SZKOŁA
Strona główna
O szkole
Nauczyciele
Dokumenty
Kalendarz
szkolny
Galeria
Kontakt
Archiwum
Wolontariat
DLA UCZNIA
I RODZICA
Samorząd
szkolny
Plan lekcji
Podręczniki
Egzamin
gimnazjalny
Rekrutacja
Pedagog szkolny
Świetlica
szkolna
Przywozy
i odwozy
Biblioteka

Rok szkolny 2014/2015

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
26 czerwca uczniowie w całej Polsce świętowali zakończenie roku szkolnego 2014/2015. W naszej szkole również odbył się uroczysty apel, podczas którego dyrektor Piotr Dubiel dziękował za 10 miesięczną pracę wszystkim uczniom. Podkreślał, ze rok ten, był rokiem wielu sukcesów i bardzo wysokich wyników egzaminu gimnazjalnego. Następnie wręczył nagrody uczniom, którzy otrzymali świadectwo z paskiem, czyli mogli się poszczycić średnią co najmniej 4,75. Wśród nich znalazło się 44 stypendystów, ze średnią, co najmniej 5,00.
Prymusem Szkoły i jednocześnie Prymusem Gminy została Paula Kaczmarczyk z klasy Ic, która uzyskała średnią ocen 6,00.
Osobowością szkoły za działalność charytatywną, pracę w Samorządzie Szkolnym i bezinteresowną pomoc wielu uczniom został wybrany Jakub Kacer.
Dyrektor uhonorował również uczniów z najwyższą frekwencją. Następnie przedstawiciele Samorządu w imieniu całej społeczności uczniowskiej pożegnali przechodzącą na emeryturę p. E.Suchy. Był to bardzo wzruszający moment uroczystości. Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele klas III, którzy podziękowali za 3 wspólne lata, a po prezentacjach fotograficznych, wszyscy absolwenci wykonali „Balladę pożegnalną”.
Dyrektor życzył wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły radosnych, udanych i bezpiecznych wakacji.
opiekun SU Dorota Grzeszczuk


ŚWIĘTO PATRONA W NASZEJ SZKOLE
23 czerwca 2015 Samorząd Szkolny po raz pierwszy zorganizował Święto Patrona, przypominając całej społeczności uczniowskiej, że 2 czerwca 2014 roku szkoła otrzymała sztandar oraz imię Książąt Świdnickich.
Uroczystości rocznicowe miały charakter Turnieju Rycerskiego, podczas którego dyrektor P. Dubiel wręczył nagrody za działalność artystyczną, osiągnięcia sportowe oraz nagrody za udział w konkursach, projektach i za czytelnictwo.
Opiekun Samorządu Szkolnego p. D. Grzeszczuk przedstawiła wyniki wyborów do SU na rok 2015/2016.

Przewodniczący Samorządu został ponownie wybrany Roland Struzik uczeń klasy IIc, jego zastępcą został Tomasz Paździora z klasy IIb, a członkiem Samorządu wybrano Paulę Kaczmarczyk z klasy Ic.
Gratulujemy!

Następnie każda klasa prezentowała przygotowane podczas godziny z wychowawcą godło lub herb oraz wybrała osobę prezentującą strój średniowieczny. Mieliśmy, więc damy dworu, księżniczki, rycerzy i księcia.
Uczniowie podczas turnieju zmagali się nie tylko w konkurencjach sprawnościowych, ale również tanecznych i plastycznych. Niełatwym zadaniem było narysowanie portretu Bolka II Świdnickiego – tu bezapelacyjną zwyciężczynią była Katarzyna Kuriata z klasy IIc.
Świetną konkurencją, dostarczającą ogromnych emocji, było strzelanie z łuku na profesjonalnym sprzęcie. Ogromne podziękowania należą się panu Pawłowi Kotulińskiemu, który wypożyczył sprzęt oraz uczennicom Zuzi Brzósce i Uli Walerowicz, które go obsługiwały. Super zabawę uświetnił pokaz menueta, który wraz z uczniami przygotowała p. Renata Mickiewicz. Po podsumowaniu punktacji dyrektor ogłosił wyniki Turnieju:

I miejsce zajęła klasa IIc
II miejsce ex aequo klasa IIIc i IIIb

Na zwycięzców czekały słodkie nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski, a ponieważ był to ostatni dzień nauki szkolnej na zakończenie uczniowie zatańczyli ulubioną Belgijkę.
Wszystkim za wspaniałą, emocjonującą zabawę i zaangażowanie DZIĘKUJEMY!!
opiekun SU Dorota GrzeszczukBrawo Gimnazjum!!
Jesteśmy bardzo dumni z uzyskanych wyników naszych podopiecznych i życzymy im dalszych sukcesów w szkołach ponadgimnazjalnych.
Szczegółowe wyniki egzaminu gimnazjalnego w Powiecie Świdnickim zamieszczone zostały na portalu swidnica24.pl.

Procentowe wyniki z egzaminów
  j. polski historia
i WOS
matematyka przyroda j. angielski
podstawowy
j. niemiecki
podstawowy
Dolny Śląsk 61,0 63,0 47,0 49,0 67,0 55,0
Gimnazjum w Witoszowie Dolnym 70,3 70,0 58,0 58,8 77,6 57,0Komunikat nr 07/2015 z dnia 18 czerwca 2015 roku
Dyrektora Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
dla uczniów
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym przypomina, że w przyszłym tygodniu:
 • w poniedziałek na 6 godzinie lekcyjnej odbędzie się uroczysta msza z okazji zakończenia roku szkolnego – pozostałe lekcje zgodnie z planem;
 • we wtorek na 4 godzinie lekcyjnej spotkanie z wychowawcami, na 5 i 6 godzinie lekcyjnej turniej z okazji Dnia Patrona – pozostałe lekcje zgodnie z planem;
 • środa i czwartek są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych za wyłączeniem osób nagrodzonych stypendiami za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe, którzy przyjeżdżają w czwartek do szkoły na godzinę 8.00, żeby uczestniczyć w świetlicy wiejskiej „Leśniczówka” w Witoszowie Dolnym w uroczystym wręczeniu stypendiów;
 • piątek jest dniem uroczystego zakończenia roku szkolnego, po uroczystym apelu odbędą się spotkania w klasach, gdzie wychowawcy rozdadzą świadectwa; przywozy w tym dniu odbędą się zgodnie z rozkładem na godzinę 8.00, natomiast pierwsze odwozy rozpoczną się już od godziny 9.30.Pożegnalne ognisko klas trzecich
We wtorek 16 czerwca 2016 roku odbyło się ognisko, w którym wzięły udział wszystkie klasy trzecie. Zostaliśmy zaproszeni do ogrodu przez naszego kolegę Łukasz Kurcbacha. Pogoda nam sprzyjała. Wszyscy chętnie brali udział w rozrywkach, zabawach i grze na gitarze. Nie zabrakło kiełabasek, przekąsek i niesamowitych wrażeń.
Niech żyje bal...
No cóż, wszystko dobre, co się szybko kończy…
Dnia 11 czerwca 2015 roku o godz. 17.00 rozpoczął się bal gimnazjalny. Uroczystość zainaugurowali trzecioklasiści – Monika, Mateusz, Olga i Damian. Oni to złożyli podziękowania rodzicom (organizatorom imprezy), nauczycielom, Dyrekcji oraz wszystkim pracownikom naszej szkoły. Następnie rodzice: Pan Zdzisław Konior i Pani Joanna Stankiewicz wygłosili niezwykle ważne i budujące słowo w kierunku uczniów, nauczycieli oraz Dyrekcji. Dyrektor szkoły – Piotr Dubiel także zabrał głos i w swoim wystąpieniu przekazał kilka wskazówek przyszłym absolwentom.
Impreza zaczęła się tradycyjnym Polonezem, który jak co roku wywołaj wiele emocji (w tym wzruszeń). Chwilę po Polonezie pani Elżbieta Suchy, Lidia Bakalarczyk i Agnieszka Malczewska czyli wychowawczy klas ogłosiły oficjalne rozpoczęcie zabawy.
Długo nie trzeba było czekać, bo już po chwili na parkiecie szalało wielu gimnazjalistów i kilku nauczycieli.
Zabawa była wyśmienita, jednak zdecydowanie za krótka. No cóż wszystko dobre, co się szybko kończy :)
Gość Alchemii teatralnej
W dniu 1.06.2015r. grupa uczniów z zajęć teatralnych klas II pod opieką pani Renaty Mickiewicz wzięła udział w spotkaniu z aktorką Martą Ścisłowicz. Spotkanie miało na celu bliższe zapoznanie się z trudnościami, pozytywami i negatywami rzemiosła aktorskiego. Mieliśmy możliwość zadawania wielu nurtujących nas pytań. Była to świetna okazja do zobaczenia obserwacji życia aktora i jego pracy od wewnątrz.
Malwina MilakLekcja fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim
Już po raz trzeci w tym semestrze uczniowie klas II wraz z nauczycielem fizyki p. E. Ślusarczyk i opiekunami p. A. Żebrowskim i R. Mickiewicz uczestniczyli w lekcji fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim.
Lekcje te mają charakter pokazów doświadczeń, interaktywnych prezentacji, gdzie w ciekawy sposób prezentowane są te doświadczenia, które w szkole nie mogą być przeprowadzone. Mieliśmy możliwość zobaczenia pokazów z ciekłym azotem, kamerą termowizyjną, antenami odbiorczo – nadawczymi. Uczniowie mają możliwość poznania wykładowców Wydziału Fizyki i Astronomii oraz zapoznania się z ofertą edukacyjną Uczelni.
WYCIECZKA DO WROCŁAWSKIEGO ZOO
Dnia 28 maja 2015 klasa Ic i Ib wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Celem był Ogród Zoologiczy, a w szczególności Afrykarium otwarte w październiku 2014r. To kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tu 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne można podziwiać z podwodnego, akrylowego tunelu o długości o 18 m. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie.
Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.
W kompleksie Afrykarium znajdą się też: sala konferencyjna i edukacyjna, restauracja, taras widokowy i sklep z pamiątkami. Pogoda dopisała, a zwiedzanie dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Wycieczka była udana i chętnie wybierzemy się na następną.
Dorota Grzeszczuk i Joanna MarciszynOSTATNIA „SŁODKA ŚRODA”
Dnia 27 maja 2015 Samorząd Szkolny zorganizował ostatnią w tym roku szkolnym akcję zarobkową „Słodka środa”. Tym razem ogromne podziękowania należą się klasie IIb i IIc, a w szczególności uczniom:
 1. W. Baranowska
 2. F. Łaszuk
 3. M. Rymkiewicz
 4. K. Kuriata
 5. K. Szafraniec
 6. R. Wysoczańska
za przygotowanie przepysznych ciast, których sprzedaż przyniosła dochód 150 zł. Serdecznie dziękujemy również naszym stałym klientom, do których dołączył Igor Beker.
Dorota Grzeszczuk – opiekun SUZNÓW JESTEŚMY NA „STREFIE MŁODYCH”
Kolejny rok współpracy z portalem Rzecznika Praw Dziecka „Strefa Młodych” przyniósł możliwości zaprezentowania poglądów naszych uczniów. Tym razem uczniowie klasy Ic wzięli udział w sondzie z okazji Dnia Matki. O tym, co podarowaliby swoim mamom, gdyby mogli wszystko... dowiecie się oglądając stronę Youtube – Strefa Młodych.
Uczniowie klasy Ic wypowiedzieli się również na bardzo ważny i trudny temat: „Co to znaczy być Polakiem”.
Najlepsze prace można przeczytać tutaj.
Wszystkich chętnych do współpracy z portalem serdecznie zapraszamy!!!
Dorota Grzeszczuk18 maja w rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II, kiedy w Świdnicy kończyły się Dni Papieskie, w naszym Gimnazjum delegaci podjęli się konkursu wiedzy o Janie Pawle II. Uczniowie wykazali się sporą wiedzą na temat polskiego świętego, jednak największą ilość punktów zdobył Witold Kaptur, drugie miejsce zajęła Aleksandra Grzeczka. Miejsce trzecie zdobyło aż pięcioro uczniów: Olga Węgłowska, Klaudia Moś, Klaudia Tuńska, Mateusz Ryszawy, Aleksandra Michalska.
Młodzież za udział otrzymała pamiątkowe dyplomy, obrazki papieża oraz batonika, a uczniowie, którzy zdobyli pierwsze trzy miejsca oprócz dyplomów, zdobyła nagrody książkowe. Wszystkim gratulujemy wiedzy oraz chęci w pogłębianiu wiedzy na temat naszego wielkiego świętego.Wysypisko 2015
W dniu 13.05.15 odbył się Gminny Przegląd Twórczości Młodych Talentów w Lutomii Dolnej "Wysypisko 2015" pod hasłem "Country na Wesoło".
Naszą szkołę reprezentowały:
 1. Stamborska Wiktoria
 2. Kretowicz Julia
 3. Węgłowska Olga
w piosence "Ballada wagonowa".
Nagrodę główną wyśpiewał zespół wokalny.
Gratulacje!
VII Gminny Konkurs Wiedzy Języka Angielskiego
Drużyna z Witoszowa, w składzie: Olga Matłosz, Grzegorz RadziwiłkoWiktoria Stamborska zdobyła I miejsce w VII Gminnym Konkursie Wiedzy Języka Angielskiego, który odbył się 12 maja 2015.
Konkurs „Spacerkiem po Europie” miał miejsce w siedzibie organizatora, czyli w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej.Konkurs "Szkoła Zawodowa - mój wybór"
W konkursie, "Szkoła zawodowa - mój wybór" organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z kuratoriami oświaty, w kategorii praca plastyczna na szczeblu wojewódzkim zwyciężyła Klaudia Węgłowska.
Tytuł pracy: "Wybiorę szkołę zawodową, bo zbiorę obfite plony".
Klaudia zakwalifikowała się do etapu centralnego. Ogłoszenie wyników 10 czerwca 2015 roku.
Gratulujemy Klaudii i trzymamy kciuki!!
Liga talentów
W dniu 7 maja 2015 roku odbyły się szkolne eliminacje do konkursu "Liga talentów" organizowane przez Młodzieżową Radę Gminy.
Jury wytypowało do eliminacji gminnych następujące zespoły i wykonawców:
 1. Guźlińska Hanna
 2. Kretowicz Julia
 3. Zakrzewski Mateusz
 4. Pas Szymon
 5. Węgłowska Olga, Wróblewski Krzysztof
 6. Spektakl "Powrót posła" obsada
  • Mateusz Zakrzewski
  • Paweł Panek
  • Roland Struzik
  • Hanna Stankiewicz
  • Monika Marciniszyn
  • Hubert Konior
  • Miłosz Makochan
  • Szymon Brzozowski
  • Olga WęgłowskaDnia 29 kwietnia (z niewielkim wyprzedzeniem z przyczyn niezależnych) uczciliśmy w naszym gimnazjum rocznicę ustanowienia Konstytucji, zwanej Konstytucją 3 - Maja.
Tym razem nie był to progrma literacko - muzyczny, referat czy prezentacja. Sięgnęliśmy do dramaturgii i szybko się okazało, że dramat pt. "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza idealnie nadaje się na tę okazję. Przecież autor to także twórca sławetnej Konstytucji więc nie mogło być inaczej.
Przygotowywaliśmy obszerny fragment sztuki, który najbardziej oddaje klimat tamtych odległych zdarzeń, daje pojęcie o ówczesnym społeczeństwie, nakreśla typy, poglądy, uwarunkowania, trudności z jakimi mieli do czynienia patrioci - twórcy Konstytucji.
Spektakl przygotowała, utworzona w tym celu, 10 - osobowa grupa teatralna:
Paweł Panek, Olga Węgłowska, Roland Struzik, Hania Stankiewicz, Monika Marciniszyn, Mateusz Zakrzewski, Miłosz Makochan, Daria Błądzińska, Hubert Konior, Szymon Brzozowski.
Opieka art: W. Łabus, L. BakalarczykXXI Międzyszkolne Spotkanie z Ekologią
Uczniowie naszego Gimnazjum wzięli udział w XXI Międzyszkolnym Spotkaniu z Ekologią, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 3 w Świdnicy.
Spotkanie przyjęło formę Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego. Prace naszych uczennic Marceliny Monety i Olgi Matłosz zostały wyróżnione.
INFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS III
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 21, 22 i 23 kwietnia 2015 roku (wtorek, środa, czwartek) odbędzie się egzamin gimnazjalny, w związku z powyższym w tych dniach uczniowie zdający egzamin przyjeżdżają do szkoły o zwykłej porze, natomiast odwiezieni zostaną po egzaminie wg harmonogramu:INFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS I i II
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 21, 22 i 23 kwietnia 2015 roku (wtorek, środa, czwartek) odbędzie się egzamin gimnazjalny dla uczniów klas III. Dlatego też w tych dniach uczniowie klas pierwszych i drugich zwolnieni są z zajęć szkolnych.LX Dolnośląski Konkurs Recytatorski w Polanicy Zdrój
W dniu 14 kwietnia odbył się kolejny etap rejonowy LX Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego w Polanicy Zdrój, w którym udział wzięli uczniowie naszego gimnazjum:
 • kategoria recytacje - Szymon Pas
 • kategoria poezja śpiewana - Olga Węgłowska (gitara, wokal) i Krzysztof Wróblewski (flet).
W obu kategoriach uczniowie odnieśli sukces. Szymon Pas został laureatem i będzie reprezentował naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich w Oławie, a Olga Węgłowska i Krzysztof Wróblewski otrzymali wyróżnienie.
Gratulujemy!Wielkanocna Palma

29 marca 2015r. w niedzielę palmową reprezentacja uczniów naszego gimnazjum tj.: Paulina Ślepokura, Aleksandra Dawiec, Sandra Ślepokura, Mateusz Ślepokura i Oskar Lemiszewski - który dopilnował, aby palma dotarła w niedzielę do kościoła (za co wielkie dzięki) - stawili się w parafii Witoszów Dolny, aby poświęcić szkolną palmę.
Uczniowie naszego gimnazjum poprzez ręcznie wykonywane kwiatki z bibuły stworzyli szkolną palmę wielkanocną. Przy pracach manualnych było sporo koncentracji, twórczości ale i integracji, czego efektem była pięknie wykonana palma wielkanocna. Każdemu uczniowi należą się wielkie podziękowania, choć w sposób szczególny zasłużyła się główna koordynatorka - Urszula Walerowicz, a także jej pomocnicy: Katarzyna Szafraniec, Emilka Łopacka, Wiktoria Siennica i Mikołaj Szwartz. Ksiądz proboszcz prof. Jaroslaw Lipniak mile zaskoczony poświęcił nasza gimnazjalną plamę oraz podziękował uczniom za zaangażowanie.„SŁODKI CZWARTEK”
Kolejna akcja zarobkowa Samorządu Szkolnego za nami. 26 marca, tym razem wyjątkowo w czwartek, sprzedawaliśmy słodkości przygotowane przez:
 1. Mateusza Rymkiewicza
 2. Aleksandra Paździura
 3. Magdalenę Marciniszyn
 4. Sylwię Miroszniczenko
Serdecznie dziękujemy za przygotowanie wspaniałych wypieków, które tym razem zeszły „jak świeże bułeczki”. Ogromne podziękowania dla wszystkich klientów!! a za pomoc przy sprzedaży, dziękujemy Michałowi Pfanhauserowi. Samorząd pozyskał kwotę 120 zl.
Opiekun Dorota GrzeszczukARSENAŁ PAMIĘCI 2015
25 marca 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu „Arsenał pamięci” poświęconego lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Książka ta to dokument, któremu nadano formę opowieści. Jest to jednak dokument niezwykły, pozbawiony fikcji literackiej, wyjątkowo wierny realiom, a jednocześnie pełen wartkiej akcji. Młodzi ludzie, opisani w książce, są tacy, jacy byli naprawdę. Alek, Rudy, Zośka, Leszek Domański, Andrzej Zawadowski czy Jaś Wuttke to bohaterowie, którzy wg A. Kamińskiego „umieli pięknie żyć i pięknie umierać”.
Organizatorem konkursu była Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, a uczestnikami młodzież gimnazjalna z całego Powiatu Świdnickiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 13 gimnazjów i 4 reprezentacje harcerskie, w sumie 51 uczniów i 17 opiekunów. Nasze gimnazjum reprezentowali:
 1. Julia Słobodzian
 2. Magdalena Nowicka
 3. Hubert Konior
Mimo walki do „ostatniego zadania”, nasi uczniowie zajęli IX miejsce. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy zdecydowanie lepsi.
Miłym akcentem konkursu była obecność gości na apelu końcowym, a wśród nich znaleźli się: Teresa Świło i Robert Jagła – Posłowie na Sejm RP, Anita Odachowska asystentka Poseł Izabeli Katarzyna Mrzygłockiej, Maria Jaworska i Krzysztof Jas - reprezentowali Wójta Gminy Świdnica, Adam Pietras z Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Świdnica, Tadeusz Łyżwa prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwód Świdnica.
Opiekun Dorota Grzeszczuk
Dorota GrzeszczukIV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego
Dnia 27 marca 2015 roku w III LO w Świdnicy odbył się IV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych Powiatu Świdnickiego "Wie weit bist du jetzt?"
W turnieju wzięło udział blisko 60 gimnazjalistów. Uczennica naszej szkoły Natalia Kawka otrzymała wyróżnienie.

Gratulujemy!!TURNIEJ SPORTOWY O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY
23 marca br. po raz kolejny odbył się w naszej szkole, organizowany przez Samorząd Szkolny, z okazji Dnia Wiosny, turniej sportowy o puchar dyrektora szkoły. Do rywalizacji stanęło 9 klas. Każda konkurencja, to walka o punkty. Zawody rozpoczęły się przeciąganiem liny dziewcząt i chłopców. Najwytrwalej walczyły dziewczyny z klas Ia i Ib, oraz chłopcy z klas IIIc i IIIb.
Następnie rozpoczęły się sztafety, które powoli wyłaniały zwycięzców. Zadecydowały rzuty osobiste do kosza. Rywalizacja trwała do końca. A oto wyniki:

I miejsce i puchar przechodni zdobyła klasa II B - wych. p. A Żebrowski
II miejsce klasa III C – wych. p. A. Malczewska
III miejsce klasa II C – wych. p. L. Hoszowska

Ale to nie wszystkie atrakcje, które czekały na uczniów. Samorząd Szkolny ogłosił wyniki konkursu na dekorację świąteczną klas. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

wyróżnienie - klasy I C i III C
III miejsce - klasa III B
II miejsce - klasa III A
I miejsce - klasa I B

Tradycyjnie organizacji Dnia Wiosny towarzyszyły również wybory Miss Gimnazjum i Najsympatyczniejszej Dziewczyny. Na 9 kandydatek w każdej kategorii głosy oddawała męska część gimnazjum.
Tytuł Najsympatyczniejszej Dziewczyny na rok 2014/2015 zdobyła
Hanna Stankiewicz.
Miss Szkoły na rok 2014/2015 została uczennica klasy I
Julia Stankiewicz.
Nagrodę w postaci pluszowego miśka odebrała również Wiktoria Siennica. To wyróżnienie za największą ilość przyniesionej karmy dla zwierząt podczas akcji „Wielka paka dla zwierzaka” organizowanej przez Samorząd w grudniu 2014.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy !!!
Opiekun Dorota GrzeszczukNasi Gimnazjaliści w Polskim Radio
W dniu 19.03.2015 r. nasi uczniowie - Natalia Adamczewska, Zuzanna Brzóska i Alicja Drożdż, laureaci Konkursu Od Radia Wolna Europa do Wolnej Polski uczestniczyli w jednodniowych warsztatach radiowych w Polskim Radio. Wyjazd na warsztaty z opiekunem nauczycielem historii panią Elżbietą Suchy był wielkim wydarzeniem. Uczennice zwiedziły studio radiowe, zapoznały się z pracą Radiowców, zobaczyły na żywo jak powstają programy radiowe. Przysłuchiwały się udzielanym wywiadom przez innych uczestników warsztatów.
Pobyt w Polskim Radio dostarczył całej grupie wiele niezapomnianych wrażeń.
Opiekun Elżbieta SuchyUczeń klasy drugiej Michał Pfanhauser zakwalifikował się do finału VII Konkursu Historycznego Wiedzy o Rosji, Białe Noce. Finał odbędzie się w dniach 11-12.05.2015 r. w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Michałowi gratulujemy!!!VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
12 marca 2015, w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy, odbył się VIII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Gimnazjalnych. Dwoje uczniów klasy naszego gimnazjum otrzymało wyróżnienia. Są to Olga Matłosz i Grzegorz Radziwiłko.
Gratulujemy!!!II DIECEZJALNY KONKURS MISYJNY
12 marca 2015 r. w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej, odbył II etap Diecezjalnego Konkursu Misyjnego „Jan Paweł II – misjonarz świata – pielgrzymki papieskie do Afryki” dla szkół gimnazjalnych. Konkurs został zorganizowany przez Referat PDM Diecezji Świdnickiej.
W turnieju wzięło udział 67 uczniów wraz ze swoimi katechetami. Uczestnicy mieli w ciągu 45 minut odpowiedzieć pisemnie na 30 pytań.
Podczas oczekiwania na wyniki młodzież spotkała się z Ks. Tadeuszem Farysiem, długoletnim misjonarzem z Wybrzeża Kości Słoniowej. Kapłan osobiście przeżył pielgrzymki św. Jana Pawła II na Czarny Ląd.
Uczniowie, którzy reprezentowali nasze Gimnazjum to Klaudia Tuńska, Michał Pfanhauser i Sandra Ślepokura. Poziom konkursu były bardzo wysoki, a nasi reprezentanci zdobyli sporo punktów za co zostali wyróżnieni.
Gratulujemy i dziękujemy za godną reprezentację!
Opiekun Renata MickiewiczXI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
Dnia 5 marca 2015 odbyły się w naszej szkole eliminacje do Gminnego Konkursu Ortograficznego. Wzięło w nich udział 31 uczniów. Do etapu gminnego zakwalifikowały się:
   Natalia Adamczewska
   Malwina Milak
   Aleksandra Anioł
Dnia 12 marca br. w/w uczennice wzięły udział w XI Gminnym Konkursie Ortograficznym w Pszennie. Konkurs, którego gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Pszennie, odbywał się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe oraz gimnazja.

Po sprawdzeniu prac konkursowych komisja postanowiła przyznać:
I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla ucz. Marcina Rokosza
z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie opiekun p. Urszula Bogusławska

II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla ucz. Natalii Adamczewskiej
z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym opiekun p. Dorota Grzeszczuk

III miejsce dla ucz. Dominiki Gołąbek
z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie opiekun p. Urszula Bogusławska

Wyróżnienie dla:
ucz. Aleksandry Anioł

z Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym opiekun p. Joanna Marciszyn.
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Dorota GrzeszczukWARSZTATY RECYTATORSKIE
Dnia 9 marca br. uczeń klasy IIc Michał Pfanhauser wraz z opiekunem p. Dorotą Grzeszczuk, wziął udział w warsztatach recytatorskich zorganizowanych przez Świdnicki Ośrodek Kultury. Michał wygrał Gminny Konkursu Recytatorskiego „Pegazik” i zakwalifikował się do kolejnego etapu.
Zajęcia prowadził aktor Teatru Starego w Krakowie - Juliusz Chrząstowski. Uczestnicy nie tylko ćwiczyli dykcję, modulację głosu i ekspresję, ale również uczyli się panowania nad ciałem, radzenia sobie ze stresem w czasie występów przed liczną publicznością.
Na koniec zajęć, każdy uczestnik recytował wybrany przez siebie utwór, a prowadzący przekazywał swoje uwagi, które pozwolą lepiej przygotować się do konkursu. Zajęcia były bardzo ciekawie i profesjonalnie prowadzone. Z pewnością pomogą Michałowi w kolejnym etapie „Pegazika”. Trzymamy kciuki!
Dorota Grzeszczuk
INTERAKTYWNE WARSZTATY TELEWIZYJNE
„KRONIKI FILMOWE” czyli przekrój gatunków filmowych

Dnia 24 lutego br. klasy II naszego gimnazjum wzięły udział w lekcji multimedialnej, która miała formę warsztatów telewizyjnych. Odbywała się w Świdnickim Ośrodku kultury.
Na scenie zbudowano studio filmowe, w którym wybrani uczniowie odegrali kilka scen. W różnych rolach zadebiutowali: J.Godlewski IIa, M.Godkowska IIa, M.Grabińska IIb, R. Struzik IIc.
Prowadzący omówili najpopularniejsze gatunki filmowe, przybliżyli takie pojęcia, jak: Dogma 95, kino moralnego niepokoju off ciemna, flash mob itp.
Zmagania młodzieży oglądaliśmy na ekranie w postaci bezpośredniej transmisji na żywo, a potem w postaci zwiastuna „Światowego hitu” z udziałem uczniów.
Zajęcia bardzo nam się podobały, z niecierpliwością czekamy na cały zmontowany film z warsztatów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku weźmiemy udział w kolejnym przedsięwzięciu przygotowanym przez „Teatr Show”.
Dorota Grzeszczuk25 lutego 2015 r. „Słodka środa”

25 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą w tym roku kalendarzowym „Słodką środę”. Swoje wypieki zaprezentowali:

M. Gronowska IIIc
O. Matłosz IIIc
D. Miśta IIb
K. Malinowska Ia

bardzo serdecznie dziękujemy!! Ciasta były super!!
Samorząd pozyskał ze sprzedaży słodkości 130 pln. Wielkie podziękowania należą się również M. Pfanhauserowi IIc za pomoc przy sprzedaży oraz P. Skorykowi IIb, który dołączył do zacnego grona naszych stałych klientów. Już dziś zapraszamy na kolejną „słodką środę” w marcu.
opiekun SU Dorota GrzeszczukPowiatowy Turniej Tenisa Stołowego - Strzegom
W dniu 19 lutego 2015r. drużyna z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym w składzie Kamil Kurcbach, Fabian Bryk i Tomasz Pażdziora wzięła udział w Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w hali OSiR w Strzegomiu. Chłopcy po trudnych zmaganiach ostatecznie zajęli drugie miejsce i awansowali do dalszego etapu rozgrywek strefy wałbrzyskiej w Krosnowicach k. Kłodzka.
Życzymy dalszych sukcesów!
17 lutego Światowy Dzień Kota
Każdy posiadacz kota wie, że jest to zwierzę niezwykle tajemnicze i pełne zagadek. Jeszcze w czasach starożytnych uważało się go za stworzenie o boskich przymiotach. Choć minęły całe tysiąclecia, niewiele się w tej kwestii zmieniło - kot nadal wydaje się być magiczny.
Większość badań wskazuje na to, że udomowienie kotów nastąpiło w Egipcie blisko sześć tysięcy lat temu. Od momentu, kiedy pierwszy raz weszły "na salony", stały się symbolem piękna, gracji i tajemniczości. Egipcjanie uważali koty za zwierzęta, którym trzeba oddawać należytą cześć. Do tego stopnia, że jego zabicie oznaczało dla mordercy karę śmierci. Gdy kot umarł, jego właściciel golił brwi na znak żałoby, a ciało zwierzęcia poddawał mumifikacji.
W średniowieczu, gdy Święta Inkwizycja walczyła z wszelkimi przejawami szatańskich działań, kot stał się odzwierciedleniem diabła, będąc jednocześnie nieodłącznym atrybutem czarownicy. W związku z tym na mocy prawa zwierzęta te sądzono i torturowano, po czym kończyły tak, jak i rzekome wiedźmy.
Wraz z rozwojem cywilizacji koty zaczynały gościć w domach zwykłych śmiertelników, chociaż utarło się przekonanie, że te o czarnym umaszczeniu pomieszkują w chatach prawdziwych czarownic. Dziś czarne koty nikogo już nie dziwią, ale i tak czujemy się nieswojo, jeśli przebiegną nam drogę.
17 lutego to Światowy Dzień Kota. Nasi uczniowie postanowili się pobawić i uczcić to święto odpowiednim przebraniem, maskotką lub makijażem. Wszystkim, którzy okazali się wielbicielami „małych futrzaków” serdecznie dziękujemy!!!
opiekun SU Dorota GrzeszczukNASI UCZNIOWIE NA II MIĘDZYPOKOLENIOWYM FORUM LOKALNYCH
SPORTOWCÓW „ŁĄCZY NAS ŚWIDNICA”
13 lutego 2015 roku uczniowie klasy II a: Aleksandra Hercog, Paulina Fudali, Jacek Godlewski i Michał Panek wraz z nauczycielem WF p. Anną Jarzębicką wzięli udział w II Międzypokoleniowym Forum Lokalnych Sportowców organizowanym przez Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Jego motto brzmiało: „Mój sport, moja pasja”. W/w uczniowie realizują projekt z wychowania fizycznego pod nazwą „Znani sportowcy Dolnego Śląska”.
Zaproszona na tę imprezę sportową młodzież miała okazję spotkać się ze znanymi sportowcami z naszego rejonu, a także zobaczyć Puchar Mistrzostw Świata FIVB w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, który zdobyli polscy siatkarze.
Uczniowie mieli możliwość wysłuchania prelekcji o sukcesach i porażkach, które motywowały do dalszej pracy, o żmudnych treningach i wielkiej satysfakcji, gdy udawało się pokonać własne słabości. Bardzo interesująco opowiadali Renata Mauer-Różańska, Tomasz Pałamarz (oboje strzelectwo sportowe) oraz Jarosław Lato (piłka nożna). Obejrzeliśmy również profesjonalny trening siatkarski oraz trening sportów walki. Spotkanie ze znanymi sportowcami zapewniło uczestnikom wiele emocji i wrażeń, a możliwość zobaczenia Pucharu Świata było wielkim przeżyciem.
Nasz udział utrwalony na zdjęciach:


Z Pucharem Świata

Z Renatą Mauer- Różańską

Z Tomaszem Pałamarzem

Z Jarosławem Lato oraz Pucharem Świata

Anna Jarzębicka13 lutego odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień za przedstawienie jasełek w XVIII Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych. W kategorii GIMNAZJUM zdobyliśmy I miejsce oraz 400 zł dla szkoły. Za wyrazistą grę aktorską wyróżnienia i nagrody książkowe otrzymał Paweł Panek z IIc za rolę BORUTY i Michał Pfanhauser za rolę Lucyfera.
Renata Mickiewicz
WALENTYNKI W NASZEJ SZKOLE
„Najlepiej widzi się sercem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”
         Antoine de Saint Exupery.
13 lutego Samorząd Uczniowski zorganizował po raz kolejny Pocztę Walentynkową. Przez dwa tygodnie uczniowie składali w sklepiku szkolnym Walentynki, które dedykowali swoim wybrankom i wybrańcom, przyjaciołom i bliskim.
W piątek na 4 godzinie lekcyjnej do wszystkich adresatów i adresatek trafiła poczta. Każdy uczeń i nauczyciel otrzymał czerwone serduszko z cytatem z „Małego Księcia”, które pieczołowicie przygotowywała wraz z uczennicami p. Renata Mickiewicz. Ten miły gest przypomniał wszystkim, że „Miłość i przyjaźń jest zaletą ludzi szlachetnych”.
Z okazji Dnia Zakochanych Samorząd życzy wszystkim dużo miłości i szczęścia.
opiekun SU Dorota GrzeszczukDYSKOTEKA KARNAWAŁOWA
Dnia 12 lutego 2015r. Samorząd Szkolny zorganizował dla uczniów naszego gimnazjum zabawę karnawałową. Imprezę przypadającą w „tłusty czwartek” poprowadził niezastąpiony DJ Accent czyli nasz absolwent Paweł Kaczmarczyk.
Zabawa jak zwykle była wyśmienita. W rytmie najnowszych przebojów bawiło się około 100 uczniów. Wszystkie klasy zadbały o słodki poczęstunek, a opiekunki SU o dekoracje i napoje. Pani Renata Mickiewicz, która dzielnie wspiera Samorząd, przygotowała z uczniami belgijski taniec integracyjny, który stał się hitem dyskoteki.
Super zabawa trwała do godz. 20.00. Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy na następna dyskotekę we wrześniu.
opiekun SU Dorota GrzeszczukPodobnie jak w latach ubiegłych nasi gimnazjaliści zgłosili chęć udziału w kolejnej - już XX edycji Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik".
W eliminacjach szkolnych uczestniczyło 8 osób. Najwyższe noty uzyskali:
Pfanhauser Michał, Paździur Aleksander oraz Brzozowski Szymon.
Taka właśnie "męska załoga" reprezentowała nas podczas etapu eliminacji gminnych, gdzie niezależne jury przyznało:
I miejsce Michałowi Pfanhauserowi oraz wyróżniło Aleksandra Paździura.
Nasi uczestnicy nie mieli łatwego zadania. Wybrane przez nich utwory nie były łatwe do recytacji. Michał wybrał prozę A. Sapkowskiego "Czas pogardy" oraz "Modlitwę" J. Tuwima, Olek natomiast fragment "Imajici" Clive Barkera oraz "Sen" K. K. Baczyńskiego.
Spróbujcie sami wyrecytować którykolwiek z tych utworów albo choćby przeczytać. Warto.
Laureatom gratulujemy!
Gminny Turniej Tenisa Stołowego - Lutomia Dolna
Dnia 11 lutego 2015r. w świetlicy wiejskiej w Lutomi Dolnej odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego. Gimnazjum z Witoszowa Dolnego reprezentowały dziewczęta w składzie: Liliana Kazimierska, Izabela Kopyra i Klaudia Samek oraz chłopcy Fabian Bryk, Kamil Kurcbach i Tomasz Pażdziora. Po emocjonujących meczach drużyna dziewcząt zajęła drugie miejsce. Chłopcy wywalczyli miejsce pierwsze i tym samym zapewnili sobie udział w rozgrywkach powiatowych.
Gratulujemy!
03.12.2014r. w naszym gimnazjum odbył się szkolny etap Olimpiady Biologicznej, której organizatorem jest Dyrektor Gimnazjum nr 21 we Wrocławiu. Olimpiada odbywa się pod naukowym patronatem Dziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Patronatem honorowym Olimpiadę otoczył Dolnośląski Kurator oraz Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.
Celem przedsięwzięcia jest: rozbudzanie i podtrzymywanie zainteresowań biologicznych, rozwijanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy na drodze pracy z tekstem popularnonaukowym, obserwacji i doświadczenia, stosowanie wiedzy biologicznej do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, przygotowanie do myślenia naukowego i zapoznanie z procedurą eksperymentu szkolnego. Na wszystkich etapach Olimpiady uczniowie rozwiązują test, który składa się z zadań otwartych i zamkniętych: teoretycznych i praktycznych.
Z 19 uczniów, którzy przeszli etap szkolny sześcioro zakwalifikowało się do etapu powiatowego. Odbędzie się on 21 marca we Wrocławiu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a szczęśliwej szóstce życzymy powodzenia na kolejnym teście.Dalsze sukcesy Kuby Kanickiego
14 stycznia 2015 Kuba wziął udział w pisemnej części finału konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka angielskiego i zakwalifikował się do ostatniej jego części-formy ustnej, która odbędzie się 17 lutego we Wrocławiu.
Jest to duży sukces, ponieważ do weryfikacji werbalnej przeszła tylko połowa finalistów którzy najlepiej napisali część pisemną.
Olimpiada języka angielskiego
Olga Matłosz, uczennica klasy trzeciej, zakwalifikowała się do II etapu V Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów, organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych w Poznaniu. Olga uzyskała dwa punkty ponad wymagane 45.
Wszystkie trzy etapy Olimpiady realizowane są on-line.
We are keeping our fingers crossed for both, Kuba and Olga!Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników Zarząd Krajowy w Legnicy, organizuje wypoczynek w ramach ferii zimowych dla dzieci i młodzieży rolników w wieku od 7 do 16 roku życia, których co najmniej jedno z rodziców jest ubezpieczone w KRUS lub pobiera rentę bądź emeryturę z KRUS w 2015 r.
Zimowisko zorganizowane będzie w Białym Dunajcu, w Ośrodku Kolonijno-Wczasowym „U Guta”. W ramach zimowiska organizator zapewnia wycieczki i inne atrakcje.
Termin zimowiska: 18.01.2015 r. do 27.01.2015 r.
Warunkiem uczestnictwa w zimowisku jest wypełnienie karty kwalifikacyjnej uczestnika zimowiska, którą można pobrać tutaj.
Więcej informacji: pobierz.ŚWIĄTECZNE PACZKI OD GIMNAZJALISTÓW
„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny przy blasku pierwszej gwiazdy na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najszczersze przekazując życzenia w tym chlebie...”
W tym roku po raz pierwszy Samorząd Szkolny wyszedł z inicjatywą przygotowania paczek świątecznych dla chorych i samotnych mieszkańców z rejonu naszego Gimnazjum. Pomysł spotkał się z aprobatą całej społeczności szkolnej.
We współpracy z Radą Parafialną i ks. Jarosławem Lipniakiem wytypowano osoby, do których miała trafić świąteczna paczka. Ogłoszona zbiórka spotkała się z tak dużym oddźwiękiem, że w ciągu 2 dni gabinet dyrektora szkoły zapełnił się produktami spożywczymi i chemicznymi w takich ilościach, że trzeba było przygotować dodatkowe kartony, by wszystko pomieścić.
Uczniowie zdali egzamin z humanitaryzmu na ocenę celującą. Pokazali, że w dzisiejszych „zwariowanych” czasach, gonitwą za pieniędzmi i sukcesami, można i należy, być przede wszystkim człowiekiem, dostrzegać innego człowieka i umieć się z nim dzielić.
19 grudnia br. Roland Struzik i Grzegorz Radziwiłłko wraz z księdzem Jarosławem Lipniakiem odwiedzili wybranych mieszkańców i przekazali w imieniu uczniów Gimnazjum świąteczne paczki. Spotkali się z ogromną radością i ciepłym przyjęciem.
W imieniu Samorządu Szkolnego składam wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zbiórce żywności, serdeczne podziękowania.
„Człowiek jest tyle wart, ile daje od siebie innym...”
opiekun Samorządu Szkolnego
Dorota GrzeszczukW piątek 19 grudnia br. w naszym Gimnazjum miało miejsce spotkanie opłatkowe w klasach oraz szkolne jasełka. Uczniowie klas drugich uczestnicząc w zajęciach artystycznych w ramach projektu HOMO VIATOR przygotowali przedstawienie. Młodzież pracowała przez szereg dni ucząc się swojej roli, tworząc scenografię nieba, piekła i domu oraz szykując dla siebie stroje.
Próby uczyły samodyscypliny, współpracy ale i świetnej integracji między aktorami.
Przedstawienie bożonarodzeniowe zostało uświetnione pięknym śpiewem szkolnego chóru pod opieką Pani Lidii Bakalarczyk. Po inscenizacji głos zabrał przewodniczący Samorządu Szkolnego - Roland Struzik, składając życzenia całej społeczności szkolnej, a w tym czasie uczennice rozdawały nauczycielom i pracownikom szkoły własnoręcznie wykonane kartki świąteczne.
Pan Dyrektor słowem kończącym podziękował uczniom za dar serca, który pokazali przynosząc prezenty dla ubogich, tworząc szlachetne paczki. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania jasełek serdecznie dziękujemy!
Katechetka Renata MickiewiczFINAŁ ZBIÓRKI KARMY DLA PRZYTULISKA!!
W październiku br. Samorząd Uczniowski po raz drugi ogłosił zbiórkę karmy, kocy i zabawek dla psów i kotów, pod hasłem „Wielka paka dla zwierzaka”. Zebrane produkty miały zasilić ponownie Przytulisko we Włókach. I tym razem nasi uczniowie nie zawiedli. Samorząd zebrał ogromne ilości jedzenia dla zwierzaków, koce, kołdry, karimaty i zabawki.
18 grudnia br. przedstawiciele naszej szkoły w składzie: przewodniczący SU Roland Struzik, z-ca Grzegorz Radziwiłłko i wspierajacy Samorząd Jakub Kacer, wraz z panią Sylwią Smok zawieźli do Przytuliska zebrane dla zwierzaków dary. Radość właścicielki była ogromna. To dla niej wielka pomoc, by zapewnić niechcianym i podrzucanym psom i kotom spokojną zimę.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którym los zwierząt nie był obojętny, za tak wspaniałą postawę i hojność. Rekordzistką w przynoszeniu karmy została Wiktoria Siennica z klasy IIc, która otrzyma od Samorządu specjalna nagrodę.
opiekun SU Dorota Grzeszczuk
Sukces Kuby Kanickiego w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista
Uczeń klasy III c Kuba Kanicki dostał się do finałowego etapu konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista z języka angielskiego, jako jeden z dwóch osób z Powiatu Świdnickiego.
Część pisemna i ustna finału odbędzie się w styczniu i lutym we Wrocławiu.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!GRUDNIOWA „SŁODKA ŚRODA”
18 grudnia br. Samorząd Szkolny zorganizował kolejną „Słodką środę”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem swoimi wypiekami pochwaliły się klasy I i odniosły niemały sukces. Ciasta były wspaniałe i schodziły jak „świeże bułeczki”. Serdecznie dziękujemy ich twórcom I. Ratajowi z kl. Ia, B. Łachowi i M. Stankiewicz z kl. Ib oraz J. Kacer i N. Gołowkin z klasy Ic.
Wypieki były wspaniałe i zasiliły konto SU kwotą 133 pln. Nie zapominamy również o naszych stałych klientach: O. Lemiszewski, M. Ślepokura, M. Pfanhauser, S. Brzozowski - to nasza „złota trójka” uwielbiająca ciasta.
Serdecznie dziękujemy
opiekun SU Dorota GrzeszczukKonkurs KRUS
Dnia 16 grudnia 2014 r. uczniowie naszego Gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w Gminnym Konkursie KRUS 2014.
Naszą szkolę reprezentowali uczniowie klasy 3a Piotr Synoś i Kamil Kurcbach.
Po zaciętej walce z uczniami Gimnazjum w Pszennie i Lutomi na temat bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych nasi koledzy zajęli pierwsze miejsce.Uczniowie naszej szkoły w listopadzie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych na plakat przyrodniczy „Promujemy Parki Krajobrazowe województwa dolnośląskiego”. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w siedzibie DZPK w Świdnicy 16.12.2014r. Do organizatorów wpłynęło z całego województwa ok. 100 prac i spośród tak wielu prac II wyróżnienie otrzymała uczennica kl. III naszego gimnazjum Klaudia Węgłowska.
Serdecznie gratulujemy!!
SUKCES NASZYCH UCZENNIC NA OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE!!

Zakończył się ogólnopolski konkurs dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

„Od Radia Wolna Europa do wolnej Polski. 100. rocznica urodzin Jana Nowaka- Jeziorańskiego.”

Powstało wiele ciekawych audycji, w których młodzi ludzie odkrywają, przy udziale słuchaczy i „zagłuszaczy” RWE, ekspertów, pracowników radia, nauczycieli, dziadków postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego i rolę Radia Wolna Europa. Młodzi ludzie z całej Polski stworzyli profesjonalne audycje, choć dla niektórych zespołów konkursu był okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń w pracy z dźwiękiem czy pierwszego kontaktu z postacią Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Autorzy nagrań w pracę zaangażowali nauczycieli, rodzinę, przechodniów, ekspertów oraz przedstawicieli różnych instytucji, Wszystkie audycje zostały zamieszczone w sieci, niektóre z nich zaistniały też na falach eteru dzięki szkolnym radiowęzłom.

Jurorzy konkursu, przedstawiciele Portalu polskieradio.pl, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej przyznali nagrody, I, II i III miejsce w dwóch kategoriach.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyło Gimnazjum nr 3 w Zgierzu. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwycięzcą zostało Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Dominika Savio.

Uczennice naszego gimnazjum, które napisały scenariusz i nagrały słuchowisko, zajęły II miejsce. To ogromny sukces i wyróżnienie. Natalii Adamczewskiej, Zuzannie Brzósce i Alicji Drożdż serdecznie gratulujemy!
ORSZAK ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W NASZEJ SZKOLE
Dnia 8 grudnia br. Samorząd Uczniowski zorganizował, jak co roku Orszak Świętego Mikołaja.
„Uroczy staruszek” roznoszący prezenty zawędrował do każdej klasy, by zapytać o zachowanie uczniów. Mikołajowi towarzyszyły renifery i urocze Śnieżynki. Każda klasa przygotowała piosenkę lub wiersz, za które otrzymywała worek słodyczy. Te klasy, które niezbyt sumiennie śpiewały lub recytowały, otrzymały od Mikołaja ostrzeżenie, że w przyszłym roku mogą nie otrzymać prezentów. My mamy jednak nadzieję, że Mikołaj odwiedzi za rok wszystkich.
Opiekun Samorządu składa serdeczne podziękowania G. Radziwiłłko, J. Kacerowi, W. Dobrzańskiemu, Z. Brzósce i K. Nawrot za przygotowanie i poprowadzenie Orszaku św. Mikołaja.
opiekun SU Dorota Grzeszczuk
Sukces Michała Pfanhausera w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista
Ogłoszono wyniki w konkursie zDolny Ślązak Gimnazjalista z historii. Do finału XV edycji z Powiatu Świdnickiego zakwalifikował się tylko jeden uczeń Michał Pfanhauser z naszego Gimnazjum. Opiekunem jest pani Elżbieta Suchy–nauczyciel historii.
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w etapie finałowym.INFORMACJA DLA RODZICÓW
Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach wolnych przerwy świątecznej (za wyłączeniem dni świątecznych) oraz dodatkowych dni wolnych od zajęć 02.01.2015 i 05.01.2015 szkoła w razie potrzeby może zapewnić opiekę świetlicową dla Państwa dzieci. W związku z powyższym dla sprawnego zorganizowania opieki proszę o przekazanie do dnia 15.12.2014 potrzeb w powyższym zakresie.Konkurs Ministerstwa Edukacji Narodowej
"Książki naszych marzeń"
Nasza szkoła przystąpiła do konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej mającego na celu zwiększenie zainteresowania czytaniem książek wśród uczniów. W celu przygotowaliśmy filmik promocyjny pt. "To by było zbyt piękne..."
Zapraszamy do jego oglądnięcia i popularyzowania.
"Nakręć się na czytanie"
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
Dnia 25 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Frekwencja dopisała, gdyż na sali bawiło się około 120 uczniów. Atmosfera była fantastyczna. Zadbał o nią Dj Accent czyli nasz absolwent Paweł Kaczmarczyk, który poprowadził dyskotekę.
Zabawa trwała do godz. 20.00, a jej oceną było gromkie „DZIĘKUJEMY”, skandowane długo po ostatniej piosence. Mamy nadzieję, że uda nas się jeszcze zaprosić Pawła, by poprowadził dyskotekę walentynkową. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za super zabawę i wspaniałe ciasta, którymi posilaliśmy się w przerwach.
Opiekun SU Dorota GrzeszczukŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia w naszym gimnazjum
25 listopada Samorząd Szkolny po raz pierwszy zorganizował w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Kariera misia-zabawki rozpoczęła się w końcu XIX wieku. Margarete Steiff - niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz.
Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie.
Można też spotkać inną wersję historii powstania tej sympatycznej maskotki. Mianowicie, w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora "Teddy" Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy.
W 2002, w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia.
Nasi uczniowie również przyłączyli się do zabawy i przynieśli do szkoły swoje ukochane pluszaki. By zapamiętać tak sympatyczny dzień zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia, a na każdego właściciela misia czekały słodycze. Dziękujemy za zabawę.

Dorota Grzeszczuk
Sprawozdanie z wyjazdu do opery „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki
W dniu 19 listopada 2014 roku wraz z uczniami Gimnazjum imienia Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym, brałem udział w wyjeździe do Opery na spektakl Stanisława Moniuszki zatytułowany „Straszny Dwór”. Miejscem wystawienia sztuki była Opera Wrocławska.
Do Wrocławia dojechaliśmy autokarem, który o godzinie 16:00 zabrał nas z parkingu przed szkołą. Ponieważ jechaliśmy zaraz po zajęciach lekcyjnych, po drodze wstąpiliśmy jeszcze na obiad do KFC.
O godzinie 18:30 byliśmy już na miejscu. Panie wychowawczynie zaprowadziły nas do szatni, gdzie pozostawiliśmy wierzchnie okrycie. Następnie w holu oczekiwaliśmy na dzwonek, który pozwolił nam na wejście do sali widowiskowej. Nasze miejsca znajdowały się na balkonie na drugim piętrze.
O godzinie 19:00 rozpoczęło się wielkie widowisko.
„Straszny Dwór” to opera w czterech aktach. Napisana została przez Stanisława Moniuszkę po upadku powstania styczniowego „ku pokrzepieniu serc” i jest wielkim manifestem patriotycznym. Przedstawia idylliczny obraz życia w polskim dworku szlacheckim oraz idee obowiązku patriotycznego związanego z postawą odwagi żołnierskiej, dzielności i gotowości do zbrojnego wystąpienia przeciwko wrogom ojczyzny.Libretto utworu napisał Jan Chęciński.
Sztuka wykonywana była w języku polskim wraz z polskimi napisami.
Pierwsi swoje miejsca zajęli muzycy z orkiestry, którą dyrygował Tomasz Szreder. Następnie podniosła się kurtyna i naszym oczom ukazała się niezwykła scenografia. Rozpoczęło się przedstawienie. Gra aktorów, barwne, fantazyjne kostiumy, wyjątkowa muzyka i dekoracje pobudzały naszą wyobraźnię. Tworzyły niezwykły klimat i nastrój.
W rolach głównych wystąpili:
Miecznik – Zygmunt Kryczka
Stefan – Zdzisław Madej
Zbigniew - Tomasz Raff
Hanna – Joanna Moskowicz
Jadwiga – Dorota Dutkowska
Cześnikowa – Jadwiga Postrożna
Maciej – Jacek Jaskuła
Skołuba – Radosław Żukowski
Damazy – Edward Kulczyk
Stara niewiasta – Jolanta Górecka
Marta – Urszula Czupryńska
Grześ – Piotr Bunzler.
Spektakl pokazał nam, jak wyjątkową sztuką jest opera. Jak wiele posiada niepowtarzalnego uroku aby ją poznać i polubić. Prawdziwy klejnot stanowi aria „z kurantem” z trzeciego aktu wykonywana przez Stefana. W dziele tym integruje się wiele polskich tradycyjnych pieśni i tańców (mazur, polonez,
Po drugim akcie była 15-to minutowa przerwa, w czasie której zwiedziliśmy budynek opery. Następnie wróciliśmy na drugą część przedstawienia. Sztuka zakończyła się gromkimi brawami i owacjami dla kunsztu aktorskiego. Budynek opuściliśmy zadowoleni, pozostając pod wielkim wrażeniem sztuki operowej. Do domu wróciliśmy ok. godziny 23:00. W autokarze trwały dyskusję na temat tego, co widzieliśmy. Niektórym uczniom bardzo się podobało, część natomiast nie była przekonana do tego rodzaju sztuki.
Dla mnie osobiście było to ogromne przeżycie. Cieszę się, ze mogłem zetknąć się z „wielką” sztuką jaką jest niewątpliwie opera. Myślę, że była to prawdziwa uczta dla osób, które choć trochę interesują się różnorodnymi gatunkami muzycznymi i pozostanie ona na długo w naszej pamięci. Uważam, że każdy z nas powinien choć raz w życiu obejrzeć tak wielkie i barwne widowisko, a dopiero później ustosunkowywać się do niego. Operę albo się pokocha albo nigdy więcej nie obejrzy. Ja chyba chciałbym zobaczyć jeszcze raz.
Ryszawy Mikołaj
III A19 listopada Samorząd Szkolny przeprowadził kolejną akcję zarobkową czyli „Słodką środę”. Doskonałe wypieki przygotowały:
 • Dominika Miśta IIb
 • Sylwia Miroszniczenko IIa
 • Katarzyna Szafraniec IIc
 • Wiktoria Pętal Ic
Samorząd składa serdeczne podziękowania za super ciasta. Zebraliśmy 120 zł. Fundusze zostaną przeznaczone na zakup nagród za zbiórkę karmy. Dziękujemy również serdecznie tym, którzy są naszymi stałymi klientami i na hojność których zawsze możemy liczyć.
Przypominamy, że zbiórka karmy dla Przytuliska we Włókach trwa do 5 grudnia!!
Zapraszamy również wszystkich na dyskotekę andrzejkową, która odbędzie się 25 listopada od godz. 17-20, a poprowadzi ją Dj Akcent!!
25 listopada obchodzony jest również Światowy Dzień Pluszowego Misia. Weźcie tego dnia pluszaki ze sobą do szkoły!!! Na każdego ucznia z misiem czekają słodycze i wspólne zdjęcie!!!
Zapraszamy SU i opiekun
D. Grzeszczuk12 listopada 2014 r. uczniowie klas Ia, Ib, Ic wraz z opiekunami p. J. Marciszyn, p. E. Ślusarczyk i p. D.Grzeszczuk wzięli udział w lekcji multimedialnej "Z książki na wielki ekran"– o ekranizacjach i adaptacjach filmowych. Zajęcia zostały połączone z projekcją filmu "Zemsta" A.Wajdy. Realizacja projektu odbyła się Multikinie w centrum „Arkady” we Wrocławiu.
Uczniowie podczas prezentacji dowiedzieli się, jakie są różnice między ekranizacją a adaptacją, skąd filmowcy czerpią pomysły na film, w jaki sposób przełożyć tekst książki na język filmu oraz o tym, że można ekranizować także sztuki teatralne, komiksy.
Program "Lekcja w kinie" w ciekawy sposób połączyła edukację i rozrywkę, aktywizując uczniów i realizując założenia podstawy programowej w zakresie edukacji medialnej.
Wiadomości uzyskane na temat ekranizacji i adaptacji filmowych zostaną utrwalone podczas zajęć z języka polskiego.
Dorota GrzeszczukUczennice Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym: Natalia Adamczewska, Zuzanna Brzóska i Alicja Drożdż, przygotowały dziesięciominutową audycję o działalności Jana Nowaka Jeziorańskiego i Radia Wolna Europa. W ramach promocji audycji w środowisku lokalnym, wyrażamy zgodę na jej nieodpłatną publikację oraz udostępniamy audycję (plik mp3) wszystkim zainteresowanym, do wykorzystania w celu informacyjnym i edukacyjnym. Szczególnie liczymy na zainteresowanie szkół i placówek wychowawczych.
Nagranie bierze udział w konkursie „Od Radia Wolna Europa do Wolnej Polski. 100 rocznica urodzin Jana Nowaka Jeziorańskiego”, ogłoszonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Nowaka Jeziorańskiego. Patronem konkursu jest Polskie Radio oraz portal polskieradio.pl. Dowiedz się więcej na: www.jezioranski.org.
Za pomoc w nagraniu i montażu audycji szczególnie dziękujemy Panu Tadeuszowi Szarwarynowi.
Równie gorąco chcemy podziękować Pani Eugenii Szkodzińskiej (babci Natalii), która spowodowała, że nasze nagranie nabrało realistycznego wydźwięku.
Uczennice Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym
Natalia Adamczewska, Zuzanna Brzóska, Alicja Drożdż.
W dniu 7 listopada 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się międzyszkolna gra historyczno-literacka „Tropiąc historię”. Współorganizatorem konkursu było Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Drużyna z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym w składzie: Paula Kaczmarczyk, Bartłomiej Łach i Michał Pfanhauser zdobyła I miejsce, opiekunem była pani Elżbieta Suchy.
Konkurs był zorganizowany w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.W dniu 6 listopada 2014 roku 30-osobowa grupa uczniów z klas pierwszych a, b i c wzięła udział w warsztatach przyrodniczych. Zajęcia te odbywały się w Obserwatorium Sejsmologicznym na terenie Zamku Książ w ramach projektu Eduscience.
Warsztaty obejmowały trzy bloki tematyczne:
 • zajęcia z mapą topograficzną w terenie,
 • ciekawa matematyka,
 • sejsmologia.
Opiekunami grupy były: L. Hoszowska i S. SmokOd września 2014 roku grupa uczniów klas trzecich naszej szkoły bierze udział w programie Youngster, czyli dodatkowych zajęciach z języka angielskiego.
Program ten jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz Gminę Świdnica. Fundacja zaopatrzyła wszystkich biorących udział w programie uczniów w bezpłatne podręczniki oraz „gadżeciarskie” zeszyty i długopisy aby w pełni mogli korzystać z tych pozalekcyjnych zajęć, które odbywają się trzy razy w tygodniu. „Practice makes perfect”, po prostu.Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej
Dnia 17 października 2014r.wyruszyliśmy pod opieką pani Lidii Bakalarczyk na konkurs recytatorski poezji religijnej do świetlicy wiejskiej w Pszennie. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy oraz Gminny Zespół Oświaty. Całość składała się z dwóch kategorii:
 • recytacja,
 • poezja śpiewana.
Uczeń naszej szkoły Aleksander Paździur zajął drugie miejsce, recytując wiersz autorstwa p. Władysławy Łabus pt. : „POWOŁANIE”.
Natomiast w konkursie poezji śpiewanej udział wzięli:
 • Olga Węgłowska (gitara i wokal),
 • Hubert Konior (gitara),
 • Roksana Glińska (wokal),
 • Roksana Glińska (wokal),
 • Julia Kretowicz (wokal),
 • Wiktoria Stamborska (wokal).
Uczennice zaśpiewały pieśń pt. „ W cieniu Twoich rąk”, przy akompaniamencie p. Bakalarczyk, natomiast Olga i Hubert przy akompaniamencie gitar zaprezentowali utwór pt. „Jesteś blisko mnie”.
Grupa śpiewających i grających uczniów wywalczyła pierwsze miejsce. Zaangażowanym uczniom i osobom przygotowującym - p. Bakalarczyk i p. Łabus serdecznie gratulujemy, dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.Dzień papieski w naszym Gimnazjum
W środę 15 października 2014r.przeżywalismy w naszej szkole Dzień Papieski.
Miał on dwie części. Pierwsza opierała się na słuchowisku, podczas którego mogliśmy zamyśleć się na temat świętych i błogosławionych, których za życia kanonizował i beatyfikował nasz Jan Paweł II. A ogłaszał świętymi nie tylko duchownych ale i osoby świeckie, które miały swoje rodziny jak np. Joanna Beretta Molla lub beatyfikowane małżeństwo Beltrame-Quattrocchi.
Drugą częścią dnia papieskiego było wspólne śpiewanie ku czci świętego Jana Pawła II, które miało miejsce na świetlicy szkolnej. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami chętnie zaangażowali się w śpiew tworząc piękną szkolną wspólnotę. Wszystkim zaangażowanym, a szczególnie grającym na gitarach oraz zaangażowanym w słuchowisko serdecznie dziękuję.
Katechetka p. Renata Mickiewicz„SŁODKA ŚRODA” PO RAZ DRUGI!!!
15 października Samorząd Uczniowski zorganizował po raz kolejny „Słodką środę” Tym razem wypiekami chwalili się uczniowie klas III.
Niestety nie wszyscy pamiętali o przyniesieniu ciasta, tym bardziej wielkie podziękowania dla M. Gronowskiej z kl. IIIc, K. Węgłowskiej z kl. IIIa i S. Smoka z kl. IIIb. To dzięki nim Samorząd zarobił 80 zł. Nie zawieli również nasi stali klienci M. Ślepokura i M. Pfanhauser. Serdecznie dziękujemy.
Opiekun SUŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE
Dnia 14 października obchodziliśmy w naszej szkole święto KEN, potocznie zwane Dniem Nauczyciela. W naszym gimnazjum to podwójne święto, gdyż od lat, w tym właśnie dniu, odbywa się również pasowanie pierwszoklasistów na gimnazjalistów.
Uroczystość poprowadził z-ca przewodniczącego Grzegorz Radziwiłłko i Aleksandra Anioł z klasy III c. Były życzenia dla nauczycieli i podziękowania. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas I . Każdy z nich otrzymał pamiątkowy dyplom i stał się pełnoprawnym członkiem społeczności gimnazjalnej.
Po części oficjalnej głos zabrał pan dyrektor, który ogłosił wyniki wyborów na „Super Nauczyciela”, jakie po raz pierwszy w historii naszej szkoły przeprowadził Samorząd Uczniowski. Na podium znaleźli się:
III miejsce - pani Bogumiła Podczasiak
II miejsce – pani Dorota Grzeszczuk
I MIEJSCE I TYTUŁ „SUPER NAUCZYCIELA” – PANI JOANNA MARCISZYN
Gratulujemy sukcesu!
Na zakończenie uroczystości, klasa IIc zaprezentowała krótki program artystyczny. Jeszcze raz życzymy wszystkim nauczycielom sukcesów w pracy, uśmiechu na co dzień i cierpliwości.
Opiekun SU
Dorota GrzeszczukDnia 2.10.2014 roku odbyła się dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Było na niej ponad 120 osób, co jest najwyższą liczbą uczestników od dawna. Tradycyjnie była to tak zwana "wkupna dyskoteka" dla klas pierwszych, które upiekły na nią pyszne ciasta. Dyskotekę poprowadziła nasza absolwentka i zeszłoroczna przewodnicząca - Alicja Grzeszczuk. Obiecany Dj Accent, czyli nasz absolwent - Paweł Kaczmarczyk nie mógł jej poprowadzić w związku z egzaminami na studiach, które wypadły mu tuż przed imprezą.
Zostały na niej ogłoszone wyniki głosowania na mistera i najsympatyczniejszego ucznia w szkole. W głosowaniu wzięło udział 107 dziewcząt. Tytuł mistera uzyskał Mateusz Ślepokura z klasy 3b, a najsympatyczniejszym chłopakiem został Jakub Kacer z klasy 3c. Dziękuję za wspólną zabawę!
Przewodniczący SUBiegi przełajowe
Dnia 30 września 2014 r. w Krzyżowej odbyły się otwarte biegi przełajowe pod nazwą "Bieg pojednania". W imprezie brała między innymi udział młodzież z terenu Gminy Świdnica. Uczniowie Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym startowali na dystansie 1000 m. Po emocjonujących walkach na trasach biegowych wśród dziewcząt na mecie jako pierwsza zameldowała się uczennica klasy 1c Liliana Kazimierska. Wśród chłopców trzecie miejsce zajął Mateusz Ślepokura, a czwarte Michał Plichta. Obydwoje są uczniami klasy 3b.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI
Dnia 22.09.14 klasa IIIc uczestniczyła w warsztatach „Kuchni molekularnej”, zorganizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uczniowie podzieleni w grupach pracowali w laboratorium chemicznym, gdzie jako pierwsze ćwiczenie wytwarzali kawior owocowy, a następnie wykonywali lody o różnych smakach, które były zamrażane ciekłym azotem. Pod koniec zajęć nastąpiła degustacja i wymiana smaków, gdyż lody były gotowe dosłownie w minutę. Uczniowie byli zachwyceni możliwością samodzielnej pracy w laboratorium, dowiedzieli się również, że kuchnia molekularna, która wykorzystuje zdobycze nauki w dziedzinie chemii i fizyki jest już stosowana w Polsce w Atelie Amaro.PIELGRZYMKA DO WAMBIERZYC
Dnia 20 września br. wyruszyliśmy na autokarowa pielgrzymkę do Wambierzyc.
W sobotni poranek wyjechaliśmy z Witoszowa, spod kościoła parafialnego. Jadąc do celu zatrzymaliśmy się po drodze aby zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim. Zatopieni u podnóża gór Bardzkich podziwialiśmy zachwycające tereny Dolnego Śląska. Z deszczowej aury wjechaliśmy na teren pięknie rozświetlony słońcem- do Wambierzyc. Tam obejrzeliśmy ruchomą szopkę, która wykonana była w misterny sposób. A wracając do początków, przypomnieliśmy sobie, że pierwszą szopkę wykonał św. Franciszek z Asyżu i ta myśl zaprowadziła nas do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, gdzie kustoszami tegoż miejsca są właśnie ojcowie franciszkanie.
Nasz Diecezjalny Dzień Młodzieży rozpoczęliśmy Eucharystią pod przewodnictwem Księdza Biskupa Adama Bałabucha. Po mszy udaliśmy się aby posilić się posiłkiem przygotowanym przez gospodarzy miejsca. Wolny czas pozwolił nam pozwiedzać miejscowość i zintegrować się z naszymi rówieśnikami, z różnych części naszej diecezji. W sanktuarium wysłuchaliśmy konferencji ojca Jarosława Zatoki, a potem szaleliśmy w duchu chrześcijańskim podczas koncertu zespołu Anastazis. Pielgrzymka ta miała wymiar duchowo-naukowo- integracyjny co pozwoliło nam przeżyć ją z radością i satysfakcją. PROJEKT EKOLOGICZNY „MOJA EKOOJCZYZNA”
Uczniowie klas I i II naszego gimnazjum biorą udział w międzyszkolnym projekcie ekologicznym „Moja EkoOjczyzna” organizowanym w Szkolnym Młodzieżowym Schronisku w Lubachowie.
Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży gminy Świdnica, współdziałanie młodego pokolenia z instytucjami na co dzień stykającymi się z problemem ochrony środowiska naturalnego, promowanie postawy i aktywności ekologicznej wśród młodzieży. Uczniowie uczestniczą w dwudniowych warsztatach przyrodniczych wykonując doświadczenia związane z badaniem powietrza, poznając glebę, faunę i florę okolicy. Ponadto biorą udział w zajęciach tematycznych na terenie szkółki leśnej Nadleśnictwa Świdnica, a także w wycieczce do elektrowni wodnej w Lubachowie, oczyszczalni ścieków w Krzyżowej oraz stacji uzdatniania wody w Jagodniku.
Podsumowaniem projektu będzie stworzenie mapy ekologicznej oraz raportów o stanie przyrody na terenie gminy Świdnica.W dniu 18 września 2014 r. odbyły się w Dobrocinie strefowe biegi przełajowe powiatów wałbrzyskiego, świdnickiego i dzierżoniowskiego. W biegach startowali uczniowie Gimnazjum w Witoszowie Dolnym na następujących dystansach: 560 m, 1200 m oraz 1400 m.
Po bardzo emocjonujących walkach na trasach biegowych dziewczęta rocznik 2001 zdobyły: drugie (Liliana Kazimierska) i trzecie (Agnieszka Ostaszewska) miejsce. Wśród chłopców Mateusz Ślepokura zajął pierwsze miejsce, a Michał Plichta-3 miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Opiekun Andrzej ŻebrowskiSŁODKA ŚRODA ZA NAMI!
Pierwsza „Słodka środa” już za nami. Samorząd Szkolny sprzedał ciasta na kwotę 118 zł. Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom słodkości: Grzegorzowi Radziwiłko, Oldze Matłosz, Rolandowi Struzikowi i p. Dorocie Grzeszczuk.
Zapraszamy na kolejną „Słodką środę”, która odbędzie się 15 października 2014. Sponsorami ciast będą tym razem klasy III.
Serdecznie zapraszamy
Roland StruzikUWAGA! UWAGA!
SAMORZĄD SZKOLNY RUSZA DO PRACY!
Już wkrótce wybory Mistera i Najsympatyczniejszego chłopaka w naszym Gimnazjum. Propozycje z wszystkich klas prosimy składać do 19 września do p. D.Grzeszczuk. Dziewczyny zagłosują 26 września, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi podczas dyskoteki.
Dyskoteka odbędzie się 30 września i poprowadzi ją niezastąpiony DJ Akcent. Gwarantujemy super zabawę, świetną muzykę, napoje i „wkupne” ciasta pierwszoklasistów!
Nie zwlekajcie! Już dziś wpiszcie się na listę! Liczymy na dużą frekwencję.
Rusza „Słodka środa”, ze wzglądów organizacyjnych przeniesiona z poniedziałku. Pierwsza akcja zarobkowa odbędzie się 17 września. Zapraszamy wszystkich do kupna wspaniałych wypieków, które przygotuje Samorząd Szkolny i opiekunowie: p. D.Grzeszczuk i p. S.Smok. Zapraszamy.
Przewodniczący R. StruzikDyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że pierwsze spotkanie rodziców z wychowawcami odbędzie się w czwartek, tj. 04 września 2014 r., o godz. 1700 w wyznaczonych klasach.ORGANIZACJA DNIA 1 WRZEŚNIA 2014 – ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO
 1. Przywozy zgodnie z rozkładem zamieszczonym na stronie internetowej (kliknij).
 2. 800 – wejście do wyznaczonych klas zgodnie z wykazami powieszonymi przy wejściu do Gimnazjum.
 3. 810 – wyjście z wychowawcami na Mszę św. do pobliskiego kościoła.
 4. Około godziny 900 ogólne spotkanie – apel całej szkoły na hali sportowej, po którym uczniowie rozejdą się do klas z wychowawcami, gdzie przekazane zostaną informacje organizacyjne.
 5. Odwozy uczniów wg następującego harmonogramu:
  • 940 Witoszów Górny – Pogorzała autobus nr 1
  • 940 Komorów – Słotwina – Świdnica autobus nr 2
  • 940 Mokrzeszów – Milikowice – Komorów (tylko dzieci z SP Mokrzeszów)
   – Świdnica (tylko dzieci z SP Mokrzeszów) autobus nr 3
  • 1000 Witoszów Dolny – Modliszów – Świdnica autobus nr 1Czas najwyższy ogłosić wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego na rok 2014/2015. Dnia 24go czerwca odbyły się wybory SU, w których brały udział klasy pierwsze i drugie. Kandydatami z poszczególnych klas byli: 1a - Daria Błądzińska i Mateusz Ryszawy; 1b - Tomasz Paździora; 1c - Michał Pfanhauser i Roland Struzik; 2b - Klaudia Karaszewska; 2c - Olga Matłosz i Grzegorz Radziwiłko.
A oto wyniki głosowania:
Nowym przewodniczącym na rok szkolny 2014/2015 został Roland Struzik (53 głosy). Zastępcą przewodniczącego - Grzegorz Radziwiłko (38 głosów), a członkiem SU jest Olga Matłosz (32głosy).
Chciałabym podziękować Krzysztofowi Pankowi za dotychczasową pracę w SU i ogromną pomoc przy wszystkich akcjach, które organizowaliśmy w minionym roku szkolnym. Dziękuję również Wam, drodzy koledzy i koleżanki za udział w naszych akcjach, a przede wszystkim wybranie mnie na przewodniczącą w roku szkolnym 2013/2014.
W imieniu dawnego składu Samorządu życzę owocnej pracy, dużo sukcesów i chęci do działania w nowym roku szkolnym nowemu przewodniczącemu, jego zastępcy i członkini SU.
Alicja Grzeszczuk


Archiwum