZESZCZUK
Gratulujemy sukcesu!
Na zakończenie uroczystości, klasa II B zaprezentowała krótki program artystyczny. Jeszcze raz życzymy wszystkim nauczycielom sukcesów w pracy, uśmiechu na co dzień i cierpliwości każdego dnia.
„Moja Ekojczyzna”
Wrzesień i październik to miesiące podczas których uczniowie klas I brali udział w projekcie edukacyjnym „Moja Ekojczyzna”. Dwudniowe zajęcia odbywały się w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie.
Celem projektu było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży, promowanie postawy i aktywności ekologicznej.
Uczniowie w trakcie pobytu rozpoznawali rośliny, wykonywali doświadczenia, jak również poznawali region podczas wycieczek terenowych na tamę i jezioro Bystrzyckie.
Oprócz zajęć stacjonarnych młodzież uczestniczyła w warsztatach terenowych w Fundacji „Krzyżowa”, Stacji Edukacyjno-Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica i szkółce leśnej w Bojanicach.
Sylwia Smok
PIERWSZY WOLONTARIAT W SCHRONISKU „AZYL”
Dnia 3.10.2015r. 10-osobowa grupa uczniów z klasy IIIc, pod opieką p. D.Grzeszczuk i p. S.Smok, udała się do schroniska dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie. Celem wizyty była praca wolontariusza, która polegała na wyprowadzaniu psów na spacer, opiekowaniu się nimi i czesaniu. Po schronisku oprowadziła nas p. Grażyna Knychas, która zajmuje się, jak sama mówi „zwierzęcą geriatrią”.
Następnie uczniowie dobrali się w pary i wyprowadzali przydzielone im pieski na spacer. Pogoda dopisywała, a czworonogi były przeszczęśliwe. Do schroniska przywieźliśmy puszki z karmą, koce, ręczniki na posłania i „przysmaczki” dla psów i kotów. Byliśmy bardzo ciepło przyjęci, a zwierzaki na każdym kroku okazywały swoją miłość za poświęcony im czas.
Mimo, że był to dzień wolny (sobota), czas spędzony w schronisku dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Czekamy na kolejny wyjazd na początku listopada, a do tego czasu zachęcamy wszystkich uczniów do przynoszenia karmy mokrej, koców, zabawek i smyczy.
Dorota Grzeszczuk
DYSKOTEKA I WYBORY MISTERA
Dnia 23.09.2015r. roku odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Tradycyjnie była to tak zwana "wkupna dyskoteka" dla klas pierwszych, które upiekły na nią pyszne ciasta. Dyskotekę poprowadził nasz absolwent Dj Accent, czyli Paweł Kaczmarczyk. Wszyscy od pierwszych minut bawili się doskonale.
Podczas dyskoteki zostały ogłoszone wyniki głosowania na Mistera i Najsympatyczniejszego chłopaka w szkole. W głosowaniu wzięło udział 91 dziewcząt. Tytuł Mistera Gimnazjum zdobył Mateusz Dziakowicz, a Najsympatyczniejszym chłopakiem w szkole został Paweł Panek. Po raz pierwszy przedstawiciele jednej klasy zdobyli oba tytuły. Zwycięzcom gratulujemy!!! A wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę!
Dorota Grzeszczuk
Na katechezie w Peru i Boliwii
Dnia 15 września podczas katechez każda klasa miała zaszczyt spotkać się ze świecką misjonarką z pochodzenia wałbrzyszanką - Panią Niną Kuniszewską. Pani Nina przebywa na misjach w Ameryce Południowej od 2010 roku. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym są misje, jaki jest cel misji - że jednak głoszenie Ewangelii jest najważniejsze. Misjonarze jadąc w wybrane miejsce na świecie żyją tam, pracują, uczą się kultury tamtych ludzi. Budują szkoły, kościoły, przedszkola, szpitale.
Pani Nina opowiadając pokazywała nam zdjęcia, które uświadomiły nam jak wygląda codzienność misjonarza zarówno świeckiego jak i duchownego - księdza lub siostry zakonnej. Widzieliśmy jak księża naprawiają dach, murują kościół lub naprawiają zepsuty samochód. Pani Nina malowała schody i ściany ośrodka dla sierot oraz szykowała smaczny obiad na fiestę i odpust z dziećmi i młodzieżą. Kilka zdań usłyszeliśmy w języku hiszpańskim, którym posługuje się Pani Nina każdego dnia, uświadamiając nam, że jeżyk obcy jest narzędziem do dialogu z drugim człowiekiem. Obecnie pracuje w Limie - stolicy Peru, gdzie z księdzem - Hiszpanem z pochodzenia - ewangelizują i tworzą wspólnotę Kościoła.

Renata Mickiewicz
WARSZTATY RECYTATORSKIE
Dnia 14 września br. uczniowie naszej szkoły:
 • Michał Pfanhauser
 • Paweł Panek
 • Wiktoria Stamborska
 • Martyna Jasińska
Wraz z opiekunem p. Dorotą Grzeszczuk wzięli udział w warsztatach teatralnych w ramach projektu „CZAS NA TEATR”. Zajęcia prowadził aktor Teatru Starego w Krakowie prof. Jerzy Święch. Uczniowie pracowali nad emisją głosu, uczyli się interpretować wiersz. Mieli możliwość poznania pracy aktora, a na koniec zajęć wystąpili wspólnie na scenie recytując wiersz Bolesława Leśmina „Szewczyk”.
Warsztaty były ciekawą formą i chętnie weźmiemy w nich jeszcze raz udział.
Opiekun: Dorota Grzeszczuk

Terminy związane z pierwszymi dniami września 2015 roku
 1. rozpoczęcie roku szkolnego w hali sportowej przy Gimnazjum - 01.09.2015 (wtorek) o godz. 8.00
  W dniu rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się krótki apel, po którym uczniowie rozejdą się do sal na spotkania z wychowawcami klas, postaramy się przekazać Państwa dzieciom podstawowe informacje.
 2. pierwsze zebranie Państwa z wychowawcami klas - 03.09.2015 (czwartek) o godz. 17.00
  Podczas zebrania z Państwem przekażemy Państwu plany pracy i regulaminy oraz harmonogramy działalności Gimnazjum w Witoszowie Dolnym.

  Prosimy o niezawodne przybycie.


Archiwum