SZKOŁA
Strona główna
O szkole
Nauczyciele
Dokumenty
Kalendarz
szkolny
Galeria
Kontakt
Archiwum
Wolontariat
DLA UCZNIA
I RODZICA
Samorząd
szkolny
Plan lekcji
Podręczniki
Egzamin
gimnazjalny
Rekrutacja
Pedagog szkolny
Świetlica
szkolna
Przywozy
i odwozy
Biblioteka

Rok szkolny 2013/2014

Komunikat z dnia 23 czerwca 2014 roku
Dyrektora Gimnazjum w Witoszowie Dolnym

Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym przypomina, że wtorek jest ostatnim dniem edukacyjnym w szkole – środa i czwartek to dni wolne. W piątek uroczyste zakończenie roku szkolnego, w tym dniu o 815 pójdziemy na krótką mszę do naszego kościoła parafialnego, około godziny 900 apel, następie pożegnanie z wychowawcami.
Odwozy w tym dniu odbywać się będą wg następującego harmonogramu:

1030 I autobus Komorów - szkoła podstawowa, Słotwina - gimnazjum
1030 II autobus Komorów - gimnazjum, Mokrzeszów - gimnazjum i później jeszcze raz Komorów – szkoła podstawowa Mokrzeszów, Świdnica - gimnazjum
1050 I autobus Witoszów Górny, Pogorzała, Witoszów Dolny, Modliszów, Świdnica - szkoła podstawowa i gimnazjum

Dyrektor Gimnazjum przypomina również, że w środę 25 czerwca 2014 roku, w dniu wolnym od zajęć edukacyjnych w świetlicy wiejskiej „Leśniczówka” odbędzie się uroczyste wręczenie stypendiów. Osoby wytypowane w tym dniu przychodzą ubrane na galowo o godzinie 900 do gimnazjum, uroczystość odbędzie się o godzinie 930.


WYCIECZKA NA JURĘ KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKĄ
W dniach 17-18 czerwca klasa I A i I C wraz z opiekunami p. Luizą Hoszowską i p. Ewą Radomską pojechały na wycieczkę na piękne i wydaje się, że zapomniane tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
W planie wycieczki było:
zwiedzanie jaskini w Zielonej Górze, ruin zamków w Ogrodzieńcu i Olsztynie koło Częstochowy, pustyni Błędowskiej i Siedleckiej. Uczniowie mogli również oglądać ciekawe formy skalne podczas pieszych wycieczek, a także poszukiwać skamieniałości jurajskich.
NIECH ŻYJE BAL...
12 czerwca 2014r. odbył się w naszej szkole Bal Gimnazjalny klas III. Przygotowywaliśmy się do niego kilka tygodni, gdyż jest to bardzo ważne wydarzenia dla każdego trzecioklasisty. To przecież ostatnia zabawa w takim gronie, w tej szkole...
Bal rozpoczął się tradycyjnie polonezem. W części oficjalnej, w imieniu wychowawców głos zabrała pani D. Grzeszczuk, następnie do uczniów zwrócił się dyrektor p. P. Dubiel, w imieniu Rady Rodziców p. M. Moś, a podziękowania od uczniów klas III i Samorządu Szkolnego złożyła Alicja Grzeszczuk.
Następnie nasze podniebienia i żołądki zaspokajała Restauracja „Kredens”, której właścicielowi p. P. Garbaciakowi serdecznie dziękujemy, a potem...
...potem już tylko zabawa, którą uświetnił zespół „Golden Band”.
„Szkoda, że koleje życia nie maja biletów powrotnych...” Bal III klas uświadomił nam, jak szybko mija czas, mam nadzieję, że przyjaźnie zawiązane w witoszowskim gimnazjum przetrwają, a my zawsze z łezką w oku będziemy wspominać wspólne trzy lata. Dziękujemy!
Alicja GrzeszczukPODBIJAMY STOLICĘ
W dniach 5-6 czerwca klasy III wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę do Warszawy. To była wyprawa pt. „Stolica w pigułce”, gdyż 2 dni to zdecydowanie za mało, by zobaczyć najciekawsze miejsca. Nie narzekaliśmy jednak, gdyż zintensyfikowane zwiedzanie pozwoliło nam zwiedzić całkiem sporo m.in:
 • Zamek Królewski i wystawę multimedialną,
 • Stare Miasto,
 • Sejm... i tu ogromne poedziękowania dla pani poseł Teresy Świło, dzięki której drzwi Sejmu RP stanęły przed nami otworem,
 • Centrum Nauki Kopernik,
 • Łazienki,
 • Powązki,
 • Galerię Handlową „Złote Tarasy”,
 • Muzeum Powstania Warszawskiego.
Najważniejsze, że dopisywała pogoda i humory. Z łezką w oku będziemy wspominać nocną pizzę w hotelu „Atos”, festiwal piosenki w autokarze, pawie w Łazienkach i..... kilometrowe korki w stolicy. Wycieczka była bardzo udana. Szkoda, że to ostatni raz w takim gronie...
Alicja GrzeszczukNasze gimnazjum ma już imię
2 czerwca 2014r. Gimnazjum w Witoszowie Dolnym dołączyło do rodziny gminnych placówek oświatowych, które mają swojego patrona. Na hali sportowej odbyła się uroczystość nadania naszej placówce imienia Książąt Świdnickich i wręczenia sztandaru.
Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władze powiatowe, gminne, a także szefowie instytucji współpracujących z gimnazjum w Witoszowie Dolnym, rodzice oraz sponsorzy.
Jednym z punktów programu było przekazanie aktu nadania imienia oraz poświęcenie sztandaru, którego dokonał ks. dr hab. Jarosław Lipniak – miejscowy proboszcz. Sztandar z rąk pani wójt gminy został przekazany dyrektorowi szkoły, a następnie uczniom gimnazjum.
Uroczyste ślubowanie na sztandar złożyli przedstawiciele wszystkich klas. Gimnazjum oprócz nazwy i prawa posiadania sztandaru może poszczycić się również hymnem szkoły. Autorem tekstu jest Władysława Łabus, muzykę skomponowała Lidia Bakalarczyk, a aranżację przygotował Dariusz Jaros. Dla zaproszonych gości młodzież przygotowała niespodziankę. Swój talent aktorski uczniowie klas I, II i III gimnazjum w Witoszowie Dolnym zaprezentowali w spektaklu „Bolko”. Uroczystości zakończyły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej, upamiętniającej nadanie 02.06.2014 r. imienia Książąt Świdnickich Gimnazjum w Witoszowie Dolnym. 
Międzynarodowy sukces Julii Byry


IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczno-Literacki „Polak – to brzmi dumnie” pod hasłem „Mój Bohater” adresowany jest do uczestników w wieku 5-20 lat z terenu Polski oraz środowisk polonijnych na całym świecie. Głównym celem Konkursu jest kształtowanie świadomości patriotycznej oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do poszukiwania wzorców patriotycznych.
Organizatorzy pragną, by konkurs zmobilizował uczestników do zgłębiania wiedzy o Polsce, tradycji i kultury narodowej, aby przyczynił się do tworzenia pozytywnego obrazu Polski wśród Polaków i cudzoziemców.
Tegorocznej edycji Konkursu towarzyszył podtytuł „Mój bohater”. Uczestnicy mogli przygotować pracę plastyczną lub literacką prezentującą sylwetkę Polaka – bohatera, którego podziwiamy i pragniemy naśladować.
Na konkurs wpłynęło 294 prac literackich i 1145 plastycznych z Polski i ośrodków polonijnych z całego świata. Nasza uczennica Julia Byra przygotowała pracę pt.”100 lat odwagi”, w której zaprezentowała postać Elżbiety Zawackiej – jedynej kobieta wśród Cichociemnych.
Decyzją jury Julia Byra zajęła II miejsce w kategorii literackiej. To ogromny sukces naszej gimnazjalistki.
Julii i opiekunowi p. Dorocie Grzeszczuk serdecznie gratulujemyNAJLEPSZA SZKOŁA W POWIECIE

15 maja 2014 roku Zuzanna Brzóska, Krzysztof Dobrzański, Marta Nowicka i Aleksandra Szlenkier wzięli udział w V Powiatowym Konkursie Matematycznym. Nie było łatwo, przez 3 godziny zmagali się z zadaniami o bardzo wysokim stopniu trudności. Komisja konkursowa po sprawdzeniu prac 52 uczestników z całego powiatu przyznała:
I miejsce - Krzysztof Dobrzański kl. III c,
III miejsce - Zuzanna Brzóska kl. II c.
Dzięki kompetencjom matematycznym naszych uczniów Gimnazjum w Witoszowie Dolnym dodatkowo otrzymało Puchar dla Najlepszej Szkoły w Powiecie.

Zwycięzcom gratulujemy.
Opiekun Agnieszka Malczewska
59 DOLNOŚLĄSKI KONKURS RECYTATORSKI

Dnia 14 maja 2014 roku w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie odbył się finał 59 Dolnośląskiego Konkusu Recytatorskiego. 50 uczestników rywalizowało w dwóch kategoriach: poezji śpiewanej i recytacji.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IIIC Klaudia Zyska i Julia Byra, które zostały zakwalifikowane do finału po eliminacjach powiatowych.
         Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Klaudia Zyska za wykonanie utworu "Rebeka" otrzymała wyróżnienie i tytuł finalisty 59 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.

Serdecznie gratulujemy
uczennicom i opiekunowi
p. D. GrzeszczukINFORMACJA DLA RODZICÓW

Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniu 19 maja 2014 roku (poniedziałek) od godz. 1700 do godz. 1900 w świetlicy szkolnej odbędzie się spotkanie konsultacyjne z dietetykiem dla rodziców z dziećmi. Spotkanie to jest kontynuacją poprzednich pogadanek z panią Małgorzatą Nowicką. Teraz będziecie mieli Państwo wraz ze swoimi dziećmi, możliwość uzyskania indywidualnych odpowiedzi na nurtujące Was pytania. Serdecznie zapraszamy.
SUKCESY W KONKURSIE KANGUR MATEMATYCZNY

20 marca 2014 roku uzdolnieni matematycznie uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w międzynarodowej rywalizacji w ramach konkursu matematycznego – Kangur. Koordynatorem konkursu była pani Agnieszka Malczewska. Startowało 30 uczniów klas I-III. Nagrodę za bardzo dobry wynik otrzymał Krzysztof Dobrzański. Wyróżnienia zdobyło 6 uczniów: Tuńska Klaudia IA, Adamczewska Natalia IC, Grzeczka Aleksandra IIB, Brzóska Zuzanna IIC, Szlenkier Aleksandra IIIC, Nowicka Marta IIIC.
Gratulujemy sukcesu.
INFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS III

Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 23, 24 i 25 kwietnia 2014 roku (środa, czwartek, piątek) zaraz po przerwie świątecznej odbędzie się egzamin gimnazjalny dla uczniów klas trzecich. W związku z powyższym w tych dniach uczniowie zdający egzamin przyjeżdżają do szkoły o zwykłej porze, natomiast odwiezieni zostaną po egzaminie wg harmonogramu.
Pobierz harmonogram odjazdów.
Pobierz program Adobe do czytania plików pdf.

INFORMACJA DO RODZICÓW UCZNIÓW KLAS I i II

Dyrektor Gimnazjum w Witoszowie Dolnym informuje, że w dniach 23, 24 i 25 kwietnia 2014 roku (środa, czwartek, piątek) zaraz po przerwie świątecznej odbędzie się egzamin gimnazjalny dla uczniów klas III. Dlatego też w tych dniach uczniowie klas pierwszych i drugich zwolnieni są z zajęć szkolnych. W związku z powyższym uczniowie klas I i II mają dni wolne od zajęć szkolnych od 17 kwietnia 2014 roku do 27 kwietnia 2014 roku.
Aerobik rekreacyjny

16go kwietnia dziewczęta z klasy 3c reprezentowały nasze Gimnazjum na Mistrzostwach w aerobiku rekreacyjnym organizowanych przez Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy oraz Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji. Turniej rozgrywał się w dwóch kategoriach – drużyny trzyosobowe (trójki) i sześcioosobowe (szóstki). „Dream Team” w składzie: Julia Byra, Alicja Grzeszczuk, Karolina Szuba, Angelika Świeża, Maja Wadas i Klaudia Zyska zatańczył jak najlepiej potrafił i ostatecznie zajął VI miejsce. Gratulujemy całemu składowi „Dream Team” i życzymy jeszcze lepszych wyników w przyszłości.

Kolejny sukces artystyczny

15.04.2014 r. w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdrój odbył się kolejny etap 59 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego. Tym razem były to już eliminacje rejonowe, do których z I i III miejsca, po zmaganiach powiatowych, zakwalifikowały się nasze uczennice Klaudia Zyska i Julia Byra. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki, a zmagania trwały wiele godzin. Po obradach jury nastąpiło odczytanie werdyktu. Nasza radość była ogromna! Do finału konkursu, który odbędzie się 14 maja 2014r. w Oławie zakwalifikowała się i Klaudia i Julia. Uczennicom i opiekunowi p D.Grzeszczuk serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za finał!
Wybory do Młodzieżowej Rady Gminy

10 kwietnia, młodzież w wieku 13-21 lat, zameldowana na stałe na ternie gminy Świdnica zadecydowała o składzie Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica III kadencji. O 15 mandatów ubiegało się aż 21 kandydatów. W skład Komisji Wyborczej w naszym Gimnazjum wchodzili: Przewodnicząca Komisji – Olga Guźlińska (3c), Zastępca Przewodniczącej – Alicja Nowak (3b) oraz członkowie Komisji – Marta Nowicka (3c), Piotr Dziubaty (3b) i pani Lidia Bakalarczyk. W Gminnej Komisji Wyborczej zasiadła Karolina Szuba (3c) i Dawid Skałecki (3b). Dla naszego obwodu przeznaczone były 4 mandaty, a kandydatów aż 7, więc kampania wyborcza była zacięta. Z największą ilością głosów do MRG dostał się Kamil Kondziarz (3b), a zaraz po nim Aleksandra Brożyna (3a), Angelika Świeża (3c) i Tomasz Jawień (3b). Gratulujemy zwycięstwa nowym radnym i życzymy owocnej pracy.
MISTRZOWIE ORTOGRAFII
„Harmideru narobił chart wuja, który pożarł wędlinę z talerza hrabiny Honoraty.”

Między innymi z takimi językowymi pułapkami zmierzyli się uczestnicy X Gminnego Konkursu Ortograficznego. 27 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica walczyło w piątek, 28 marca 2014r. w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie o tytuł Mistrza Ortografii. Konkurs ortograficzny odbywał się w II kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Wzięli w nim udział także uczniowie naszej szkoły, którzy swój start wywalczyli w eliminacjach szkolnych:

 • Michał Pfanhauser – kl. c
 • Natalia Adamczewska – kl. Ic
 • Malwina Milak – kl. Ic

Po sprawdzeniu prac konkursowych X Gminnego Konkursu Ortograficznego Komisja postanowiła przyznać w grupie wiekowej gimnazjum:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla ucz. Michała Pfanhausera z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, opiekun Dorota Grzeszczuk

II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla ucz. Marcina Rokoszaz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, opiekun Urszula Bogusławska

III miejsce dla ucz. Natalii Adamczewskiej z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym- opiekun Dorota Grzeszczuk.

GRATULUJEMY zwycięzcom i opiekunowi!
W dniach 19.03.2014 r. i 28.03.2014 r. w ramach przygotowań do uroczystości nadania szkole imienia Książąt Świdnickich, na lekcjach historii odbyły się zajęcia z pracownikiem Muzeum Dawnego Kupiectwa Świdnickiego - Panem Zbigniewem Malickim.

Treścią zajęć były dzieje Księstwa Świdnicko-Jaworskiego ze szczególnym uwzględnieniem historii Anny Świdnickiej – jedynej cesarzowej spośród Świdnickich Piastów.

Prowadzący bardzo zainteresował młodzież historią życia bratanicy Bolka II. Zaprezentowane zostały miejsca związane z życiem Anny oraz średniowieczne przedstawienia tej kobiety w malarstwie i rzeźbie.

Dzieje życia najsłynniejszej świdniczanki staną się z pewnością inspiracją dla uczniów do pogłębienia wiedzy na temat Książąt Świdnickich – przyszłych patronów szkoły.

Nauczyciel historii – E. Suchy
Arsenał Pamięci 26.03.2014

26 marca 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy odbyła się IX edycja Powiatowego Konkursu „Arsenał pamięci” poświęconego lekturze szkolnej Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”.

Organizatorem konkursu była Komenda Hufca ZHP im. Szarych Szeregów w Świdnicy, a uczestnikami młodzież gimnazjalna z całego Powiatu Świdnickiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 14 gimnazjów i 5 reprezentacji harcerskich, w sumie 57 uczniów i 19 opiekunów.

W kategorii gimnazjów I miejsce i nagrodę Wójta Gminy Dobromierz zdobyło po raz piąty z rzędu Gimnazjum w Roztoce, z wynikiem punktowym 114,5 pkt

II miejsce (112 pkt.) przypadło Gimnazjum w Marcinowicach

III miejsce (111,5 pkt.) – Gimnazjum w Witoszowie Dolnym, a reprezentacja tego gimnazjum wystąpiła w składzie: Natalia Adamczewska, Alicja Grzeszczuk i Angelika Świeża, opiekun - pani Dorota Grzeszczuk. Nagrodę ufundował Wójt Gminy Świdnica.

Miłym akcentem konkursu była obecność gości na apelu końcowym, a wśród nich znaleźli się: Alicja Synowska – Wicestarosta Powiatu Świdnickiego, Wojciech Murdzek Prezydent Świdnicy, Jerzy Guzik Wójt Gminy Marcinowice, Zbigniew Janus i Krzysztof Jas - reprezentowali Wójta Gminy Świdnica, Adriana Lisowska asystentka Poseł Izabeli Katarzyna Mrzygłockiej, Tadeusz Niedzielski – Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych, przedstawiciel Burmistrza Świebodzic, Tadeusz Grabowski – radny Miasta Świdnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych: Tadeusz Łyżwa, Marian Kowalik, Jan Traczyński, Karol Liwirski, hm. Teresa Słupianek.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

„Pegazika” ciąg dalszy

  Dnia 25 marca odbył się kolejny etap zmagań recytatorskich młodych artystów. Poprzeczka poszła w górę, bo to już etap powiatowy. Nasze koleżanki Natalia Pach i Julia Byra zaprezentowały się bardzo dobrze. Julka otrzymała wyróżnienie, natomiast Natalia uzyskała promocje do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 7 maja w Kłodzku.
To już XIX edycja konkursu. Dołożymy starań, by edycja XX-jubileuszowa odbyła się również z naszym udziałem.


  Tradycyjnie w naszej szkole z okazji pierwszego dnia wiosny odbył się turniej sportowy. Osiem klas zaciekle rywalizowało ze sobą do ostatniej konkurencji. Nie obyło się bez dogrywki o pierwsze miejsce między klasą 3b, a 3c. W tym roku wychowankowie Pani Marciszyn okazali się lepsi, ale różnica była niewielka. Ostateczne wyniki to: I miejsce - 3b, II miejsce - 3c, III miejsce - 2b i 2c. Zostały też ogłoszone wyniki wyborów na Miss Szkoły i Najsympatyczniejszą Dziewczynę. W pierwszej kategorii zwyciężyła Patrycja Moś, a w drugiej Karolina Szczęsna. Gratulujemy zwyciężczyniom i w imieniu Samorządu Szkolnego dziękuję za czynny udział w zawodach ; ).
Przewodnicząca SU

KOLEJNY SUKCES ARTYSTYCZNY
   Dnia 19.03.2014 w Publicznym Zespole Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach odbyły się eliminacje powiatowe
59 Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego.
   Wzięli w nim udział również uczniowie naszego Gimnazjum:
 • Michał Pfanhauser kl. Ic
 • Julia Byra kl. IIIc
 • Alicja Grzeszczuk kl. IIIc
 • Natalia Pach kl. IIIc
 • Klaudia Zyska kl. IIIc
Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie prezentowali się w dwóch kategoriach: poezja śpiewana i recytacja.

Do eliminacji rejonowych, które odbędą się 15 kwietnia 2014r. w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdrój, zakwalifikowały się:
 • Klaudia Zyska, która zajęła I miejsce
 • Julia Byra, która zajęła III miejsce.
Wszystkim uczestnikom i opiekunowi - p. Dorocie Grzeszczuk, serdecznie gratulujemy i kolejnych życzymy sukcesów.


OJCZYZNA POLSZCZYZNA – SUKCES MARTY NOWICKIEJ
„Słowo jest oknem otwartym na rzeczywistość" - Z. Herbert
   Pod takim hasłem dnia 13 marca 2014r. rozpoczął się Finał Ogólnopolskiego Konkursu „Ojczyzna Polszczyzna”. Zakwalifikowało się do niego 45 uczniów z Polski i Litwy, laureatów etapów rejonowych, wśród nich uczennica naszej szkoły Marta Nowicka – kl.IIIc.
   Zmagania konkursowe rozpoczęły się w piątek 14.03.2014 r. pisaniem testu ze znajomości j. polskiego. Uczestnicy musieli się wykazać nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również umiejętnością interpretacji tekstów poetyckich i tworzeniem własnej pisemnej wypowiedzi na temat „Pisanie jest zemstą ręki śmiertelnej” W. Szymborska. Po 90 min. teście był czas na zwiedzania Wrocławia, a o godz. 16.00 w kinie „Nowe Horyzonty” odbyła się debata językoznawców „Język w szkole i język w mediach”, w której wystąpili: prof. Katarzyna Kłosińska, prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek.
   Sobota 15 marca była ostatnim dniem zmagań. Uczestnicy losowali przygotowane tematy i po 45 min. przygotowań, prezentowali swoją wypowiedź przed jury, któremu przewodniczył profesor J. Miodek. Konkurencja była olbrzymia, ale towarzyszyła jej bardzo miła i przyjazna atmosfera. O godz. 15.00 rozpoczęła się w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ceremonia ogłoszenia wyników konkursu.
   Nasza uczennica Marta Nowicka otrzymała wyróżnienie i została Finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „Ojczyzna Polszczyzna”. To ogromny sukces dla naszej szkoły. Marcie i jej opiekunowi p. Dorocie Grzeszczuk serdecznie gratulujemy.
   Od listopada 2013r. uczniowie naszej szkoły pod okiem p. Doroty Grzeszczuk, publikują swoje teksty na portalu „Strefa Młodych”, która jest integralna częścią strony internetowej Rzecznika Praw Dziecka.
   Znalazły się na nim dwa artykuły Alicji Grzeszczuk „Nie ma dzieci są ludzie”, „Każda przemoc jest zła” oraz felieton Julii Byry „A to ciekawe...”.
   Oprócz doskonalenia warsztatu pisarskiego, dnia 12 lutego 2014 r. na godzinie wychowawczej w klasie III C mogliśmy gościć Tvglob Telewizję Interaktywną, dzięki której już wkrótce na portalu Strefa Młodych będziemy mogli zobaczyć fragmenty lekcji nt. przemocy przygotowanej przez uczennice tej klasy.
   Jeśli masz „lekkie pióro”, jeśli dostrzegasz problemy współczesnego świata, jeśli chcesz pomóc innym, bądź coś zmienić zgłoś się do p. Doroty Grzeszczuk i rozpocznij współpracę ze STREFĄ MŁODYCH. Serdecznie zapraszamy


   Dnia 12 lutego 2014 roku odbyły się gminne eliminacje konkursu recytatorskiego „Pegazik”. Każde z gminnych gimnazjów wytypowało troje najlepszych recytatorów ze swoich placówek. Trzy nasze uczennice wybrane na drodze eliminacji szkolnych to:
 • Julia Byra
 • Natalia Pach
 • Klaudia Zyska.
Cała nasza trójka została przez jury doceniona i nagrodzona oraz w gminnym konkursie zdobyły:
 • Natalia Pach – I miejsce
 • Julia Byra – II miejsce
 • Klaudia Zyska – wyróżnienie
Julia i Natalia będą nas reprezentować podczas eliminacji powiatowych.
   Długo wyczekiwaliśmy warsztatów organizowanych przez Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w schronisku PTSM. 20 osób zostało podzielonych na dwie grupy. Grupa pierwsza uczestniczyła w zajęciach barmańskich i układania serwetek, a druga przygotowywała pyszne tarty i ciasteczka. Po wymianie pierwsza grupa przeszła do kuchni, a pozostali robili drinki bezalkoholowe. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i nauczyliśmy wielu nowych i ciekawych rzeczy. Po zajęciach usiedliśmy do stołu i jedliśmy to, co sami ugotowaliśmy. Według zasady ZSHT "To co tu zrobicie musicie tu zjeść lub zabrać do domu". Na zakończenie jeden z barmanów, czyli nasz kolega z poprzednich zajęć Mateusz Miniuk zaprezentował nam swoje umiejętności gry na gitarze elektrycznej wykonując dla nas kilka piosenek zespołu Green Day. W imieniu wszystkich uczestników warsztatów dziękuję Gracjanowi Zającowi, Mateuszowi Miniukowi, Łukaszowi Bitkołów, uczniom klasy 1G, którzy pomagali nam w kuchni, pani Ewie Rudownik, Joannie Dudzie, pracownikom schroniska i pozostałym uczniom, którzy również pomagali przy organizacji warsztatów. Mamy nadzieję, że to nie były ostatnie zajęcia ; )
   Kolejne zmagania naszych uczniów dobiegły końca. Zawody piłki siatkowej zakończyły się małym sukcesem i dla dziewcząt i dla chłopców. Daria Błądzińska, Klaudia Kiełbasa, Kasia Kiełbasa, Iza Kopyra, Ola Dawiec, Sandra Ślepokura i Marta Cegielska przegrały z dziewczynami z gimnazjum z Pszenna, a wygrały z Lutomią, zdobywając drugie miejsce. Drużyna chłopców w składzie: Michał Panek, Mateusz Jarosiewicz, Tomek Paździora, Roland Struzik, Kamil Kurcbach, Oskar Lemiszewski, Adam Gołoś, Mateusz Nowak oraz pan Andrzej Żebrowski również uplasowała się na drugim miejscu. Przegrali z Pszennem, a wygrali w time breaku z Lutomią. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów ; ).
Przewodnicząca SU

Pierwsze dwa dni ferii spędzamy aktywnie. W poniedziałek byliśmy na basenie Aqua Zdrój w Szczawnie Zdroju. Wyjazd był udany i wszyscy świetnie się bawili. Zjeżdżalnie i jacuzzi cieszyły się chyba największą popularnością. W poniedziałek również rozpoczęły się warsztaty wokalne w Lubachowie, na które pojechały trzy uczennice naszej szkoły. Mamy nadzięję, że płyta, którą nagrają będzie jeszcze lepsza niż poprzednie ; ).
18.02.2014 r. odbyły się zawody piłki halowej, które zakończyły się dużymi sukcesami naszych chłopców. Drużyna Gimnazjum Witoszów II w składzie: Michał Panek, Tomek Paździora, Maciek Krystyniak, Mateusz Rymkiewicz, Mateusz Jarosiewicz, Damian Węgłowski, Oskar Lemiszewski zdobyli III miejsce (1:3, 4:0, 1:0), a chłopaki z Gimnazjum Witoszów I: Roland Struzik, Kamil Kurcbach, Mateusz Ślepokura, Krzysiek Dziurdzia i Tomek Jawień wygrali całe zawody (2:0, 3:0, 2:1). Gratulujemy obu drużynom, które pokonały między innymi drużynę z Pszenna i 3 reprezentacje z Lutomii. W czwartek kolejne zawody, tym razem w siatkówkę, trzymamy kciuki za naszych reprezentantów ; ).
Dnia 12 lutego 2014r.w gmachu Kurii Świdnickiej odbył się II etap Diecezjalnego Konkursu Misyjnego dla szkół gimnazjalnych pod hasłem: „Polscy świadkowie wiary i głosiciele Ewangelii”. Konkurs rozpoczął się od słów pozdrowienia Księdza Biskupa Ignacego Deca skierowanych do młodzieży i katechetów. Ksiądz biskup podkreślił, jak ważne jest świadectwo życia każdego ochrzczonego, a zwłaszcza misjonarza. Młodzież wykazała się ogromną wiedzą na temat polskich misjonarzy. Nasze gimnazjum reprezentowali: Klaudia Tuńska kl. I a, Natalka Adamczewska kl. I c, Michał Pfanhauser kl. I c. Uczniowie naszej szkoły dzielnie walczyli podczas testu , czego dowodem jest II miejsce zajęte przez Michała Pfanhausera z klasy Ic.
Gratulujemy!:)
Dnia 11 lutego 2014 roku uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli w wykładzie z cyklu „Cyrk fizyczny” . Była to kolejna cykliczna lekcja, w której braliśmy udział. Tematyka bieżącego spotkania dotyczyła następujących treści: Spektrum fal elektromagnetycznych – od fal radiowych do promieniowania gamma .Światło : odbicie i załamanie, barwy, dyfrakcja, interferencja i polaryzacja, zjawisko fotoelektryczne. Wykład prowadzony był przez panią prof. dr hab. Ewę Dębowską.
Zajęcia były fascynujące.
Dnia 29.01.2014 czternastoosobowa grupa uczniów z klas trzecich wraz z opiekunem i organizatorem p. Dorotą Grzeszczuk, wzięła udział w warsztatach, przygotowanych w ramach promocji szkoły, przez uczniów Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Świdnicy. Zajęcia odbyły się w schronisku PTSM przy ul. Kanonierskiej. Nasi uczniowie poznali placówkę, w której uczniowie ZSHT mają praktyki, zwiedzili sale warsztatowe i kuchnię, a następnie wzięli udział w zajęciach z miksologii. Prowadził je uczeń klasy 4GK, a jednocześnie utytułowany barman Gracjan Wojkowski-Zając. Towarzyszyli mu Mateusz Miniuk i Łukasz Bitkołów. Nasi uczniowie poznali tajniki przygotowywania bezalkoholowych drinków na bazie owoców i soków, operowania shakerami i dekoracji. Chętni uczniowie przygotowali samodzielnie np. "Pink Lady", czy "Ico CoCo". W czasie zajęć uczniwie ZSHT opowiadali o swojej szkole, zachęcając uczniów do jej wyboru. Drugim etapem spotkania było szkolenie baristyczne. Każdy uczeń przygotowywał różne rodzaje kaw: espresso, late, czy kawę mrożoną. Na koniec Tomasz Jawień (IIIb) i Patryk Wywrocki (IIIa) zostali wyróżnieni za wykonanie perfekcyjnych drinków. Warsztaty bardzo nam się podobały. Czas minął szybko i przyjemnie. Już nie możemy się doczekać spotkania podczas ferii zimowych na wspólnym gotowaniu. Serdecznie dziękujemy uczniom ZSHT.
Drużyna chłopców Gimnazjum w Witoszowie Dolnym w składzie: Paweł Jaśkiewicz, Piotr Jaśkiewicz, Damian Łabus, Kamil Kondziarz, Kuba Łopacki, Damian Lechniuk, Wojciech Kudzia-Moskal, Grzegorz Radziwiłko, Szymon Brzozowski wzięła udział w Finale Powiatowym Gimnazjady Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców. Zawody finałowe odbywały się w hali sportowej przy Gimnazjum w Żarowie w dniu 23 stycznia 2014 roku. Po ciężkich rozgrywkach chłopcy z naszego gimnazjum zajęli III miejsce drużynowo w Powiecie Świdnickim. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Sukcesy Marty Nowickiej

W dniu 15 stycznia 2014 roku w Prywatnym Gimnazjum Językowym PARNAS we Wrocławiu odbył się Mały Finał Ogólnopolskiego Konkursu Ojczyzny Polszczyzny 2014 dla uczniów szkół gimnazjalnych. Gimnazjum w Witoszowie Dolnym reprezentowała uczennica klasy trzeciej Marta Nowicka, która z wynikiem 44 punktów zajęła I miejsce. Marta będzie reprezentować region w finale ogólnopolskim.

W dniu 18 stycznia 2014 roku w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląskiego Konkursu Biologicznego – etap wojewódzki w ramach Konkursu zDolny Ślązak Gimnazjalista dla uczniów szkół gimnazjalnych Dolnego Śląska w roku szkolnym 2013/2014. Gimnazjum w Witoszowie Dolnym reprezentowała uczennica klasy trzeciej Marta Nowicka, która uzyskała tytuł finalisty.Nasze uczennice (Aleksandra Brożyna 3a, Alicja Grzeszczuk 3c) wzięły udział w obozie naukowym chemiczno-biologicznym organizowanym przez 14 LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Od 2 do 6 grudnia mieszkały w internacie Zespołu Szkół nr 14 i brały udział w zajęciach w najlepszym liceum w Polsce. Pracowały w laboratoriach z pełnym wyposażeniem, uczestniczyły w lekcjach prowadzonych w języku angielskim. Zajęcia odbywały się również na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Wrocławskim. Po zajęciach miały do dyspozycji lodowisko i basen znajdujące się przy obiekcie internatu. W ramach zajęć pozalekcyjnych zwiedziły Muzeum Narodowe i Muzeum Współczesne. Dodatkowo dla uczestników obozu zorganizowano wyjście do kina Nowe Horyzonty i do Opery Wrocławskiej na "Straszny Dwór". Na obóz zakwalifikowało się tylko 15 osób z całego Dolnego Śląska. Ola i Ala reprezentowały nasze Gimnazjum i pokazały, że mimo tego, iż nasza szkoła jest o wiele mniejsza niż placówki miejskie, to uczniowie dorównują wiedzą najlepszym. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, możliwość poszerzenia wiedzy i poznania nowych metod nauczania. Gratulujemy dziewczętom i liczymy na kolejne sukcesy w przyszłości.
W środę 20 listopada zostały przyznane nagrody za konkurs fotograficzny "Mój pupil". W kategorii "Koty" wygrała Karolina Szczęsna (3b), a wyróżnienie otrzymała Malwina Milak (1c). W kategorii "Psy" zwyciężyła Aleksandra Dawiec (2c), a wyróżniona została Patrycja Włosek (2a). W ostatniej kategorii "Inne zwierzęta" wygrała Julia Kretowicz (2a), a wyróżnienie przyznano Wiktorii Kunaszowskiej (1b). Dziękujemy za zaangażowanie i mamy nadzieję, że kolejne takie konkursy będą się cieszyły równie dużym zainteresowaniem ;).
8 listopada 2013 nasi uczniowie: Natalia Adamczewska, Olga Guźlińska i Michał Pfanhauser tworząc drużynę wzięli udział w grze historyczno-literackiej „Tropiąc historię”, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa, w ramach obchodów Święta Niepodległości. Interesująca i dobrze zorganizowana forma gry wymagała od uczestników wiedzy historycznej, spostrzegawczości i przede wszystkim umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. Nasza drużyna spisała się znakomicie zajmując I miejsce i liczne słowa uznania. Sukces i piękne nagrody sprawiły im radość, a nam wszystkim satysfakcję z kolejnego osiągnięcia naszych uczniów.
Dnia 18 października 2013 roku nasi utalentowani uczniowie uczestniczyli w Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świdnicy dla uczniów Gminy Świdnica i Gmina Marcinowice. Impreza przewidywała dwie formy prezentacji:
 • recytacja, do której przygotowała naszych uczniów pani Władysława Łabus
 • poezja śpiewana przygotowana pod kierunkiem pani Lidii Bakalarczyk.
Konkurencyjność imprezy podnieśli zaproszeni przez organizatora uczniowie z Gminy Marcinowice. Nasz uczeń Michał Pfanhauser zdobył I miejsce w recytacji, a nasza uczennica Klaudia Zyska została wyróżniona w poezji śpiewanej.
Gratulujemy.29 października uczniowie klas drugich uczestniczyli w zajęciach z cyklu "Cyrk Fizyczny" na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykład zatytułowany był "Magia ciśnienia". Uczniowie mogli obserwować, a niektórzy nawet uczestniczyć, w różnorodnych doświadczeniach fizycznych. Młodzież przekonała się, że fizyka nie zawsze musi być trudnym przedmiotem, przedstawiona w sposób zabawny i niekonwencjonalny potrafi być dziedziną wiedzy ciekawą i interesującą.
To był bardzo aktywny tydzień w naszej szkole.
Po pierwsze: uczennica klasy 3c Alicja Grzeszczuk zdobyła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym pod tytułem "Woda-źródło życia". Warto wspomnieć, że konkurencja była bardzo duża. Wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymała Aleksandra Brożyna z klasy 3a. Obu uczennicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Na trzy i cztery... wszystkie pijemy Cała prawda pod wodą

Po drugie: zespół wokalny naszego gimnazjum, w którego skład wchodzą: Julia Kretowicz (2a), Julia Byra, Alicja Grzeszczuk, Olga Guźlińska, Marta Nowicka, Małgorzata Podolak i Klaudia Zyska (wszystkie z klasy 3c) wystąpił na III Gminnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych. Mimo iż był to tylko "przegląd", zaproszeni goście z Urzędu Gminy nie szczędzili pochwał naszym artystkom. Z czystym sumieniem można powiedzieć "Witoszów górą!". Mamy nadzieję, że wszystkie konkursy będziemy mogli tak miło podsumowywać.
Zespół wokalnyDnia 15.10 b.r. w naszej szkole miało miejsce podwójne święto. Odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na gimnazjalistów oraz apel z okazji święta KEN. Nasze „pierwszaki” z dumą przyjmowały dyplomy upamiętniające pasowanie. Oficjalnie stali się pełnoprawnymi członkami społeczności naszej szkoły. Drugą częścią uroczystości był program artystyczny z okazji Dnia Nauczyciela. Po złożeniu oficjalnych życzeń przez Samorząd Uczniowski i pasowaniu mogliśmy oglądać spektakl pod tytułem: „Co ja tutaj robię”, który został przygotowany przez grupę uczniów klas trzecich uczęszczających na zajęcia teatralne pod opieką Pani Doroty Grzeszczuk. W przedstawieniu brali udział: Karolina Szczęsna (3b) i Alicja Grzeszczuk (3c) jako Panie Sprzątające; Karolina Szuba (3c) w roli Pani Nauczycielki; Klaudia Zyska (3c), która wcieliła się w rolę Koszmaru Sennego; Kuba Łopacki (3c) jako Prymus; Damian Krawiec (3c) w roli Ucznia Pytalskiego; Damian Lechniuk (3c), czyli Uczeń Spóźnialski i Fantasta; Patrycja Moś (3b) jako Uczennica Modelka; Piotr Dziubaty (3b) w roli Ucznia Cichego; Kamil Kondziarz (3b), czyli Leser; Angelika Świeża (3c) jako Uczennica Naiwna; Damian Łabus (3a) w roli Ucznia Komentatora; oraz Lucjan Prorok (3b), czyli Uczeń Niezainteresowany Nauką. Dziękujemy młodym aktorom za zaangażowanie i wzorowe odegranie swoich ról, już nie możemy się doczekać kolejnych przedstawień z waszym udziałem : ).
Pasowanie na gimnazjalistę Pasowanie na gimnazjalistę
Przedstawienie <i>Co ja tutaj robię</i> Przedstawienie <i>Co ja tutaj robię</i>25 września 2013 roku uczniowie naszej szkoły odwiedzili Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W ramach festiwalu nauki uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w dwóch wykładach. Pierwszy dotyczył procesu ekstruzji (przetwarzanie surowców na cele spożywcze polegające na ich przetłaczaniu przez ekstrudery pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze 140–180°C do komory schładzającej), natomiast drugi drobnoustrojów. Obserwowali proces produkcji chrupek kukurydzianych. Wykonywali preparaty w laboratorium. Przygotowane preparaty zabrali ze sobą do szkoły, aby obserwować rozwój bakterii znajdujących się na naszych rękach. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie, uczestnicy deklarowali chęć przyjazdu na kolejny festiwal.Samorząd Uczniowski ogłasza zbiórkę karmy dla zwierząt, starej pościeli, kocy itp. dla schroniska dla zwierząt. Wszystkie dary można przynosić do sali nr 3 i zgłosić to Pani Smok lub Pani Grzeszczuk. Zbiórka trwa do końca października. Zwierzaki liczą na waszą hojność ; ).
Przewodnicząca SUPierwszy słodki poniedziałek zaliczamy do udanych! Przez zaledwie kilka przerw Samorząd zarobił 103 złote, a pozostałe ciasta i babeczki (które są oczywiście przechowywane w lodówce) będą sprzedawane także jutro. Dziękujemy wszystkim za zakup wypieków, a w szczególności Aleksandrze Brożynie, Krzyśkowi Pankowi(III A), Alicji Grzeszczuk, Oldze Guźlińskiej, Marcie Nowickiej, Karolinie Paździorze, Mai Wadas (wszystkie III C), oraz Pani Smok i Pani Grzeszczuk za przygotowanie słodkości!
Przewodnicząca SU


Archiwum